Україна звернулася до ЮНЕСКО щодо захисту Херсонеса

Джерело: пресслужба Мінкульту

Міністерство культури та інформаційної політики України ініціювало консультації з Секретаріатом Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо захисту пам’ятки всесвітнього значення у тимчасово окупованому Севастополі – “Херсонеса Таврійського та його хорів”. На території об’єкта росіяни нині проводять незаконні будівельні роботи під приводом створення “історико-археологічного парку”.

Під час засідання Комітету ЮНЕСКО у Нью-Делі голова української делегації й українська сторона загалом актуалізували тему збереження об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Херсонес Таврійський та його хорів. Розпочалися переговори з Секретаріатом КВС щодо можливих алгоритмів для внесення цього об’єкта у список Всесвітньої спадщини, що перебувають під загрозою.

Нині складність ситуації полягає у тому, що пам’ятка знаходиться на тимчасово окупованій території, доступу моніторингових місій туди немає.

МКІП також звернулося до директора Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лазара Ассомо з проханням надати повну офіційну інформацію, якою зараз володіє організація про стан збереження Херсонеса, а також щодо проведення там незаконних робіт.

За даними Інституту археології і національної академії наук України, діяльність на території пам’ятки світового значення “Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хори”, що проводиться окупаційним режимом із 2014 року, на сьогодні призвела до знищення міста Херсонес на площі 80 215 кв. м. У звіті, опублікованому ІА НАНУ 21 липня, зазначається, що мова про пошкодження нецільовим використанням площі до 4 тис. кв. м пам’ятки, а решту території пам’ятки росіяни пошкодили негативним впливом від заходів “благоустрою”.

Серед незаконних дій росіян на території Херсонеса:

  • проведення незаконних археологічних розкопок працівниками Інституту історії матеріальної культури РАН і державним Ермітажем;
  • так звана “реконструкція” та будівництво на території Херсонеса;
  • активне використання Херсонеса в пропагандистських цілях, включно зі спробами представити об’єкт частиною російської культурної спадщини, що суперечить міжнародно визнаним кордонам і статусу Криму.

25 липня вперше Комітет Всесвітньої спадщини у своїх офіційних рішеннях використав формулювання “повномасштабне вторгнення РФ” у контексті причин загроз для об’єктів культурної спадщини в Україні.

Раніше Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до ООН щодо руйнування Росією Херсонеса Таврійського у тимчасово окупованому Криму.

Ми повідомили, що росіяни повністю знищили Херсонес Таврійський у Севастополі, який є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО. На місці археологічних залишків вони збудували нове місто.

Довідка. Херсонес Таврійський – виняткова історична пам’ятка античної епохи. Це єдина пам’ятка в Криму, яка має світове значення. Хора – це сільськогосподарська округа стародавнього грецького міста.

Античне місто Херсонес Таврійський, засноване у VI столітті до н.е., було одним із локальних центрів еллінської цивілізації. Воно розташоване на території Гераклівського півострова Криму і є найбільшою пам’яткою Візантії у світі.

У 2013 році Херсонес Таврійський і його хора були внесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Після окупації Криму Росією збереження цілісності Херсонеса Таврійського стало неможливим. У 2015 році російська армія залила бетоном ділянку давньої садиби на мисі Херсонес. Відтоді окупаційна влада постійно руйнує історичну пам’ятку та розкрадає її.

  • Росіяни зводять укріплення у тимчасово окупованій Керчі поблизу Кримського мосту.
  • Близько 80% росіян відмовилися від турів в окупований Севастополь через ненадійну роботу ППО окупантів. Розвідка повідомляє, що росіяни, які передумали відпочивати в Криму, занепокоєні безпековою ситуацією.
  • Станом на березень вторгнення Росії спричинило значні збитки українській державній науковій інфраструктурі, а відновлення її функціональності вимагатиме великих інвестицій. За даними ЮНЕСКО, вартість відновлення цієї інфраструктури перевищує $1,26 млрд.

5 грудня 2024 року у залізничному районі міста Брянськ (РФ) почалася пожежа. У наслідок згоріли два магістральні тепловози, що забезпечували логістичні потреби російської окупаційної системи.

Президент Франції Емманюель Макрон лобіює ідею міжнародної миротворчої місії для України, котра може залучити 40 тисяч військових. Ця ініціатива має стати гарантією безпеки на тлі можливого перемир’я, однак Кремль поки що не демонструє готовності до поступок.

Агентство протиракетної оборони США вперше успішно перехопило балістичну ракету середньої дальності, запущену з повітря, під час випробування біля узбережжя Гуама, повідомили в Пентагоні.

Українські артилеристи буквально встановили світовий рекорд, уразивши ціль на відстані 70 км під час бою. Результат став можливим завдяки використанню польських САУ, що входять до складу українських підрозділів, та снарядів Vulcano GLR.

У Запоріжжі під час пошуково-рятувальних робіт на лінію Служби порятунку “101” зателефонували дві жінки, котрі повідомили, що перебувають під завалами зруйнованої будівлі.