Україна залишається у стані дефолту: Fitch підтвердило рейтинг «RD»
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings залишило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті на рівні “Обмежений дефолт” (Restricted Default, RD). Це свідчить про нездатність країни виконувати частину своїх зобов’язань через процес реструктуризації зовнішнього комерційного боргу.
Основні ризики та причини такого прогнозу:
Дефолт за ключовими борговими зобов’язаннями: Україна припинила виплати за зовнішнім комерційним кредитом (700 млн доларів США), єврооблігаціями “Укренерго” (825 млн доларів США) та GDP-варантами. Цей мораторій діятиме до завершення реструктуризації боргу.
Високий рівень держборгу: Очікується зростання держборгу до 90,8% ВВП у 2024 році.
Тривала війна: Прогнози Fitch передбачають продовження війни у 2025 році, а можливий режим припинення вогню залишається політично невизначеним.
Дефіцит бюджету: У 2024–2025 роках дефіцит складе понад 19% ВВП через високі витрати на оборону та зменшення обсягу зовнішніх грантів.
Погіршення експорту: Обмеження виробничих потужностей через втрату робочої сили та енергетичні проблеми стримуватимуть економічне відновлення.
Попри деякі позитивні показники, як-от стабільність міжнародних резервів (42 млрд доларів у 2024 році) та прогнозоване зростання ВВП на 4% у 2024 році, Fitch попереджає про ризики ще більшої економічної дестабілізації в разі ескалації конфлікту або зменшення зовнішньої фінансової підтримки.
Довідка: Рейтинг “RD” означає, що країна перебуває у стані дефолту за частиною боргових зобов’язань, але продовжує виконувати інші фінансові зобов’язання. Це підтверджує критичну залежність України від зовнішньої допомоги та необхідність успішного завершення реструктуризації боргу для стабілізації фінансової ситуації.
- 22 листопада Кабінет міністрів України ухвалив рішення, яке дозволить залучити 4,8 мільярда доларів від Світового банку в рамках проєкту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine).
Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.
Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі заявив, що російські атаки на енергосистему України створюють ризик ядерної аварії, оскільки можуть призвести до збоїв у електропостачанні атомних електростанцій.
Військова агресія РФ завдала значної шкоди рибному господарству України. Зокрема в Азовському морі росіяни займаються масовим незаконним виловом водних біоресурсів, грабуючи рибні багатства водойми.
Україна отримала дозвіл на удари західним озброєнням по території РФ, проте такі атаки здійснюються лише власними засобами дальністю до 2500 км, повідомив військовий експерт, головний редактор Defense Express Олег Катков.