В Білорусі засудили активістів за спробу підірвати російський військовий літак
Джерело: Reuters
У п’ятницю, 4 жовтня, суд у Мінську засудив десяток осіб до тюремного ув’язнення від двох до 25 років за допомогу в скоєнні того, що Білорусь назвала “терористичним актом” на військовому аеродромі за межами столиці минулого року.
У лютому 2023 року група білоруських активістів заявила, що вони підірвали сучасний російський військовий літак спостереження під час атаки безпілотника на базу.
Росія та Білорусь відкинули це твердження як фейк, а білоруське державне телебачення опублікувало кадри нібито непошкодженого літака А-50.
Однак приблизно через тиждень у Мінську заявили про затримання “терориста” та понад 20 спільників за спробу диверсії на аеродромі.
Самопроголошений президент Білорусі та близький соратник Путіна Олександр Лукашенко тоді стверджував, що за операцією стоять українські спецслужби та Центральне розвідувальне управління США.
За його словами, літак отримав лише поверхневі пошкодження під час атаки, яка була здійснена за допомогою “маленького дрона”.
Сьогодні, 4 жовтня, Генеральна прокуратура Білорусі повідомила, що Мінський міський суд засудив 12 осіб, визнавши їх винними в “тероризмі, екстремізмі та інших тяжких злочинах”.
Головного фігуранта, громадянина України Миколу Швеця, заочно засудили до 25 років позбавлення волі. За даними білоруської правозахисної групи “Вясна”, його звільнили в результаті обміну полоненими з Україною в червні.
Невідомо, скільки ще осіб заочно засудили.
- В Білорусі арештували пастора євангелічної церкви з Новолукомля Олександра Зарецького на 15 діб за те, що він закликав молитися за Україну у своїх проповідях.
- Правозахисники заявили в четвер, 4 липня, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив щонайменше десять політичних в’язнів, включно з ветераном опозиції, хворим на рак.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.