В ООН зреагували на ракетний обстріл Кривого Рогу

Джерело: заява ООН

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що “шокований” через напад російських військ на українське місто Кривий Ріг, унаслідок якого загинули 18 осіб, серед них — дев’ятеро дітей.

Команда Управління Верховного комісара ООН з прав людини в Україні відвідала місце удару в суботу, задокументувала руйнування та встановила імена й особи загиблих дітей. Це — найсмертоносніший окремий удар по дітях, підтверджений УВКПЛ від початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.

Це немислимий жах — дев’ятеро дітей загинули, більшість із них — під час гри в парку, коли над ними вибухнула ракета, начинена уламками, — заявив Верховний комісар ООН з прав людини. — Один вибух забрав життя 18 людей у теплий п’ятничний вечір у Кривому Розі, коли сім’ї зібралися біля дитячого майданчика, ресторану та житлових будинків.

Він наголосив, що “використання вибухової зброї з широким радіусом ураження Російською Федерацією в густонаселеному районі свідчить про безрозсудне нехтування життям цивільних”.

За даними місцевої влади, загинуло 18 осіб, серед яких дев’ятеро дітей, ще 75 осіб дістали поранення, з них 12 — діти. Багато з постраждалих перебували саме на майданчику. Управління ООН з прав людини підтвердило більшість жертв, включно з кожною загиблою дитиною, і продовжує збирати інформацію для верифікації інших випадків.

ООН зафіксувала пошкодження від сотень уламків на будівлях, гойдалках і гірках, деревах та землі.

Хоча влада Росії стверджує, що ціллю удару були військові, місцеві мешканці, представник бізнес-об’єднання та працівники ресторану повідомили, що незадовго до атаки в ресторані відбувався галузевий форум спеціалістів індустрії краси, організований місцевим бізнес-об’єднанням. Захід заздалегідь анонсували в мережі. Усі свідки заявили, що жодної військової присутності у ресторані чи поруч не було.

Міжнародне гуманітарне право зобов’язує сторони конфлікту використовувати такі засоби та методи ведення бойових дій, які за конкретних обставин не завдають одночасної шкоди як військовим, так і цивільним, — зазначив Тюрк.

Він додав, що навіть якщо в російської сторони була інформація про можливу присутність військових, характер і обставини удару можуть вказувати на невибіркову атаку.

Тюрк акцентував, що такі атаки заборонені міжнародним гуманітарним правом, а якщо вони спрямовані проти цивільних — їх можна кваліфікувати як воєнний злочин.

Також Верховний комісар закликав до “негайного, всебічного й незалежного розслідування атаки”.

Як відомо, ввечері 4 квітня війська РФ завдали удару балістичною ракетою по Кривому Рогу, поціливши по житловому кварталу, внаслідок чого загинуло 18 осіб – з яких дев’ять дітей – та 61 людина зазнала поранень.

За кілька годин ворог навів на місто ударні безпілотники, вбивши ще одну людину та поранивши сімох осіб.

  • Голова військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив, що у місті три дні поспіль триватиме жалоба за загиблими унаслідок ракетно-дронової атаки РФ по місту 4 квітня.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.

Міністерство юстиції сформував Реєстр відомостей щодо незаконно депортованих Росією українських дітей. Технічне створення Реєстру вже завершене. Наразі здійснюється формування та подання перших особових справ.

1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.