Василь Чебаник, художник-графік і лауреат Шевченківської премії, помер у віці 91 року

Джерело: Національна академія мистецтв України

Український художник-графік, майстер каліграфії, автор абеткової графіки “Рутенія” та лауреат Шевченківської премії, Василь Чебаник, пішов з життя у віці 91 року.

“13-го березня на 92 році пішов з життя український художник-графік, майстер каліграфії, член-кореспондент за відділенням образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, професор Василь Чебаник”, – йдеться в повідомленні.

Василь Чебаник — художник-графік і книжковий ілюстратор, який здобув найбільшу популярність завдяки проєкту відновлення зображення літер української мови на основі історичних прикладів української писемності та друкарства “Рутенія. Графіка української мови”.

Він також є автором титульної сторінки церемоніального примірника Конституції України.

З початку 2000-х років Василь Чебаник розпочав роботу над проєктом “Графіка української мови”. До 2021 року було розроблено 45 шрифтів для української абетки, серед яких і шрифт “Рутенія”.

Шрифтами, що створив Чебаник, користуються Верховна Рада України, Національна академія мистецтв України, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, де він працював завідувачем кафедри графічних мистецтв та графічного дизайну, а також Національний університет Києво-Могилянської академії.

За свій проєкт “Графіка української мови” Василь Чебаник став лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка у 2019 році.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.