В Україні відзначають День Конституції: що варто знати про свято
Джерело: Володимир Зеленський/Telegram, Олександр Сирський/Telegram
У п’ятницю, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції. Це унікальне свято, адже воно єдине закріплене в самій Конституції. Цей день мав би бути вихідним, проте через воєнний стан уже втретє поспіль День Конституції України залишається звичайним робочим днем.
28 червня 1996 року о 9:18 ранку, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада України ухвалила Основний закон України. За документ проголосували 315 нардепів.
Конституція України складається з 15 розділів і 161 статті. Вона визначає основні принципи державного устрою і гарантує громадянам рівні права та свободи (право на життя, свободу, особисту недоторканність, свободу слова і зібрань, а також право на працю та освіту тощо).
Вже у передмові до Конституції України закріплено важливі державотворчі засади, зокрема:
- право українського народу на самовизначення;
- забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя в Україні;
- підтвердження європейської ідентичності українського народу;
- незворотність європейського та євроатлантичного курсу України;
- прагнення до розвитку і зміцнення демократичної, соціальної, правової держави.
Міжнародна спільнота визнала Основний закон України одним з найдемократичніших у світі.
Президент Володимир Зеленський вже привітав українців з Днем Конституції.
“Перше слово першої статті нашої Конституції – “Україна”. І з перших хвилин війни мільйони людей довели, що для них Україна справді на першому місці. Всі, хто думав у першу чергу не про себе. Хто розуміє, що в часи війни на перший план виходить ключовий обов’язок. 17-та стаття Конституції: захист України – це найважливіші функції держави і справа всього українського народу. Відданість цьому щодня доводять мільйони українців”, — сказав він.
Звернувся до українців з цієї нагоди й Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.
“Насамперед, вітаю українських захисників і захисниць, які боронять незалежність, державний суверенітет, недоторканність наших кордонів. Дякую вам, дорогі воїни! Саме завдяки вам ми сьогодні можемо відзначати це велике національне свято, маючи власну державу. Українці – волелюбний народ. Мабуть, жоден народ у світі так жертовно не бореться за власну свободу і власні права!” – написав Сирський.
Разом з тим, він нагадав, що Конституція – це не лише про права, а й про обов’язки. Зокрема, обов’язок захищати Вітчизну.
“Шануючи права – мусимо не забувати про обов’язки. Ніхто крім нас не захистить Україну! Тому закликаю усіх громадян ставати до лав Сил оборони!”, – заявив Сирський.
- 28 червня відзначають День молочного шоколаду, Міжнародний день пірсингу та Міжнародний день рожевого вина. Християни сьогодні відзначають перенесення мощів святих безсрібників Кира та Івана.
З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.
Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.
2 липня внаслідок вибуху поблизу Житомира загинули щонайменше дві особи. Глава Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко повідомив деталі інциденту, зазначивши, що у населеному пункті десятки знищених будівель та багато постраждалих, зокрема діти.
1 липня журналіста Максима Коцюбинського доправили до відділку поліції в Києві вже після того, як він відзняв матеріал про те, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, котру не вказала у декларації.
У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.