Україна та НАТО визначили пріоритети роботи JATEC на засіданні у Києві

Джерело: Генштаб

Представники України та НАТО на зустрічі в Києві визначили нові ключові напрямки діяльності спільного центру JATEC. Обговорювались питання посилення обороноздатності, розвитку стійкості та впровадження інноваційних рішень для ефективної протидії загрозам на полі бою.

У засіданні взяли участь голова Старшої наглядової ради та помічник Генерального секретаря НАТО з питань операцій Том Гоффус, заступник Міністра оборони України Сергій Боєв, заступник Головнокомандувача Збройних Сил України бригадний генерал Олег Апостол, командир JATEC бригадний генерал Войцех Озга, а також представники Міністерства оборони України, НАТО в Україні та Спільного центру НАТО-Україна (JATEC).

Повідомляється, що члени наглядової ради дійшли згоди, що проведення засідання за участі представників НАТО, Збройних Сил Польщі та інших високопосадовців у Києві є важливим сигналом єдності Альянсу з Україною.

Під час засідання сторони обговорили стратегічні питання діяльності JATEC та реалізацію попередніх організаційних завдань.

Зазначається, що окрему увагу приділили:

  • приєднанню партнерів до роботи Спільного центру НАТО-Україна,
  • розбудові стійкості інформаційних систем,
  • підтримці  напряму освіти й підготовки,
  • взаємосумісності,
  • співпраці у розробці рішень для вирішення викликів на полі бою.

“Безперечно, головна кінцева мета будь-яких проєктів – це справедливий мир та міцна безпека України. У розвитку JATEC зацікавлена і Україна, і НАТО. Результати роботи Спільного центру корисні для обох сторін”, – зазначив заступник міністра оборони України Сергій Боєв.

Заступник Головнокомандувача ЗСУ бригадний генерал Олег Апостол підкреслив важливість спільної роботи над розробкою засобів протидії ворожим FPV-дронам на оптоволокні, що стане темою наступного NATO Innovation Challenge.

За підсумками попереднього хакатону, де команди пропонували засоби протидії КАБам, вже відбувається тестування та випробування пропозицій в бойових умовах.

Повідомляється, що з моменту свого відкриття в лютому 2025 року Центр вже реалізував свої перші проєкти, зосереджені на протиповітряній обороні, захисті критичної інфраструктури, а також стійкості та тотальній обороні.

Помічник Генерального секретаря НАТО з питань операцій Том Гоффус зазначив, що проведення зустрічі в Києві не тільки підкреслило значення JATEC, а й продемонструвало непохитну та сталу підтримку України з боку НАТО.

“Україна та НАТО стають ближчими, щоб розвивати взаємодію та спільні зусилля в кількох сферах, включаючи стійкість, захист цивільних осіб та нові технології. Наша діяльність у рамках JATEC демонструє спільне зобов’язання як Альянсу, так і України швидко та спільно виконувати поставлені завдання”, – сказав Гоффус.

Під час засідання Старша наглядова рада JATEC визначила чіткі критерії для досягнення повних операційних спроможностей Центру та окреслила плани роботи на 2025-2026 роки.

НАТО продовжує надавати Україні політичну та практичну підтримку. Лише за перші три місяці 2025 року союзники обіцяли надати понад 20 мільярдів євро допомоги у сфері безпеки.

JATEC аналізує важливі уроки, отримані на полі бою в Україні, і є першою цивільно-військовою організацією, спільно керованою НАТО та Україною. Її діяльність сприятиме зміцненню оборонного сектору України, підвищенню її здатності до стримування та оборони, а також досягненню повної оперативної сумісності з НАТО.

  • У лютому 2024 року повідомлялось, що країни Північноатлантичного альянсу та Україна створюють Спільний центр з аналізу, підготовки та освіти.
  • Міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголосив, що питання про членство України в НАТО не повинно зніматися з порядку денного військово-політичного блоку, оскільки це важливо для забезпечення трансатлантичної безпеки. Він також додав, що Україна готова зробити свій внесок у разі вступу до Альянсу.

Триває 1159-та доба повномасштабної російсько-української війни. За це час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 948 тисяч осіб.

Міністр оборони США Піт Гегсет наказав встановити на стаціонарний комп’ютер у своєму офісі в Пентагоні месенджер Signal, що додало чергової хвилі до суперечки щодо використання ним зашифрованого месенджера.

Військові КНР зафіксували свою присутність на спірному рифовому острові за декілька кілометрів від найважливішого форпосту Філіппін у Південнокитайському морі.

Американські посадовці під час переговорів у Лондоні підтвердили позицію Дональда Трампа не підтримувати членство України в НАТО, однак вони зауважили, що це не зобов’язуватиме майбутніх президентів США чинити спротив.

У М’янмі кількість загиблих унаслідок землетрусу, що стався 28 березня, зросла до 3763 осіб.