Українські фермери бояться втратити роботу через припинення зернової угоди – Reuters

Джерело: Reuters

Українські фермери побоюються втратити засоби до існування після того, як Росія вийшла з зернової угоди, яка дозволяла безпечний експорт українського зерна Чорним морем.

Кес Хейзінга, який у 2003 році переїхав із Нідерландів в Україну і має свою ферму площею 15 000 гектарів у селі Черкащині, сказав:

“У нас є запаси, щоб ми могли прожити місяць або близько того, але якщо ми не зможемо продати, це стане катастрофою”.

Експорт сільськогосподарської продукції має вирішальне значення для економіки України, становлячи близько 12% валового внутрішнього продукту до вторгнення Росії в лютому 2022 року та близько 60% усього експорту.

Із 60 000 тонн продукції, вирощеної на землі Хейзінга минулого року, 50 000 тонн було відправлено за кордон завдяки зерновій угоді.

Загалом завдяки угоді Україна змогла експортувати 33 млн тонн сільськогосподарської продукції.

Хейзінга сказав, що експорт такого ж обсягу його продукції буде неможливим без “Чорноморської ініціативи”.

Голландець, який вирощує сім основних сільськогосподарських культур, оцінює, що руйнування, пов’язані з війною, коштували його бізнесу від 3 до 6 мільйонів доларів у 2022 році, а цього року можуть коштувати ще 6 мільйонів доларів.

“Деякі фермери, які мають більше резервів, протримаються довше, а тим фермерам, які мають менше резервів, ймовірно, доведеться продати або закрити бізнес, або віддати його комусь іншому”, – сказав він.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук підрахував, що українські дунайські порти можуть перевозити до 3 мільйонів тонн на місяць, що далеко не достатньо для покриття експортного потенціалу.

І Марчук, і Хейзінга вважають, що транспортування зерна через Чорне море має тривати навіть без участі Росії в угоді. 

“Я думаю, що вони (Росія) блефують, вони грають у покер на дуже високому рівні і намагаються якось вплинути на західних лідерів, і ми не повинні цього допустити”, – сказав Хейзінга.

4 липня в Україні щорічно відзначається День Національної поліції згідно з указом Президента України від 4 квітня 2018 року.

Італійська оборонна група Leonardo і німецький концерн Rheinmetall домовилися створити спільне підприємство для виробництва танків та інших систем наземної оборони.

Національне агентство з питань запобігання корупції виявило ознаки корупційного кримінального правопорушення в діях колишнього заступника Генерального прокурора, що свідчать про його незаконне збагачення на майже 29 млн грн.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 липня. З початку доби відбулося 135 бойових зіткнень.

Засновник ГО “Експертний корпус”, начальник відділу Українського інституту національної пам’яті, а нині командир роти 206 батальйону 241-ї бригади ТрО Роман Кулик закликав командування об’єктивно оцінити можливості війська та дослухатися до військових. Військовослужбовець повідомив про втрати у своїй роті через надскладні, як він наголосив, “фантастичні” задачі.