В Україні відзначають День Конституції: що варто знати про свято

Джерело: Володимир Зеленський/Telegram, Олександр Сирський/Telegram

У п’ятницю, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції. Це унікальне свято, адже воно єдине закріплене в самій Конституції. Цей день мав би бути вихідним, проте через воєнний стан уже втретє поспіль День Конституції України залишається звичайним робочим днем.

28 червня 1996 року о 9:18 ранку, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада України ухвалила Основний закон України. За документ проголосували 315 нардепів.

Конституція України складається з 15 розділів і 161 статті. Вона визначає основні принципи державного устрою і гарантує громадянам рівні права та свободи (право на життя, свободу, особисту недоторканність, свободу слова і зібрань, а також право на працю та освіту тощо).

Вже у передмові до Конституції України закріплено важливі державотворчі засади, зокрема:

  • право українського народу на самовизначення;
  • забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя в Україні;
  • підтвердження європейської ідентичності українського народу;
  • незворотність європейського та євроатлантичного курсу України;
  • прагнення до розвитку і зміцнення демократичної, соціальної, правової держави.

Міжнародна спільнота визнала Основний закон України одним з найдемократичніших у світі.

Президент Володимир Зеленський вже привітав українців з Днем Конституції.

“Перше слово першої статті нашої Конституції – “Україна”. І з перших хвилин війни мільйони людей довели, що для них Україна справді на першому місці. Всі, хто думав у першу чергу не про себе. Хто розуміє, що в часи війни на перший план виходить ключовий обов’язок. 17-та стаття Конституції: захист України – це найважливіші функції держави і справа всього українського народу. Відданість цьому щодня доводять мільйони українців”, — сказав він.

Звернувся до українців з цієї нагоди й Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

“Насамперед, вітаю українських захисників і захисниць, які боронять незалежність, державний суверенітет, недоторканність наших кордонів. Дякую вам, дорогі воїни! Саме завдяки вам ми сьогодні можемо відзначати це велике національне свято, маючи власну державу. Українці – волелюбний народ. Мабуть, жоден народ у світі так жертовно не бореться за власну свободу і власні права!” – написав Сирський.

Разом з тим, він нагадав, що Конституція – це не лише про права, а й про обов’язки. Зокрема, обов’язок захищати Вітчизну.

“Шануючи права – мусимо не забувати про обов’язки. Ніхто крім нас не захистить Україну! Тому закликаю усіх громадян ставати до лав Сил оборони!”, – заявив Сирський.

  • 28 червня відзначають День молочного шоколаду, Міжнародний день пірсингу та Міжнародний день рожевого вина. Християни сьогодні відзначають перенесення мощів святих безсрібників Кира та Івана.

Президент Володимир Зеленський погодився з можливістю переговорів із главою РФ Володимиром Путіним задля закінчення війне. Однак, зауважив на важливій умові: переговори між Україною та Росією можуть відбуватися “через посередників”.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко закликав Львівську міськраду пришвидшити розв’язання питанням з відбудовою музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі. Політик нагадав, що запропонував власним коштом відновити будівлю, проте місцева влада досі зволікає з рішенням.

30 червня день народження українського політичного та державного діяча, Головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича, котрий своїм життєвим шляхом здобув особливе місце в історії та вважається одним з найяскравіших лідерів руху за незалежність України.

В Оболонському районі Києва уламки ворожої повітряної цілі впали на житловий будинок, внаслідок чого відбулося загоряння кількох квартир. Наразі відсутня інформація про постраждалих.

Аналіз даних тисяч польотів показав, що російські ВПС глушили GPS-звʼязок на сотнях британських військових рейсів. Так, з початку 2024 року під впливом опинився кожен четвертий літак. Глава Міноборони Великої Британії назвав такі дії “нерозсудливими”.