В соцмережах завірусився допис «Доктора Пі»: в чому небезпека

Джерело: Андрій Слюсарчук/Facebook

У соцмережах набула популярності публікація Андрія Слюсарчука, відомого як “Доктор Пі”. Станом на 16:00 21 лютого пост поширили 6,6 тис. користувачів.

В публікації він, представляючись “професором-нейрохірургом”, звернувся до очільника Кремля Володимира Путіна та президента США Дональда Трампа й назвав їх “людожерами в костюмах”.

Хто такий “Доктор Пі”

Андрій Слюсарчук, який називав себе нейрохірургом і доктором медичних наук, здобув популярність у 2000-х роках. Він нібито встановив світовий рекорд, запам’ятавши 30 мільйонів цифр числа Пі — звідси й прізвисько “Доктор Пі”.

У 2011 році журналісти газети “Експрес” виявили, що Слюсарчук брехав про свою освіту та досягнення. Правоохоронці інкримінували Андрієві Слюсарчуку підробку документів, отримання неправомірної вигоди та шахрайській участі в операціях.

У лютому 2014 року суд визнав “Доктора Пі” винним в незаконній лікувальній діяльності та двох вбивствах з необережності — правоохоронці довели його провину в смерті 52-річного чоловіка та 3-річної дитини.

Також Андрія Слюсарчука мали притягти до відповідальності за використання завідомо підроблених документів та шахрайстві – загалом чоловікові присудили вісім років позбавлення волі. Однак у березні 2016 року Вищий спеціалізований суд України скасував вирок і призначив повторний розгляд справи. Зрештою в листопаді 2024 року Шевченківський районний суд Львова виправдав “Доктора Пі”.

Як відреагували українці на публікацію

Під постом багато користувачів критикували Слюсарчука, однак пізніше він обмежив можливість коментування.

Разом з тим низка українських діячів на своїх сторінках обурювались тому, як люди поширюють публікацію “Доктора Пі”.

Так співробітниця системи з пошуку донорів крові ДонорUA Людмила Лінник нагадала, що раніше Слюсарчук проводив складні операції на мозку, не маючи медичної освіти.

“Думайте головою, співвітчизники. Бо прийде “нейрохірург” Слюсарчук і зробить вам трепанацію. Мабуть, це єдиний спосіб перевірити, чи є в деяких осіб мозок”, – застерегла вона.

Журналіст Денис Казанський сказав, що величезна кількість наших громадян не розуміє, яку інформацію поширює.

По Фейсбуку летить величезна кількість репостів допису “доктора Слюсарчука”, більше відомого як Доктор Пі. Це судимий шахрай, який відсидів у вʼязниці і який не є тим, за кого себе видає.

Ця інформація гуглиться дуже легко, але навіщо щось перевіряти? Люди бачуть емоційний пост і поширюють його, не думаючи.

Шахрай задоволений. Йому навіть не треба змінювати імʼя. Достатньо написати лише щемливого поста, на хайпі згадати Трампа, і в нього вже купа нової аудиторії, нові фанати, які не вміють користуватися пошуковиками. Класична технологія.

Хтось вже пише: яка різниця, що він шахрай, він же пише такі важливі речі. Оце і є класична технологія дискредитації. Якщо це “звернення до Трампа” дійсне дійде до когось з команди Трампа, він просто одразу скаже – “та це ж не нейрохірург, а злочинець, жодному його слову не можна вірити, у них там всі такі”, – йдеться в дописі Дениса Казанського.

Українська письменниця та журналістка Вітталіна Макарик застерегла, що це може бути операцією спецслужб ворога.

“Слюсарчук, він же “Доктор Пі” – це схиблений шарлатан, який без належної освіти вдавав із себе нейрохірурга і проводив операції, калічивши людей. Зараз він, якщо не помиляюся, мав би сидіти в тюрмі. І вже точно не писати звернення як лікар.

Але навіть не в тому річ; ці звернення, які ви перепощуєте з різних незрозумілих сторінок (тобто навіть не зі сторінки самого “доктора Пі”, навіть якби така була) – це явний вкид ворожих спецслужб для того, щоб простежити наявність критичного мислення і пам’яті на резонансні події”, – вважає письменниця.

Старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України Антон Сененко згадав й про інших резонансних персонажів.

Спартак Суббота і Дорж Бату були цікавими кейсами, коли люди могли збрехати про свою біографію практично все, здобути популярність, бути бажаними гостями в будь-якій тусовці. Після викриття, вони з‘їли чимало суспільного осуду, але самі по собі ці історії нічого не означають, в сенсі — всі живі і ніхто не помер.

Інша справа, коли якась особа нахлобучує на себе білі одежі і каже, що вона зараз рятуватиме людські життя. Таке було з сектанткою Мариною Цвігун (нині Вікторія Преображенська, якщо вірити Вікіпедії) з білого братства, і таке ж було з Андрієм Слюсарчуком, який вигадав, що він лікар-нейрохірург, і з провини якого померло двоє пацієнтів, в тому числі 3-річна дитина.

При цьому, якщо Цвігун, щоб продовжувати свою кончену езотеричну діяльність, хоча б змінила прізвище, то Слюсарчук просто написав (чи він писав, чи чат джіпіті — неважливо) сльозливий патріотичний пост про Трампа і Україну — і дописувачі соцмереж почали його масово поширювати.

В принципі, я особисто ходив реагував на цю дичину в коментарі до людей, і найпоширеніша реакція була в стилі “так, шахрай, вбивця, але ж які правильні речі пише”.

Шановні, так не працює. Так, я теж вірю в те, що люди здатні на еволюцію і зміни, на перегляд власних поглядів, на освіченість після додаткової освіти і на просвітлення після чарівного пєндєля. Але відразу тягнути в стрічку чувака, що є очевидно ненормальним шахраєм і який не зробив НІЧОГО для того, щоб переконати, що він розкаявся, виправився, став іншим — це ідіотизм.

Якщо завтра Путін напише пост про злого Трампа, який несправедливо повівся з Україною — теж шеритимемо?“, – обурився Сененко.

  • У вересні 2023 року Шевченківське управління поліції Головного управління Національної поліції в Києві розпочало досудове розслідування стосовно факту можливих протиправних дій з боку блогера Спартака Субботи.

За даними синоптиків у суботу, 22 лютого, в Україні мінлива хмарність і без опадів.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не поїде до Росії для участі у святкуванні Дня перемоги 9 травня.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що команди України та Сполучених Штатів Америки працюють над проєктом угоди. Про це президент розповів під час вечірнього звернення 21 лютого.

Очільник Департаменту ефективності уряду США (DOGE) та радник Дональда Трампа, Ілон Маск, пояснив, чому змінив своє ставлення до України після початку російського вторгнення, звинувативши у цьому українську владу.

20 лютого німецька поліція затримала 18-річного громадянина Росії, якого підозрюють у підготовці “політично вмотивованого нападу” в Берліні.