Через вторгнення РФ українська наукова інфраструктура зазнала збитків на 1,26 млрд доларів

Джерело: звіт Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО)

Вторгнення Росії спричинило значні збитки українській державній науковій інфраструктурі, а відновлення її функціональності вимагатиме великих інвестицій. За даними ЮНЕСКО, вартість відновлення цієї інфраструктури перевищує $1,26 млрд.

Протягом останніх двох років постраждало або зруйновано 1443 будівлі, що належать 177 науковим установам. Деякі університети, як-от Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого та Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, постраждали найбільше.

Згідно з проведеним дослідженням, значну частину науково-технічного обладнання також знищено або викрадено, при цьому понад 640 одиниць обладнання вже неможливо відновити. Особливу тривогу викликає ситуація навколо Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України поблизу Запоріжжя, де знищено унікальну радіологічну лабораторію.

Крім матеріальних збитків, війна також суттєво вплинула на фінансування науки в Україні. Валові внутрішні витрати на дослідження і розробки зменшилися на 38,5% – з $2,019 млрд до $1,242 млрд.

У Центрі протидії дезінформації пояснили, навіщо Білорусь оголосила про раптові ядерні навчання.

Прем’єр-міністрка Литви Інґріда Шимоніте заявила, що Литва готова відправити в Україну свої війська з навчальною місією. Вона повідомила, що парламент країни вже дав згоду на реалізацію такої місії, хоча сама Україна поки що не зверталася із відповідним запитом.

Федеральна поліція Індії повідомила, що чотирьох людей, пов’язаних з мережею торговців людьми, заарештували за те, що вони заманювали молодих людей до Росії обіцянкою прибуткової роботи або вступу до університету, а насправді намагались змусити їх воювати проти України.

Прем’єр-міністрка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що Литва може відмовити в наданні посвідки на проживання чоловікам з України, якщо Київ доведе їх ухилення від військової служби.

Велика Британія інвестує майже 200 мільйонів фунтів стерлінгів (251,14 мільйона доларів) у будівництво першого в Європі заводу з виробництва низькозбагаченого урану (HALEU), повідомив уряд у середу, 8 травня.