Українці розкритикували колонку Юрія Винничука на тлі скандалів з домаганнями викладачів

Джерело: Букви

На тлі скандалів щодо домагань викладачів до студенток письменник і журналіст Юрій Винничук написав колонку “Була колись розпусна епоха”, яку розкритикували багато українських користувачів.

Винничук пише про скандал щодо професора Львівського національного університету імені Івана Франка Йосипа Лося, якого журналістка NGL.media Катерина Родак звинуватила у домаганнях.

“Лосип Йось, як ми його називали, проробляв це з багатьма іншими студентками. Часом невдало, як у цьому випадку, а часом цілком вдало. Заохочений, очевидно, першим вдалим експериментом зі студенткою, він уже надалі просто робив це автоматично: вдасться, то вдасться, а не вдасться, то буде інша. Й інша завше знаходилася. Ось у чому суть. Якщо навіть на десять дівчат лише одна погодиться стати коханкою, то цього цілком достатньо, щоб рухатися й надалі у цьому напрямку”, – написав Винничук.

Повертаючись до заяв журналістки щодо домагань Лося, він визнав, що йому “теж було б неприємно, якби мене спробувала погладити якась цьоця”.

“Але в моїй юності усе це було буденною справою. Ні, мене ніхто не гладив, але вчителі не раз пригортали учениць, плескали їх по сідничках, щипали. (…) Я порівнюю ці епохи не для того, щоб показати, як колись було все просто і примітивно, бо знаю, що знайдуться такі, що читають не головою, а іншими частинами тіла, і перекрутять, буцім я вважаю все це цілком нормальним. Ні, не вважаю. Але чомусь раніше про це ніхто не замислювався”.

Винничук також згадує, що раніше було “звичайною справою переспати з п’яною, практично непритомною дівчиною”, і ніхто це не вважав зґвалтуванням. Якби дівчина написала заяву в міліцію, “з неї б лише посміялися”. Зараз навіть через десять-двадцять років після події можна заявити про ґвалтування і добитися покарання, навіть за відсутності доказів.

Він також згадує випадок, коли скасували лекцію відомого філософа через його традиційні цінності, назвавши його гомофобом. Винничук каже, що не зміг знайти гомофобні висловлювання філософа, але зазначає, що сповідувати традиційні цінності “тепер небезпечно, бо агресивна меншість завжди готова зацькувати більшість”.

Реакція соцмереж

Багато користувачів розкритикували слова письменника й назвали його текст ностальгією за часами, коли на домагання не звертали уваги.

Джерело: знімок екрану

Джерело: знімок екрану

Письменник і перекладач Остап Українець розкритикував і колонку Винничука, й викладачів, які домагаються до студенток.

“Почитав-таки колонку Винничука. Що читав — що в гім*і купався. Ось у чому суть. Будучи в позиції авторитету, методом перебору шукати сприйнятливих, незрілих, ламких, саме для того, щоб із цих властивостей користати — метод тоталітарних сект і хижаків. Вони просто шукають слабших”, – вважає він.

Креативний директор Lviv Media Forum Отар Довженко зауважив, що Винничук фактично підтвердив звинувачення журналістки проти професора Лося.

“Співіснування двох ліній захисту Лося — “це наклеп, не міг він такого робити, їх підкупили, щоб скомпрометувати чесну людину” і “тю, а шо тут такого” — не могло не породити невдобної ситуації. І ось вона: аж цілий видатний літератор Юрій Винничук у своїй гів*околонці підтверджує, що Лось робив усе те, в чому його звинувачують, і навіть більше”, – пише Довженко.

Проєкт “Гендер в деталях” також розкритикував колонку Винничука.

“І ніби написав, що “не вважає це нормальним”, але продовжив ностальгувати, як же так, як то так сталося, всім все подобалося, а тут раптом — і розподобалося. (…) Старигані і мудачки ніяк не можуть повірити, що жінкам усі ці щипання, ляскання, обійми і погладжування НЕ ПОДОБАЛИСЯ, були огидними, травматичними і неприємними. Що вони по справжньому, всерйоз проти них виступають — і суспільство їх підтримує. Так не може ж бути, це хіба хтось “оплатив”. Це забирає у них відчуття півника в курятнику, таке для них приємне і солодке, що й на старості років вони нехтують почуттями і безпекою своїх доньок, внучок і правнучок”, – написав проєкт.

“Гендер в деталях” пообіцяв взяти в “Сексизмпатруль” не саму колонку, а видання “Збруч”, яке її опублікувало.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи “Довіра” Сергія Шахова.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.