Україна та Польща провели переговори на кордоні щодо страйку, але без результату
Джерело: заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач у Facebook
Переговори між Україною та Польщею у понеділок, 13 листопада, стосовно розблокування пунктів пропуску для вантажного пропуску через страйк польських перевізників не дали результату. Українська сторона запропонувала компромісні кроки.
За словами заступника міністра, зустріч була “довгою, важкою й емоційною” під час якої було багато закликів та гасел. Ключовою вимогою польських перевізників є повернення дозволів між Україною й Польщею для вантажних перевезень, але Деркач назвав її “абсурдною та нереалістичною”. Ця система діятиме до 30 червня у зв’язку з угодою про транспортний безвіз між Україною і Євросоюзом.
“Коли ми спитали, в чому проблема і чому ви хочете повернення дозволів, вони сказали, що відчувають дисбаланс. Перед початком повномасштабного вторгнення співвідношення між українськими і польськими перевізниками було 60 на 40, а зараз – 90-95% їздять українці. А коли ми спитали, чи готові вони їздити в регіони Харкова, Запоріжжя, Херсона, Миколаєва, то поляки, звісно, кажуть, що туди не їздять”, – сказав Деркач.
На його думку, страйкарі більше намагаються “просто або зробити комунікаційну кампанію з цього, або політичну історію і просто тримати кордон зачиненим якнайдовше”.
Під час зустрічі українська сторона запропонувала, наприклад, прискорити перетин кордону далекобійниками, створити окремі смуги для пустих транспортних засобів у пунктах пропуску “Угринів – Долгобичів” та “Грушів – Будомеж”.
“Ми сподіваємося, що ці перемовини дозволять польським перевізникам підняти між собою питання, а що ж можна зробити як компроміс. Не питання дозволів, бо це питання невиконуване, – але, звісно, вони все одно тримають цю історію на головному рівні”, – сказав Деркач.
Надалі перемовини мають відбутись у тристоронньому складі за участі Європейської комісії.
- У суботу, 11 листопада, український водій, який хотів перетнути пункт пропуску “Дорогуськ – Ягодин”, помер у своїй вантажівці.
- Станом на 7 листопада польські перевізники продовжують блокувати три пункти пропуску: “Корчова – Краківець”, “Гребенне – Рава-Руська”, “Дорогуськ – Ягодин”.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.