В Україні звинувачують у держзраді начальника СІЗО, якого катували окупанти

Джерело: “Медійна ініціатива за права людини”

Херсонська прокуратура обвинувачує начальника СІЗО Ігоря Гурякова у держзраді, однак чоловік заявляє, що зазнавав катування окупантами.

У березні 2022 року росіяни окупували Херсон, а в травні в херсонському слідчому ізоляторі затримали його начальника Ігоря Гурякова. 

Потім ворог опублікував відео, на якому Гуряков заявив про співпрацю з окупантами. Проте знайомі чоловіка повідомили, що він говорив під тортурами. 

“Цю справу сфабриковано. Немає жодних підстав для мого затримання. Спочатку нас кинули у Херсоні. Ніхто нас не вивіз. Потім мене та мого заступника, Євгена Усачова, затримали росіяни. Нас били, застосовували струм. Погрожували завдати шкоди доньці й дружині”, – розповів Гуряков.

Він сказав, що залишився в окупації, бо не міг покинути підлеглих і 400 ув’язнених. Гуряков додав, що писав звернення до Офісу Президента з проханням евакуювати засуджених.

За версією Державного бюро розслідувань, Ігор Гуряков нібито став помічником начальника по роботі з громадськістю в окупаційному управлінні служби виконання покарань у Херсонській області. Також у ДБР заявили, що він був учасником інформаційній кампанії росіян для дискредитації українських правоохоронців і закликав співпрацювати з РФ.

Ігорю Гурякову інкримінують державну зраду, вчинену в умовах воєнного стану, за що йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення.

Адвокати ж начальника СІЗО переконують, що окупанти тортурами змусили Гурякова працювати на них.

За словами адвоката, після катувань його відпустили, і з червня до листопада він приходив на роботу в колонію №90, де базувалося “управління”.

“Гурякова призначили без його згоди. У матеріалах провадження немає будь-яких його заяв про прийняття на роботу. Я так розумію, окупанти видали наказ про його призначення для створення пропагандистської картинки. Йому лише сказали: “Ідеш і працюєш”. Щодня його забирали й привозили на роботу”, – сказав адвокат Сергій Гриша.

Він додав, що Гуряков  під тиском і тортурами сказав на камеру, що співпрацює з росіянами та закликає до цього колег.

Також у Херсонському міському суді заочно судять двох російських військових за катування людей, зокрема й Гурякова. 

У тексті підозри зазначено, що його “утримували в одному положенні понад годину, що супроводжувалося постійним побиттям руками й ногами по всьому тілу із застосуванням електроструму. Погрожуючи позбавленням життям і повторним катуванням, змушували давати неправдиві відомості щодо себе”.

Однак прокурори вважають, що катування не пов’язане з примусом до співпраці. 

У лютому 2023 року справу Гурякова передали до Малиновського райсуду Одеси. З моменту затримання він перебуває під вартою.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.

15 квітня президент Володимир Зеленська розповів, що переговори між командами України та США щодо угоди про рідкісноземельні метали пройшли позитивно.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1, здатний перебувати в повітрі упродовж декількох годин.

Російська армія в Україні значно залежить від постачання артилерійських боєприпасів із Північної Кореї, свідчать внутрішні звіти Міноборони РФ.

Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.