В Туреччині затримали майже 1900 осіб під час протестів проти ув’язнення мера Стамбула

Джерело: Reuters
Влада Туреччини відкинула “упереджені” заяви світової спільноти щодо арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу і затримання майже 1900 протестантів.
Імамоглу, найбільшого політичного суперника президента Таїпа Ердогана, який випереджає його в деяких опитуваннях, затримали в очікуванні суду за звинуваченням у хабарництві. Його арешт викликав найбільші антиурядові протести за останні десять років і призвів до масових затримань по всій країні.
Головна опозиційна Республіканська народна партія Імамоглу, інші опозиційні партії, правозахисні групи та західні держави заявили, що справа проти мера була політизованою спробою усунути потенційну електоральну загрозу для Ердогана.
Уряд заперечує будь-який вплив на судову владу і заявляє, що суди є незалежними. Виступаючи перед представниками міжнародних ЗМІ в Стамбулі, міністр юстиції Йилмаз Тунч заявив, що Анкара попросила своїх європейських партнерів діяти зі “здоровим глуздом”, додавши, що серйозність звинувачень проти Імамоглу вимагає його арешту.
“Ми не хочемо арешту жодного політика, але якщо є докази порушення, то це може статися. Якщо ми подивимося на серйозність звинувачень, і оскільки існує ризик того, що докази можуть бути приховані, судова влада прийняла обґрунтоване рішення”, – сказав Тунч.
Опозиція закликала турків продовжувати протестувати, заявивши, що організовуватиме мітинги і збори в різних місцях у Стамбулі та інших містах. Ердоган відкинув протести як “шоу” і попередив про правові наслідки для протестувальників.
Міністр внутрішніх справ країни Алі Єрлікая заявив, що з початку протестів минулої середи затримали 1 879 осіб. Суди ув’язнили 260 з них в очікуванні суду, 489 затриманих звільнили, а справи 662 інших все ще розглядаються. Водночас у сутичках з протестувальниками постраждали 150 поліціянтів.
Правозахисні групи закликали Туреччину розслідувати надмірне застосування сили поліцією при розгоні натовпу, і закликали уряд дозволити протести, які були в основному мирними. Західні лідери заявили, що цей випадок свідчить про відступ від демократії.
Затримання мера Стамбула 19 березня відбулося наступного дня після того, як університет анулював його диплом, необхідний для участі в президентських виборах. Це також відбулося за кілька днів до його обрання кандидатом у президенти від Республіканської народної партії на наступних виборах, після багатомісячних репресій проти опозиції, зокрема проти Імамоглу, які тривали протягом багатьох місяців.
Вибори в Туреччині призначені на 2028 рік. Однак, Ердоган досяг граничного терміну перебування на посаді, тому якщо він захоче знову балотуватися, парламент повинен буде або оголосити дострокові вибори, або змінити конституцію.
- Президент США Дональд Трамп підтримав президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на тлі протестів всередині країни через придушення опозиції.
- Правоохоронний комітет ВРУ затвердив законопроєкт, який надає Нацгвардії право використовувати вогнепальну зброю та сльозогінний газ проти цивільного населення під час “масових заворушень”.
- Парламент Сербії відправив у відставку уряд та премʼєр-міністра Мілоша Вучевича на тлі протестів у країні.
- Увечері 15 березня в Белграді відбувся масовий антиурядовий мітинг із вимогою відставки президента Александара Вучича. За оцінками поліції, у протестах взяли участь 107 тисяч осіб, тоді як моніторингова організація Public Assembly Archive нарахувала до 325 тисяч учасників.
За даними ЗМІ, за атакою на склади російських військ в тимчасово окупованому Криму стоять дрони Служби безпеки України.
Картину південноафриканської художниці Марлен Дюма продали на аукціоні за 13,6 млн доларів, встановивши новий рекорд для нині живої мисткині.
Ізраїльські військові заявили про початок першого етапу нового масштабного наступу в Газі. Це сталося в той самий день, коли президент США Дональд Трамп завершив свій візит до регіону, не досягнувши угоди про припинення вогню.
Зросла кількість поранених унаслідок атаки російського безпілотника по рейсовому автобусу на у Сумській області.
Європейські лідери зовсім не розуміють, які кроки президент США Дональд Трамп здійснюватиме надалі щодо Росії і куди це може привести.