В Україні почастішали випадки тиску на журналістів-розслідувачів – ЗМІ

Джерело: “Прямий”, посилаючись на статтю “Українських журналістів-розслідувачів залякують” від Politico

Останнім часом в Україні почастішали випадки тиску на журналістів-розслідувачів. При цьому, як зазначається, тактика залякування журналістів, які викривають корупцію, нагадує епоху четвертого президента України Віктора Януковича.

Зокрема саме за часів Януковича, стверджує американська агенція, корупція досягла найвищого рівня.

“З 2010 року до його (Януковича ред.) усунення в 2014 році, з крадіжками, хабарництвом, корупцією у державних закупівлях та фальсифікацією цін на енергоносії в промислових масштабах. За оцінками, вони розікрали 37 мільярдів доларів, хоча перший уряд після Майдану стверджував, що це могло бути і 100 мільярдів доларів. Доходи були сховані на банківських рахунках і в компаніях в Австрії, Латвії, Кіпрі, Італії, Нідерландах і Великої Британії за допомогою машини для відмивання грошей”, цитує “Прямий” редактора європейської редакції Politico Джеймі Деттмера.

За його словами, ті, хто уважно стежить за антикорупційними зусиллями, мали помітити, що після усунення Януковича справи покращилися, прогрес був досягнутий під час президентства Петра Порошенка.

Згідно зі звітом київського Інституту економічних досліджень та політичних консультацій за 2018 рік, реформи, включаючи більш прозорі державні закупівлі та дерегуляцію енергетичного сектору, зменшили обсяги масштабної корупції приблизно на 6 мільярдів доларів, що становить близько 6 відсотків ВВП України.

У документі також йдеться, що тіньова економіка скоротилася з приблизно 43 відсотків ВВП у 2014 році до 33 відсотків наприкінці 2017 року. Також допомогло і запровадження ProZorro, прозорої електронної системи державних закупівель.

Автор статті також навів приклад останніх випадків тиску на журналістів-розслідувачів, зокрема, співзасновника проєкту антикорупційних розслідувань “Наші гроші” Юрія Ніколова.

“Я вів розслідування 15 років до війни, і це завжди було важко і ризиковано. Але я вважаю, що зараз журналістам гірше. Вони використовують різні тактики залякування, щоб спробувати стримати репортерів, а потім, звичайно, вони завжди можуть погрожувати відправити вас на передову”, прокоментував Ніколов.

Як розповів Деттмер, торік Ніколов опублікував ряд матеріалів про хабарництво в українському Міноборони. У центрі його викриттів були оборонні закупівлі та завищені ціни на харчування і послуги для бойових частин країни. Зокрема йому вдалося встановити, що постачальникам дозволялося стягувати втричі більшу за середню роздрібну ціну на продукти.

Розслідування Ніколова щодо тіньових контрактів призвело до відставки заступника міністра оборони країни. Це також спричинило відставку тодішнього міністра оборони Олексія Резнікова наприкінці року. Але, попри все, за словами Ніколова, тиск з метою залякування на українських журналістів-розслідувачів лише посилюється, попри січневу заяву президента України Володимира Зеленського про те, що “будь-який тиск на журналістів є неприйнятним”.

Автор публікації наголосив, що після того, як з’явилися історії Ніколова, він став об’єктом переслідувань і цькування у соціальних мережах “анонімними прихильниками влади, які сумнівалися в його лояльності”.

Невдовзі залякування, як зазначається, вийшли на новий рівень, коли “двоє хлопців у камуфляжі прийшли і постукали в двері його квартири”.

За словами Ніколова, вони налякали його хвору матір, яка в той час перебувала там одна, і заклеїли двері записками, в яких звинуватили його як зрадника, провокатора та ухилянта. Пізніше відео інциденту виклали в Telegram-каналі.

Окрім того, згодом на YouTube з’явилося відео вечірки, на якому були присутні оператори сайту Bihus.Info ресурсу, який викриває корупцію. Водночас були опубліковані перехоплені телефонні розмови щодо купівлі канабісу.

Тоді Денис Бігус, засновник сайту, звинуватив Службу безпеки України у стеженні, яке згодом визнав керівник СБУ Василь Малюк. Очільник відомства пояснив, що незаконним прослуховуванням займався Департамент захисту національної державності СБУ, і він уже звільнив керівника департаменту.

“Ми усвідомлюємо, що захищаємо демократичну Україну, в якій зміцнення національної державності є одним із ключових пріоритетів, реалізація якого має забезпечити, серед іншого, безперешкодну роботу ЗМІ та гарантувати їм достатній рівень безпеки”, – сказав він.

Утім, Ніколов зауважив, що українські ЗМІ все ще зазнають перешкод і тиску у різні способи. Відтак, у “провладних Telegram-каналах журналістів назвали російськими агентами, ухилянтами від призову та ворогами України”, йдеться в матеріалі.

“Ці канали дуже близькі до Офісу президента”, заявив Ніколов.

Деттмер додав, що існують й значно більші ризики. У цьому зв’язку він розповів історію, якою раніше поділився Ніколов. Юрій заявив, що один його знайомий журналіст раніше добровільно мобілізувався, забезпечуючи роботу в інформаційному відділі як прескоординатор. Посада дала йому можливість публікувати свої дописи у топових українських виданнях, але одна з його колонок “не сподобалася можновладцям, і його перевели в бойову частину”.

“Він ризикував бути відправленим в Авдіївку. Ми не шуміли з цього приводу, інакше його б точно туди відправили”, зізнався Ніколов.

При цьому автор публікації зауважив, що Ніколов стурбований тим, що деякі репортери та ЗМІ займаються самоцензурою, вважаючи патріотизм важливішим за журналістику.

“Журналісти також повинні розуміти, що у них є робота. Непогано, щоб в Україні були прозорість і правильна журналістика. Я хочу, щоб у нас було більше протиповітряної оборони та більше зброї для наших військ ось на що потрібно витрачати гроші, а не набивати чиїсь кишені”, переконаний Юрій.

Радник з нацбезпеки Майк Волтц повідомив, що сформована команда Дональда Трампа готова обговорити ініціативу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стосовно припинення вогню у російсько-українській війні. 

Крижаний шторм накрив одразу кілька американських штатів — у Небрасці, Міннесоті та Айові через дощі сталося близько 200 ДТП, тоді як у Каліфорнії пронісся торнадо.

Міжнародна екологічна організація Greenpeace попереджає про можливість масштабної техногенної катастрофи у Чорному морі через розлив російських нафтопродуктів у Керченській протоці.

У Флориді рибалка мав незвичайний улов, піднявши з води понад 55 фунтів (близько 25 кг) кокаїну. Вартість знайденого наркотика оцінюється у понад $1,7 мільйона.

Американський актор та підприємець Джонні Депп, ймовірно, запускає ювелірний бренд у Росії, а саме в одному з мікрорайонів Москви. Принаймні про це інформують російські ЗМІ, зауважуючи, що асортимент бутіку складатимуть елітні кольє, персні та інші вироби з якутськими діамантами. Втілити проєкт в життя Деппу допомогає його подруга з Росії.