В НБУ розкритикували ідею Офісу президента щодо створення поштового банку для відмови від готівки

Джерело: інтерв’ю Рожкової для Економічної правди

Перша заступниця глави Національного банку України Катерина Рожкова прокоментували ініціативу Офісу президента щодо відмови від готівки розширення доступу громадян до фінансових послуг через створення поштового банку на базі “Укрпошти”.

За її словами, НБУ послідовно виступає проти створення “поштового банку” на базі державного логістичного оператора АТ “Укрпошта”.

Рожкова нагадала, що завдяки закону “Про платіжні послуги” платіжні системи зможуть відкривати рахунки, надавати споживчі кредити, проводити розрахунки.

“Якби “Укрпошта” відповідала всім вимогам технічно і з точки зору внутрішніх процедур, то вона могла б робити все це без банківської ліцензії”, – зауважила вона.

Заступниця голови НБУ також розповіла, що регулятор послідовно виступає проти збільшення частки держави у банківському секторі, що буде неминучим у випадку створення “поштового банку”.

“Позиція регулятора не змінилася з 2015 року. По-перше, ми вважаємо, що кожен має займатися своєю справою, зокрема “Укрпошта”. По-друге, частка держави в банківському секторі вже перевищує 50%. Її збільшення суперечить здоровому глузду. Крім цього, це абсолютно суперечить зобов’язанням та домовленостям з міжнародними партнерами, для них це “червона лінія”. По-третє, банківська діяльність достатньо дорога: підтримання капіталу, відповідність інфраструктури більш високим вимогам, автоматизація – усе це потребує багато грошей. Держава муситиме витрачати ці гроші на ще один державний банк. Загалом не зовсім зрозуміло, навіщо його створювати”, – пояснила Рожкова.

Рожкова зауважила, що “Укрпошта” раніше подавала документи в НБУ на погодження придбання “Альпарі банку”. Проте ця угода не відбулася через зауваження регулятора.

“Останнім часом “Укрпошта” ніяких нових документів не подавала, тому що, говорімо відверто, зараз мова може йти лише про PINBank, акції якого стягнуті на користь держави… У разі створення на його основі ще одного державного банку, який, до речі, не буде у вертикалі Мінфіну, ми бачимо суттєві ризики. Я не очікую, що цей банк буде здатен відповідати всім вимогам, а зважаючи на структуру, власність та обсяги “Укрпошти”, це може дуже серйозно похитнути фінансову стабільність”, – розповіла Рожкова.

Катерина Рожкова резюмувлаА, що позиція НБУ, яку вони довели Кабміну не змінилась.

“Ми вважаємо це рішення помилковим”, – наголосила вона.

ДОВІДКА: нещодавно заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма розповідав про план поступового переходу економіки України до cashless (повністю безготівкових розрахунків), одним з елементів якого має бути створення поштового банку на базі “Укрпошти”.

  • З матеріалів засідання Високого суду Лондона відомо, що колишній власник Приватбанку Ігор Коломойський погрожував ексголові Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревій та її заступниці Катерині Рожковій.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 19:00 16 червня. За добу кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 88.

Віталій Ступаєнко, ведучий івенту, з якого вигнали одеситку Юлію Карабаджак через мовне питання, вже записав відео з вибаченнями, пояснивши поведінку організаторів “недоопрацюванням”.

16 червня, підбиваючи підсумки дводенного Глобального саміту миру у Швейцарії, президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна планує вже за кілька місяців провести другий аналогічний захід, на якому гіпотетично може бути присутній представник від РФ.

16 червня у Грузії сталися три землетруси. Перші підземні поштовхи зафіксували о 17:16.

Пошановувачі американського телесеріалу “Бріджертони” від Netflix вже встигли насолодитися прем’єра 3 сезону, яка відбулася 16 травня і 13 червня. Нині ж стрічка доступна для перегляду в українській озвучці.