Україна закупила в Ізраїлю препарат від радіації на випадок ядерної загрози
Джерело: The Times of Israel
Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.
Угоду підписали в березні 2025 року — через два тижні після того, як російський дрон влучив у саркофаг Чорнобильської АЕС.
Угода передбачає, що Pluri за умови фінансування від уряду та приватного сектора зробить та поставить на початковому етапі 12 000 доз препарату, якого вистачить для терапії 6000 осіб. Hemafund зі свого боку зберігатиме і контролюватиме ці запаси, а також доставлятиме їх у медустанови по всій Україні у разі потреби. Також організації планують просувати клінічні випробування та домагатися офіційної реєстрації PLX-R18 у МОЗ України. Очікується, що співпраця може принести обом сторонам понад $100 млн.
PLX-R18 створений із плацентарних стовбурових клітин, отриманих під час кесаревого розтину. Їх вирощують у біореакторах, після чого вводять пацієнтам внутрішньом’язово. Препарат активує відновлення клітин крові та пом’якшує наслідки радіаційного ураження. За словами комерційного директора Pluri Німрода Бар Цві, PLX-R18 може допомогти при гострому гемопоетичному променевому синдромі, який виникає внаслідок впливу високих доз радіації.
В Pluri зазначили, що засіб пройшов випробування на тваринах і людях. Введення препарату за 24 години до радіаційного ураження і повторно через 72 години збільшувало виживання тварин із 4% у групі плацебо до 74% у групі, яка отримувала лікування. Препарат має статус орфанного від Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA).
Потреба у таких засобах збільшилася на тлі зростаючої загрози з боку РФ. 14 лютого 2025 року президент Володимир Зеленський повідомив про атаку російського дрона по укриттю ЧАЕС. Вибух підтвердили у МАГАТЕ — у захисному саркофазі утворився отвір площею кілька квадратних метрів.
Зауважимо, командування російської армії розглядало можливість тактичного ядерного удару по Україні восени 2022 року після низки поразок на фронті.
Зокрема про використання ядерної зброї говорив генерал Сергій Суровікін — на той момент командувач російського угрупування в Україні, згодом заарештований за причетність до заколоту ПВК “Вагнер”. За даними розвідки, Суровікін розглядав ядерний удар, щоб не дозволити українським військам форсувати Дніпро та розпочати наступ на Крим.
Після перехоплення переговорів розвідка США різко підвищила оцінку ймовірності ядерної ескалації у війні з 5-10% до 50%, за умови, що російський фронт на півдні України почне руйнуватися.
Цьому передували заяви російських посадовців про плани України нібито підірвати “брудну бомбу”, а також численні ядерні погрози Кремля, які посадовці озвучували. Неодноразово погрожував “ядеркою” й очільник Кремля Володимир Путін. Загалом ядерних погроз з боку Росії суттєво побільшало. Зокрема у дописі в Телеграм минулого місяця один із членів Ради безпеки Кремля навіть назвав конкретну ціль у серці Європи, а також час, який знадобиться російській ракеті, щоб доставити туди боєголовку. Однак, європейські лідери заледве здригнулися. Очевидно, що в Європі більше не реагують на ядерний шантаж Путіна.
За даними Financial Times, до запобігання ядерній ескалації США залучили Китай. Голова КНР Сі Цзіньпін, за словами джерел FT, особисто попередив Путіна, що використання ядерної зброї завдасть шкоди відносинам Москви і Пекіна, що став після початку повномасштабного вторгнення найбільшим покупцем російської нафти та головним постачальником у РФ споживчих товарів. Послання, як стверджували джерела FT, Сі Цзіньпін привіз Путіну у березні 2023 року та передав під час особистої зустрічі у Москві.
Сигнал до Кремля передали і самі США, розповідав у травні 2024 року голова МЗС Польщі Радослав Сікорський.
Американці сказали росіянам, якщо ви застосуєте ядерну бомбу, навіть якщо ніхто не загине, ми вразимо всі ваші об’єкти в Україні звичайною зброєю, ми знищимо їх усі, — розповів Сікорський.
Читайте також: The Guardian: «Червоні лінії» Путіна – лише слова, РФ – не така сильна, як вважають
- У Кремлі заявили про необхідність ядерного діалогу зі США, після того, як президент Франції Емманюель Макрон заявив про наміри розширити французьку ядерну парасольку на інші країни Європи, а американський лідер Дональд Трамп закликав відмовитись від ядерної зброї.
- Глава РФ Володимир Путін неодноразово нахвалював міжконтинентальну балістичну ракету “Сармат”, стверджуючи, що “аналогів у світі немає”, і кілька років обіцяв, що ось-ось поставить її на бойове чергування. Пропагандисти Путіна погрожували за допомогою “Сармата” стерти Велику Британію та Страсбург, де знаходиться Європарламент. Проте низка випробувань завершилася провалом: Росія не має необхідних компетенцій для створення таких ракет, якими ще за радянських часів займалися українські конструкторські бюро, повідомляють експерти.
- Голова держдуми РФ В’ячеслав Володін кинувся погрожувати Сполученим Штатам після того, як американський журналіст Такер Карлсон заявив, що адміністрація президента Джо Байдена готувала замах на лідера Кремля Володимира Путіна.
Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.
13 квітня у Вербну неділю російська армія вдарила “Іскандерами” по центральній частині Сум. Тоді стало відомо про загибель 36 осіб, серед котрих згодом ідентифікували жительку міста Олену Бондаренко, яка потрапила в епіцентр російського обстрілу.
Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко спорядив три комплекси протидії технічним розвідкам “Ай-Петрі СВ” військовим, котрі нині виконують бойові задачі на різних напрямках фронту.
У середу, 23 квітня, США, Україна, Велика Британія та Франція проведуть переговори у Лондоні. Зустріч анонсував президент Володимир Зеленський після розмови з главою британського уряду Кіром Стармером.
Україна у першому кварталі 2025 року імпортували більш як 127 тисяч цивільних дронів на $371 млн. Переважна більшість БпЛА ввезені з Китаю із застосуванням митних пільг.