«Українці заслужили цю війну» — у мережі обурилися через пост громадського діяча

Джерело: громадський діяч Олексій Толкачов у Facebook.

Засновник благодійного фонду “Омріяна Країна” Олексій Толкачов у мережі поширив допис, в якому заявив, що, мовляв, українці заслуговують на війну, яку розпочала Росія. Він вважає, що російське вторгнення є “закономірним наслідком 30 років нашої безгосподарності, нехлюйства, егоїзму, крадійкуватості, моральної деградації та гнилі”, а що війна розпочалася через українців – не всі зможуть зрозуміти.

“Ми прос**ли країну, яка в 1991 році за рівнем ВВП лише в 5-7 разів поступалася Китаю. Все протринькали, все спустили, розікрали, зруйнували. Нічого і нікого не цінували. Чому так? Тому що “урвати собі”, егоїзм, хитрод*пість, “н**рати на всіх” стало моральним кредо наших людей”, – написав Толкачов.

Скріншот: Олексій Толкачов

На його думку, в Україні – проблема в громадянах, які звикли гостро критикувати владу, та у токсичному середовищі. Він вважає, що майже кожен на будь-якій роботі намагається менше працювати та більше вкрасти, тож повномасштабна війна з Росією стала “результатом нашої колективної моральної деградації”.

“Нам потрібний був потужний копняк під зад і обухом по голові, щоб ми замислилися – як же ми живемо? На жаль, поки що зміни демонструє лише невелика частка суспільства, що наче атланти на своїх плечах тримають країну. До всіх інших ще не дійшло… А це означає, що війна ще не скоро закінчиться… Хлопцям на фронті дуже важко. Часто приходить усвідомлення, що те, що вони сьогодні захищають, не вартує жертв. Але тим більшим є їхній подвиг, бо вони виборюють наш шанс на майбутнє. Вони кладуть життя за «кривий кущ з колючими шипами» в сподіванні, що той “розквітне трояндами”, – переконаний Толкачов.

Також діяч заявив, що “українська національна невдячність вже починає дратувати світ”. На його думку, українцям варто почати саме із себе, але саме свідомі громадяни все-таки зможуть побудувати “омріяну Україну”.

Скріншот: Олексій Толкачов

Пост громадського діяча обурив користувачів. Зокрема, лекторка та письменниця Оксана Мороз підкреслила, що багато людей прочитали фразу “Українці заслужили цю війну!” та ймовірно не дочитали того, що автор писав далі. Утім, питання в іншому – чи використає Росія цю фразу для створення “гучних” заяв і дискредитації наших громадян?

“Люди читають заголовки і пропускають довгі тексти. У кращому випадку, читають по діагоналі. Так, не всі, але вони – в меншості. А скільки людей, прочитавши текст, змінять свою поведінку?” – запитала вона.

Своєю чергою, співзасновник партії “Демократична Сокира” Віктор Трегубов наголосив, що ніхто не заслуговує на геноцид, вбивство рідних та щоб його бомбардували ракетами. За його словами, у світі багато народів, які також сварять владу або одне одного, але вони теж не заслуговують на геноцид.

“Будь-яка суперечка щодо того, що слід було тридцять років тому на теквондо записатися та спідницю довгу надіти – огидний плювок на всіх загиблих та скалічених водночас. Єдина причина, з якої на нас напали – наш сусід є дикий довб*н*вт. Все. А заслужити таке неможливо. Окей. Є виняток. Єдиний спосіб заслужити щось таке – здійснити таке щодо інших. Але це не про нас”, – зазначив Трегубов.

Український письменник і перекладач, автор  YouTube-каналу “Твоя підпільна гуманітарка” Остап Українець виклав картинку з коротким підписом: “В цю гру можна грати вдвох”. У коментарях він додав, що хотів цим мемом пояснити “переважно про труднощі на шляху, яких нібито дозволяє уникнути одна змінна”.

Фото: Остап Українець

Ексзаступник голови Донецької ОДА Ігор Стокоз зауважив, що такої долі не заслужили ані зґвалтовані і вбиті, ані літній дядько, що їхав на велосипеді, і якого застрелили між Бучею і Дмитрівкою, ані розчавлені танком і обгорілі до вугілля діти в автівці між Андріївкою і Макаровом, ані його друг, якого не давали поховати до деокупації Гостомеля.

Блогер Андрій Шор вирішив долучилися до суперечки, написавши, що терміни “вина” і “відповідальність” можуть бути віднесені тільки до конкретного суб’єкта, що володіє свідомістю. Він вважає аналогію провини народу маніпулятивною. За його словами, змішування понять провини та невинності або відповідальності й безвідповідальності – свідома маніпуляція.

Режисерка Ірини Цілик, відома роботою “Я і Фелікс”, наголосила, що у війні завжди буде винен агресор. Вона визнає той факт, що українці й досі шукають свою ідентичність, не подолали корупцію разом із непорядними чиновниками і політиками, та бувають один до одного злими, лінивими та багато якими ще. Водночас громадяни нашої держави бувають і щедрими, сміливими, працьовитими, людяними тощо.

“Скільки красивих проявів взаємопідтримки ми бачили за всі ці роки. Але, звісно, багато залежить від фокуса уваги. Хтось бачить довкола себе невдячних муд*к*в і дозволяє собі узагальнення щодо всього народу, а хтось більше звертає увагу на протилежні вчинки і… теж часом узагальнює. Або ні. Ми всі дуже різні”, – додала вона.

Головна редакторка онлайн-видання “Українська правда” Севгіль Мусаєва написала, що вважає тези діяча не просто несправедливими, а шкідливими. Попри проблеми всередині країни – РФ почала війну і вже десятиліттями використовує тезу, що ми “просрали країну з великим ВВП на початку 90-х”, аби закріпити в головах людей думку, що “ми неспроможні мати свою незалежність, і в Радянському Союзі було краще”.

“І цю війну Росія почала саме для того, щоб знищити ці паростки нової України, здорового суспільства. Цю війну Росія почала, щоб знову занурити нас у совок, звідки ми весь час намагаємося винирнути. І колективна моральна деградація – це все ж таки прийти на іншу землю, вбивати дітей, старих, гвалтувати жінок. І не треба перекладати відповідальність на жертву. Це несправедливо і невірно. Тому побажаю автору перемогти совок у своій голові”, — резюмувала вона.

Командир 2 штурмового батальйону 3 Окремої штурмової бригади Дмитро Кухарчук зазначив, що Толкачов попри критику українців зараз не захищає державу на передовій:

“Тут один “активіст” написав пост про те що українці заслужили цю війну. Воно ніби все і так, але сам автор не воює. Це ж аналогічно тому, що я буду ходити на марші веганів і їсти мʼясо”.

Протягом дня, 19 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 59 вибухів. 

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило в п’ятницю, 19 липня, що громадянина Німеччини в Білорусі засудили до смертної кари і Берлін інтенсивно спілкується з владою в Мінську щодо його долі.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 19 липня, від початку цієї доби по всій лінії фронту відбулося 101 бойове зіткнення. 

Сьогодні, 19 липня, відбувся замах на українську мовознавицю, політикиню, викладачку, доктора філологічних наук Ірину Фаріон….

Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич повідомив, що внаслідок російського ракетного удару по Миколаєву вже відомо про 14 поранених, серед них четверо неповнолітніх.