Україна зможе в майбутньому експортувати нові технології розмінування – Мінекономіки
Джерело: Time
Міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що у майбутньому Україна зможе експортувати нові технології розмінування.
Через повномасштабне вторгнення Росії Україна стала найбільш замінованою країною на землі. Потенційно забрудненою є біля третини території і деякі аналітики прогнозують, що на очищення звичайними методами та наявними ресурсами потрібно понад 750 років.
Міністерка економіки України Юлія Свириденко, яка очолила в українському уряді координацію гуманітарного розмінування, переконана, що повернути 80% забруднених земель у господарське використання потрібно протягом 10 років.
Своєю чергою, іноземні фахівці вважають, що підходи та технології, задіяні в Україні, вплинуть на протимінну діяльність у всьому світі.
В матеріалі “Україна використовує ШІ, щоб знешкодити мільйони російських мін” видання Time зазначає, що забруднення територій мінами поставило під загрозу шість мільйонів мирних жителів.
Станом на 1 листопада щонайменше 264 мирних жителі загинули від мін, а понад 830 були поранені. Якщо проблема замінування не буде ефективно вирішуватись, кількість жертв до 2030 року може сягнути 9 тисяч.
Також забруднення зробило непридатною частину найцінніших сільськогосподарських угідь країни. Це вплинуло як на економіку України, так і на продовольчу безпеку у світі.
Щоб пришвидшити розмінування, Україна має намір використовувати всі наявні в її розпорядженні технологічні інструменти.
“Ми повністю змінюємо підхід, особливо коли йдеться про використання великих даних. У нас є можливість удосконалити існуючі технології. І це буде щось нове, що Україна зможе експортувати в майбутньому”, – цитує “Time” міністерку економіки України Юлію Свириденко.
Уряд України співпрацює з американським гігантом аналітики big data Palantir, щоб розробити моделі, що визначатимуть, яке розмінування матиме найбільший вплив.
Вже сьогодні випробовується створене українськими програмістами програмне забезпечення: за використання точних супутникових зображень і алгоритмів із підтримкою штучного інтелекту воно допомагатиме швидше очищати землю.
Українськими виробниками розроблено першу вітчизняну машину для підготовки грунту, які коштує значно дешевше, ніж іноземна техніка. Також нещодавно представлено БпЛА-міношукач, який використовує комбінацію теплових, гіперспектральних і магнітометричних датчиків для виявлення мін з невеликої висоти та передає інформацію саперам.
“Протягом наступних трьох років ми побачимо фундаментальні зміни в тому, як здійснюється гуманітарне розмінування в Україні, що вплине на протимінну діяльність у всьому світі”, – сказав керівник Програми протимінної діяльності ПРООН в Україні Пол Хеслоп, відзначивши любов українців до інновацій і технологій.
- Міністерство економіки сформувало цілісну стратегію інформаційного менеджменту гуманітарного розмінування території України, яка базується на data-орієнтовному підході – аналізувати дані допомагатиме штучний інтелект.
- На сьогодні в Україні у межах розмінування обстежено понад 47% сільгоспземель, які запланували повернути до господарської експлуатації. Загалом з початку 2023 року обстежено понад 225 тисяч гектарів земель.
- Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що задля швидкого розмінування територій України МВС збільшує кількість саперів та веде перемовини щодо спецтехніки.
- Міністерка економіки України Юлія Свириденко повідомила, що одним з інноваційних підходів до розмінування території України є пропозиція партнерам узяти під патронат певний напрямок роботи у цій сфері.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.