Українські військовополонені, яких торік передали Угорщині, повідомили деталі обміну

Джерело: DW

У 2023 році Росія передала Угорщині 11 українських військовополонених родом із Закарпаття, які нібито мають угорське походження. Двоє з тих, хто був переданий Угорщині, розповіли, на яких умовах відбувся цей обмін.

Іван та Андрій (імена змінено – ред.) повідомили, що вони потрапили під обмін, хоча жоден із них не має ані угорського коріння, ні громадянства. Чоловіки спілкуються українською і вважають себе українцями.

Обидва є мешканцями Закарпаття. До війни один їздив за кордон на заробітки, другий працював далекобійником. До лав ЗСУ вони приєдналися навесні 2022 року.

Чоловіки були у різних підрозділах, які воювали на Луганщині. У червні 2022 року їх взяли у полон.

Обох утримували у Суходольській колонії, відомій як місце утримання українських військовополонених на окупованій території Луганської області.

У той час там було ще 500 українських військовополонених – Андрій порахував їх під час шикування. Кожен ранок у колонії починався із гімну Росії.

“Періодично били”, – сказав Андрій.

За спостереженнями чоловіків, там працювали виключно українські колаборанти.

Обидва зауважили, що навіть не сподівалися на обмін.

Серед 500 військовополонених було шестеро закарпатців. Саме їх посадили до вантажівки на початку червня 2023 року.

Чоловіки припускають, що їх возили окупованою територією Донецької та Луганської областей, збираючи військовополонених з інших колоній. Зрештою у вантажівці опинилися ще пʼятеро українських військових – також родом із Закарпаття.

Їх повезли далі, і згодом військові зрозуміли, що опинилися у Москві. Там їх допитала у ФСБ, після чого повідомили, що їх звільнять, але повезуть до Угорщини.

“Угорщина сказала Росії, що наші бабці могли бути угорками, тож вони забирають своїх людей”, – згадав Іван, посилаючись на слова російських спецслужбовців.

Проте серед 11 чоловіків лише один мав угорське походження.

 “Але мені сказали: або ти говориш так, як треба – що ти угорець, або невідомо, чи тебе довезуть назад”, – додав Андрій.

8 червня їх літаком доправили до Стамбула, а звідти до Будапешта. В Угорщині їх поселили у готельному комплексі і попросили не виходити на вулицю, поки їм не нададуть статус біженців. Їм дозволили подзвонити рідним і запросити тих у гості.

Водночас українцям висунули умову: не повертатися додому, поки триває війна. Мовляв, якщо вони повернуться, то таких обмінів більше не буде.

Та згодом п’ятеро військових вирішили повернутися додому. Серед них – і той єдиний, хто мав угорське коріння. Решта шість військових залишилися в Угорщині, а згодом виїхали в інші країни ЄС.

Після повернення в Україну чоловіків відправили до реабілітаційних центрів. Після лікування та відпочинку їх поновили на службі.

“Ну як поновили… мене вивели за штат. Зарплата – 500 гривень”, – сказав Андрій.

Іван залишився у штаті, але зараз перебуває у відпустці за станом здоровʼя. Третій колишній військовополонений лікується у психіатричній лікарні. Четвертий – помер від пневмонії. Пʼятий – повернувся на фронт.

8 травня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країна не братиме участі в довгостроковому плані НАТО щодо допомоги Україні, назвавши його “божевільною місією”.

8 травня речник Державного департаменту США Метью Міллер повідомив про підготовку нових пакетів військової допомоги Україні, що забезпечить колишній рівень постачання озброєння.

У квітні міноборони РФ отримало чергову партію нових винищувачів Су-35С. Передали літаки на заводському аеродромі у Комсомольську-на-Амурі, що входить до складу Об’єднаної авіабудівної корпорації.

Вірменія не виділятиме кошти на фінансування діяльності Організації Договору про колективну безпеку на чолі з РФ, повідомила речниця Міністерства закордонних справ республіки Ані Бадалян.

Станом на 8 травня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.