В ЄС оприлюднили план захисту від напливу мігрантів

Джерело: Politico

Готівка є основною частиною плану ЄС відносно запобігання потоку мігрантів до Європи. 16 липня ЄС завершив угоду з Тунісом, котра фактично пропонує країні мільйони в обмін на блокування човнів, які перевозять все більше людей до Європи.

Водночас зауважується, що домовленість виходить далеко за межа питання міграції, оскільки торкається таких сфер, як торгівля, інвестиції та зелена енергетика.

Розроблений план є попереднім оглядом майбутнього рішення. Нині Брюссель прагне укласти подібні угоди з іншими країнами Північної Африки. Учасники переговорів уже розглядають Єгипет і Марокко як наступні цілі, за словами офіційного представника ЄС, який надав інформацію з переговорів на умовах анонімності.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні під час поїздки до Тунісу з Урсулою фон дер Ляєн та прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте наголосила, що узгоджений план – “модель побудови нових відносин із сусідами з Північної Африки”.

Своєю чергою, фон дер Ляєн назвала цю поїздку справою “Команда Європи”.

Одначе, 17 липня захисники прав мігрантів висловили розчарування угодою, стверджуючи, що ЄС закриває очі на ситуацію з дотриманням прав людини в Тунісі, а також на його все більш авторитарний уряд.

Зазначається, що тепер угоду направлять до країн ЄС для ширшого ознайомлення, що дасть інакодумцям більше часу для суперечок стосовно її специфіки.

Домовленість з Тунісом стосується не лише міграції. В офіційних документах країна називається “партнером” у всьому, від енергетики до цифрового зв’язку.

Відповідно до угоди Тунісу обіцяють виділити 105 млн євро на підтримку операцій прикордонного контролю після різкого зростання кількості мігрантів, які виїжджають із Центрального Середземномор’я.

Окрім цього, передбачається погодження додаткових 150 млн євро для підтримки бюджету Тунісу в умовах стрімкого зростання інфляції. Також є обіцянки допомогти Тунісу отримати дешеву енергію з низьким вмістом вуглецю. Мовиться про збільшення виробництва відновлюваної енергії в Тунісі. Окрім цього, з країною співпрацюватимуть в наукових дослідженнях та освіті. Є просування з забезпечення чистою питною водою.

Попри те, що угода є здебільшого оприлюдненням наміру, а не зобов’язанням, фон дер Ляєн вже заявила, що ЄС готовий надати Тунісу понад 1 млрд євро, якщо все піде добре (і якщо Туніс погодиться ратифікувати допомогу Міжнародного валютного фонду).

Високопосадовець ЄС акцентував виданню, що цю модель можна відтворити будь-де.

“У регіоні є й інші країни, де енергетична складова могла б бути дуже важливою, і де є також міграційні виклики, величезний потенціал для торгівлі та інтенсифікації економічних зв’язків”, — зауважив посадовець.

Передбачається, що попереду ще багато суперечок, оскільки угода наближається до остаточного затвердження.

Зауважимо, Європейська комісія прагне посилити свої зусилля та підтримку своїх держав-членів у вирішенні викликів нелегальної міграції в стійкий спосіб. Ефективне управління кордонами, швидкі процедури надання притулку та повернення є важливими для добре функціонуючої міграційної системи. У березні ЄС запустив вже два пілотні проєкти із захисту зовнішніх кордонів від напливу нелегальних мігрантів.

Новообраний президент США Дональд Трамп оголосив, що його кандидат на посаду голови Міністерства енергетики – керівник нафтогазової галузі Кріс Райт, який є переконаним прихильником використання викопного палива та заперечує існування кліматичної кризи.

Президент Франції Емманюель Макрон не виключив можливості телефонної розмови з Владіміром Путіним. Про це він заявив перед відльотом з Буенос-Айреса, наголосивши, що таку розмову він проведе лише за відповідного контексту та умов.

Триває 999-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 722 тисячі осіб.

Організатори Ґластонберського фестивалю у Великій Британії заявили, що квитки на масштабний музичний захід у 2025 році були розкуплені лише за 35 хвилин після початку продажів.

У понеділок, 18 листопада, поблизу Землі пролетить астероїд 2023 WK3, який вважається “потенційно небезпечним”.