В США помер український науковець та автор понад 65 винаходів Любомир Романків
Джерело: “Пласт”
У США на 93-му році життя помер український вчений та інженер Любомир Романків, автор понад 65 винаходів у галузі електроніки, зокрема магнітних головок для жорстких дисків комп’ютера.
Він також був активним учасником скаутських організацій і займався громадською діяльністю щодо українських організацій за кордоном.
Любомир Романків народився 1931 року в Жовкві на Львівщині. У 1944 році він разом з батьками емігрував до Канади.
“Коли я приїжджаю в Україну, я відчуваю, що я у своїй країні, де я народився і де все мені рідне. Я виїхав з України, коли мені було 13 років. Коли ввечері радянські війська прийшли до Жовкви, вже вночі з’явилися списки тих, кого мали розстріляти наступного ранку”, – говорив вчений.
В школі він став членом скаутської організації “Пласт” і після еміграції не полишав її лав. Згодом Романків став одним зі співорганізаторів “Пласту” в Едмонтоні. Зокрема, він був ініціатором придбання пластового дому в цьому місті. Вчений також брав участь у відновленні скаутських організацій в Україні.
Він є автором понад 150 наукових праць і 65 патентів, був директором відділу електрохімічної технології й магнетизму Дослідного центру корпорації ІВМ.
За свою роботу Романків отримав 13 різних наукових нагород. Найвидатнішою з них є медаль Перкіна, найвища нагорода Товариства американських хіміків. Також вчений був кавалером ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня. У березні 2012 року був введений до Зали національної слави США і є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєних такої честі.
Романків брав активну участь і в багатьох інших організаціях. Був членом Світового конгресу вільних українців, Наукового товариства імені Шевченка та Академії інженерних наук України.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.