В Єврокомісії схвалили запропонований план реформ України для отримання €50 млрд

Джерело: пресслужба Єврокомісії

15 квітня Європейська комісія підтримала запропонований українським урядом план реформ Ukraine Plan, що визначає умови отримання Україною 50 мільярдів євро макрофінансової допомоги протягом 2024-2027 років.

Зауважується, що Єврокомісія прийняла пропозицію щодо імплементаційного рішення Євроради, яке позитивно оцінює План щодо України, комплексну реформу та інвестиційну стратегію України на наступні чотири роки. Цей крок прокладає шлях до регулярної та передбачуваної підтримки України в межах програми ЄС на суму до 50 мільярдів євро. Додається, що фінансування в межах Фонду допоможе Україні підтримувати державні інституції, виплачувати зарплати та пенсії, надавати основні державні послуги, сприятиме відновленню та реконструкції, поки країна продовжує захищатися від агресії Росії.

Анонсовані транші надаватимуть за умови виконання узгоджених кроків щодо реформування та інвестицій. Зокрема серед умов на 2024 рік:

  • затвердження Бюджетної декларації на 2025-2027 роки;
  • ухвалення енергетичної стратегії та кліматичного плану;
  • призначення нового голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК);
  • збільшення штату Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  • боротьба з корупцією;
  • реформування ринку електроенергії тощо;

Крім того, фінансову підтримку в межах Плану щодо України надаватимуть за умови, що Україна продовжуватиме підтримувати та поважати ефективні демократичні механізми.

18 березня Кабмін ухвалив план реформ для Ukraine Facility. Загалом план визначає 69 реформ і 10 інвестицій, розбитих на 146 якісних та кількісних показників. Реформи охоплюють 15 сфер, зокрема енергетику, сільське господарство, транспорт, зелений і цифровий перехід, людський капітал, а також державні підприємства, бізнес-середовище, державні фінанси й децентралізацію.  Інвестиції охоплюють сфери людського капіталу, енергетики, транспорту, агропродовольчої промисловості, бізнес-середовища та регіональної політики.

Оцінка виявила, що План пропонує адекватні механізми та заходи для захисту фінансових інтересів ЄС шляхом забезпечення ефективного впровадження, моніторингу та звітності щодо Плану.

Стратегія реформ та інвестицій України пропонує міцну основу для відновлення більш сучасної та процвітаючої України на її шляху до ЄС. Позитивна оцінка Комісією Плану щодо України відкриє шлях для регулярних виплат у межах Механізму для України. Сьогоднішньою пропозицією ми ще раз демонструємо, що Європа підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно, і що ми готові надати таку необхідну фінансову підтримку — зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Після позитивної оцінки Єврокомісією Плану щодо України країни-члени мають один місяць, щоб ухвалити імплементаційне рішення Ради, запропоноване Єврокомісією.

Рішення Ради дозволить Комісії виділити до 1,89 мільярда євро попереднього фінансування, доки не почнуться регулярні виплати, пов’язані з впровадженням реформ та інвестиційними показниками в межах Плану щодо України.

Нова програма для України, яка набула чинності 1 березня, передбачає до 50 мільярдів євро стабільного фінансування у вигляді грантів і позик для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України на період з 2024 по 2027 рік. З них до 32 мільярди євро коштів Фонду в Україні орієнтовно виділено на підтримку реформ та інвестицій, викладених у Плані щодо України, відповідно до якого виплати залежатимуть від виконання визначених показників. Близько 7 мільярдів євро мобілізують для Інвестиційної програми для підтримки інвестицій і забезпечення доступу до фінансування, тоді як близько 5 мільярдів євро передбачено для технічної допомоги з метою підтримки реформ. Нарешті, 6 мільярдів євро виділено на виняткове перехідне фінансування, з яких ЄС уже виділив 4,5 мільярда євро в березні.

20 березня Україна подала Європейській Комісії свій План. Він представляє бачення сталого зростання, засноване на ретельно відібраних пріоритетах і послідовному наборі реформ та інвестицій на наступні чотири роки. План сприяє інвестиціям у відновлення, реконструкцію та модернізацію України, зокрема й на місцевому рівні.

Комісія оцінює, що реформи та інвестиції, запропоновані в рекомендованому Імплементаційному рішенні Ради, мають значний потенціал для посилення зростання, підтримки макроекономічної стабільності, покращення фіскальної ситуації та підтримки подальшої інтеграції України в ЄС.

Зауважується, якщо всі запропоновані реформи та інвестиції повністю реалізують, ВВП України може зрости на 6,2% до 2027 року та на 14,2% до 2040 року. Реалізація Плану також може призвести до скорочення боргу приблизно на 10 процентних пунктів ВВП до 2033 року.

Аби забезпечити захист фінансових інтересів ЄС, План щодо України забезпечено належною основою для прозорості, аудиту та контролю та вимагає від Української Держави суттєвого вдосконалення систем аудиту та контролю в рамках передбачених реформ. Важливо, що незалежна аудиторська рада, яку створять у травні, допомагатиме Єврокомісії у запобіганні будь-якому неправильному управлінню коштами Союзу, зокрема, шахрайству, корупції, конфлікту інтересів і порушенням.

13 червня розпочалося засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів оборони. Глава НАТО Єнс Столтенберг запевнив у посиленні оборонної підтримки нашої держави на тлі триваючого вторгнення РФ.

Під час затримки із погодженням безпекової допомоги Конгресом США, Словенія не зволікала та, ймовірно, таємно спорядила Україні військову допомогу.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на 22.00 13 червня. За добу відбулося 87 бойових зіткнень. Ситуація залишається напруженою, проте, контрольованою.

13 червня сейм Литви постановив, що до списку призову у країні включатимуть осіб віком від 17 років.

13 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про кількість знищених ворожих засобів повітряної розвідки за тиждень.