Україна заявила про зупинення деяких прав і вільних виборів за конвенціями Ради Європи

Джерело: запит України з цього приводу на сторінці щодо дії ЄКПЛ на сайті Ради Європи

У зв’язку з триванням воєнного стану в Україні уряд офіційно повідомив Раду Європи про тимчасове зупинення дотримання декількох статей Європейської конвенції про захист прав та основних свобод людини.

Відповідно до статті 3 указу Президента України про введення воєнного стану, може бути обмежено конституційні права і свободи громадян, включаючи статті 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України. Також згідно зі статтею 8 Закону “Про правовий режим воєнного стану” на територіях, де діє воєнний стан, військове командування має право здійснювати відповідні заходи.

У документі, надісланому до Страсбурга, зазначаються наступні статті, щодо яких Україна тимчасово зупиняє свої зобов’язання на період дії воєнного стану:

  • Стаття 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя);
  • Стаття 10 (свобода слова);
  • Стаття 11 (свобода зібрань та об’єднань);
  • Стаття 2 протоколу 4 (право на вільне переміщення людей);
  • Три статті з першого протоколу – №1 (захист приватної власності), №2 (право на освіту), №3 (право на свободу виборів).

Україна як держава-член Ради Європи має обов’язок дотримуватись прав людини, передбачених Конвенцією, але Європейська конвенція дозволяє членам заявляти про відхилення від певних зобов’язань у випадках особливих обставин, включаючи військову агресію. Цей захід відображає потребу адаптації до надзвичайних умов і забезпечення національної безпеки.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.