В ЄС можуть змінити систему військової підтримки України через Угорщину — ЗМІ
Джерело: RMF24
Європейський Союз розглядає можливість зміни системи військової підтримки України у відповідь на вето Угорщини, яка має проросійську позицію. Очікується, що 9 жовтня відбудеться політична домовленість між послами ЄС щодо надання Україні 50 мільярдів євро допомоги, отриманих від заморожених активів РФ.
Як повідомляє брюссельський кореспондент RMF, проект рішення передбачає, що більша частина цих коштів буде спрямована на програми, що фінансуються з бюджету ЄС, а лише 5% піде до Європейського фонду миру, з якого раніше фінансувалася закупівля озброєння для України. Це дозволить обійти угорське вето, оскільки для ухвалення рішення не знадобиться одностайна підтримка.
ЗМІ зазначає, що відсутність потреби у схваленні Угорщини є важливою перевагою цієї зміни. Раніше один із дипломатів ЄС зауважив, що Угорщина вже майже рік блокує виплату восьмого траншу з Фонду миру, який відшкодовує витрати на озброєння для України. Наприклад, Польща кілька місяців очікує виплати майже 2 мільярдів злотих.
Заплановане рішення передбачає, що 95% коштів від заморожених активів РФ будуть спрямовані на програми, що фінансуються з бюджету ЄС. Це призведе до значного скорочення фінансування Фонду миру, з якого раніше фінансувалося постачання озброєння Україні.
Хоча Київ зможе використовувати частину цих коштів для зміцнення оборонної промисловості — система передачі озброєнь зі складів країн ЄС, яку раніше покривав Фонд миру, фактично припиниться через нестачу ресурсів.
Раніше 90% активів російського Центробанку направлялися до Фонду миру, і завдяки цьому Україні було виділено 1,4 мільярда євро на озброєння. Це було можливе завдяки складному дипломатичному маневру, який дозволив тимчасово подолати угорське вето.
- 25 червня віцепрем’єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина під час виступу на конференції повідомила, що Угорщина висунула фактичний перелік із 11 вимог для вступу України до ЄС.
- Угорщина готова подати до суду на Європейську комісію з вимогою відшкодувати кошти на охорону зовнішнього кордону ЄС від мігрантів.
Народна депутатка Ніна Южаніна розкритикувала бюджетні витрати на 2024 рік, назвавши їх неприпустимими в умовах війни. Вона наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.
Сполучені Штати Америки заздалегідь попередили як Україну, так і союзників про підготовку російськими військами до удару експериментальною ракетою “Орєшнік”.
Судді апеляційної палати ВАКС частково задовольнили апеляційні скарги адвокатів глави Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, зменшивши розмір застави з 500 до 300 млн грн, однак залишили її під вартою.
Лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко, виступаючи на Політичній асамблеї Європейської народної партії, вніс проєкт спеціальної Резолюції на підтримку України, наголосивши, що мир у Європі можливий лише після поразки Путіна в Україні.
Росія застосувала “експериментальну” балістичну ракету середньої дальності під час атаки на місто Дніпро, заявив офіційний представник США.