Українська влада розглядає можливість відновлення запасів ядерної зброї держави — Bild

Джерело: Bild

17 жовтня у Брюсселі на полях засідання Євроради президент Володимир Зеленський нагадав, що Будапештський меморандум 1994 року за участю РФ, США та Великої Британії обіцяв Україні захист територіальної цілісності та суверенітету в обмін на відмову від ядерної зброї. Проте зараз цей документ не працює, тож безпеку країни може забезпечити чи членство в НАТО, чи ядерна зброя, вважає Зеленський.

Хто з цих великих ядерних держав постраждав? Усі? Ні, одна, Україно. Хто віддав ядерну зброю? Усі? Ні. Лише одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна. І тому у нас виходить так, і у розмові з Трампом я йому сказав: “У нас виходить так. Який вихід? Або Україна матиме ядерну зброю, і це для нас захист. Або ми маємо мати якийсь альянс. Крім НАТО, ми на сьогодні не знаємо дієвих альянсів. Країни НАТО сьогодні не у війні. Країни НАТО не воюють. У країнах НАТО люди усі живуть. І слава Богу! Тому ми й обираємо НАТО, не ядерну зброю. Ми обираємо НАТО”. І я вважаю, що мене почув у цьому випадку Дональд Трамп. Він сказав: “У вас справедливі аргументи” – розповів глава Української держави.

Як пише експерт видання з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке, котрий нещодавно побував в Україні, заява Зеленського стала “ударом” і “шоком” для західних журналістів. За словами експерта, кілька місяців тому високопосадовець заявив Bild та іншим членам вузького кола політиків і службовців, що Україна не змириться з другим походом армії РФ на Київ. У цьому випадку буде відновлено український ядерний арсенал, від якого країна добровільно відмовилася у 1990-ті.

У нас є матеріали, у нас є знання. Якщо буде наказ, нам знадобиться лише кілька тижнів, щоб отримати першу бомбу, — попередив український посадовець, котрий нині займається постачанням зброї.

За його словами, Заходу слід “менше думати про червоні лінії Росії і набагато більше про наші червоні лінії”.

Читайте також: Обман, страх і зневіра: історія про те, як Україна втратила свій ядерний арсенал

Раніше ми пояснювали, що сумніви в “надійності” документу мали б виникнути вже на етапі назви, адже слово “меморандум” означає “нагадування”. Не зобов’язальний документ, а пам’ятка. Тим паче, що попри застереження про автентичність всіх трьох перекладів (українська, англійська та російська) слова “гарантії” (guarantee) в англійській версії немає. Там є “assurances“, що означає “запевнення”. “Меморандум” також трактують як угоду про наміри, втім, це тлумачення є ще гіршим з точки зору реалізації написаного в ньому.

17 жовтня у Брюсселі президент Володимир Зеленський спільно з прем’єр-міністром Грецької Республіки Кіріакосом Міцотакісом підписали Угоду про співпрацю у сфері безпеки. Зокрема Греція зобов’язалася надавати додаткові ресурси для прискорення підготовки українських пілотів і технічного персоналу для літаків F-16.

17 жовтня Міністерство фінансів США оголосило про введення санкцій проти китайських компаній, які причетні до виробництва далекобійних безпілотників “Гарпія” для російської армії.

Письменник і журналіст Станіслав Асєєв, який у 2024 році пішов добровольцем на фронт, звільняється зі Збройних сил України.

Посол України у Великій Британії та колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що мобілізація жінок в Україні є неприйнятною, проте до неї можуть вдатися у разі крайньої необхідності.

Наказом Генерального прокурора Андрія Костіна 17 жовтня керівника Хмельницької обласної прокуратури Олексія Олійника звільнено з адміністративної посади за власним бажанням.