В «Енергоатомі» прокоментували недопуск експертів МАГАТЕ до реакторних залів ЗАЕС
Джерело: “Енергоатом”
Президент “Енергоатома” Петро Котін заявив, що недопуск експертів МАГАТЕ до реакторних залів ЗАЕС є спробою російських окупантів приховати справжню ситуацію на станції.
За словами Петра Котіна, факт недопуску експертів моніторингової місії Агентства до реакторних залів, де розташовані активні зони реакторів і міститься відпрацьоване ядерне паливо, може бути спробою російських окупантів приховати справжню ситуацію на ЗАЕС.
Він наголошує на тому, що єдиним легітимним оператором найбільшого в Європі атомного об’єкта – Запорізької АЕС – є “Енергоатом”, тож лише повернення станції під повний контроль України може забезпечити її ядерну та радіаційну безпеку.
“Єдиний вихід – повна демілітаризація та деокупація ЗАЕС і прилеглих територій. Це ключова передумова для відновлення не лише ядерної безпеки, а й поваги до міжнародного права”, – зазначив очільник НАЕК.
За інформацією Міжнародного агентства з атомної енергії, фахівці моніторингової місії не можуть отримати доступ до всіх зон майданчика, зокрема до реакторних залів блоків №№ 1, 2 і 6 (саме там розташовані активні зони реакторів та міститься відпрацьоване ядерне паливо). Залишається обмеженим доступ і до деяких частин турбінних залів реакторних блоків №№ 3, 4 та 6, а також до дахів реакторних відділень.
- 3 січня глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив, що експерти агентства не отримали доступ для перевірки реакторних залів трьох енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС.
- 5 грудня 2023 року відбулася чергова ротація персоналу постійної моніторингової місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій російськими військами Запорізькій АЕС.
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна увійшла до складу Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на 2023–2025 роки.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що представництво України в Раді керуючих МАГАТЕ може прискорити деокупацію Запорізької АЕС.
22 червня підрозділи Повітряних Сил Збройних Сил України здійснили удари по підприємству з виробництва компонентів для російських ракет ОТРК Іскандер та Х-101 у Воронежі.
22 червня в Україні відзначають День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни. Ця дата присвячена пам’яті мільйонів українців, які загинули під час воєн і збройних конфліктів.
Триває 1580-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягнули понад 1,3 млн осіб.
У ніч на 21 червня українські сили завдали ударів по об’єктах військової логістики, нафтової інфраструктури та системах протиповітряної оборони РФ. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Голова окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов повідомив, що на півострові повністю зупинений продаж пального приватним особам та недержавним підприємствам.