В РФ викликали посла Молдови та засудили «недружні дії»
Джерело: Reuters
10 січня міністерство закордонних справ РФ викликало посла Молдови та висловило протест проти “недружніх дій”, продовжуючи критику Кремля проєвропейської влади країни.
Зокрема у заяві міністерства РФ засуджено “систематичний характер” дій Молдови, які “були спрямовані проти російських громадян”. Серед них, зазначається, “політично мотивоване переслідування” російських і російськомовних журналістів.
Керівництво Молдови продовжує робити агресивні антиросійські заяви, – поскаржилися в заяві посла Молдови Ліліана Дар’є.
З моменту приходу до влади у 2020 році президент Майя Санду намагається відмовитися від радянської спадщини країни і скерувати її в європейське спрямування.
Вона засудила вторгнення Росії в Україну та звинуватила Москву в спробі втрутитися в місцеві вибори в Молдові в листопаді минулого року та в спробі спровокувати державний переворот, щоб усунути її.
Минулого місяця парламент Молдови схвалив нову оборонну стратегію, в якій Росія та корупція визначені як дві найбільші загрози безпеці країни. Минулого місяця ЄС погодився розпочати переговори про членство з Молдовою та Україною.
10 січня у Молдові продовжила заборону, накладену минулого року на 12 телевізійних каналів, заявивши, що медіа займаються “маніпулюванням, дезінформацією та просуванням іноземної програми”.
Окрім цього, влада Молдови не допустила кількох політиків, які представляють заборонену партію з проросійськими поглядами, до місцевих виборів у листопаді минулого року.
Зауважимо, раніше начальник генштабу бельгійської армії адмірал Мішель Хофман попередив про війну з Росією. Він стурбований тим, що країна перейшла до воєнної економіки та що президент РФ Володимир Путін продовжує погрожувати Європі, зокрема Молдові та країнам Балтії.
- Прем’єр-міністри України та Молдови, під час зустрічі у Києві, домовились розвивати спільний контроль на державному кордоні.
- У межах робочого візиту до Греції та участі в саміті Україна – Балкани Володимир Зеленський провів переговори із президенткою Республіки Молдова Маєю Санду.
- 16 жовтня 2023 року президентка Молдови Майя Санду взяла участь у 27-й конференції “Форум 2000”, що традиційно відбулася в Чехії. У своєму виступі Санду наголосила на важливості демократії у контексті повномасштабної війни Росії проти України.
- Депутат від правлячої молдовської партії “Дія та солідарність” (PAS) Дойна Герман заявила, що до кінця 2024 року Молдова планує припинити участь майже у всіх договорах, укладених в рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Вона додала, що країна вже на фінальному етапі цього процесу, попри деякі невирішені питання.
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.
Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.
Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.
Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.