Вчені розробили ШІ, здатний читати думки людей

Джерело: Science Alert

Австралійські дослідники створили технологію на основі штучного інтелекту під назвою DeWave, яка може перетворювати беззвучні думки у текст.

Фахівці протестували процес читання думок на більше 20 піддослідних. Учасники читали мовчки, вдягнувши “спеціальну шапочку”, яка записувала їхні мозкові хвилі за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ) і розшифровувала їх у текст.

“Це дослідження – це новаторська спроба перекладу необроблених хвиль ЕЕГ безпосередньо в мову, ця подія знаменує собою значний прорив у цій галузі”, – прокоментував комп’ютерний науковець з Технологічного університету Сіднея Чін-Тенг Лін.

За словами вчених, DeWave досягнув близько 40% точності, що на 3% краще, ніж попередній стандарт перекладу думок із записів ЕЕГ. Мета дослідників полягає у підвищенні точності до 90%.

Зокрема технологія перетворює хвилі ЕЕГ на код, який потім можна зіставити з конкретними словами на основі того, наскільки вони близькі до записів у “книзі кодів” пристрою.

“Це перша програма, яка використовує методи дискретного кодування в процесі перекладу з мозку в текст, впроваджуючи інноваційний підхід до нейронного декодування. Інтеграція з великими мовними моделями відкриває нові горизонти в нейронауках і ШІ”, – зауважив Лін.

Лін разом з командою використовували навчені мовні моделі, які включали комбінацію системи BERT з GPT. Вони протестували їх на наборах даних, які науковці отримали, відстежуючи рух очей і активність мозку під час читання тексту піддослідними.

Це допомогло системі навчитися співвідносити хвильові патерни мозку зі словами, після чого DeWave навчали далі за допомогою великої мовної моделі з відкритим вихідним кодом складати речення зі слів.

Цікаво, що найкраще DeWave впорався з розшифровкою дієслів. Іменники перекладалися, як правило, парами слів, які означали приблизно те саме, але не були точним перекладом. Наприклад, замість “автор” пристрій декодував слово “чоловік”.

За словами одного з авторів дослідження Ікуна Дуаня, така помилка відбувається через те, що семантично схожі слова можуть викликати схожі хвильові патерни в мозку.

“Попри труднощі, наша модель дає значущі результати, поєднуючи ключові слова і формуючи схожі структури речень”, – наголосив він.

Триває 1235-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Різке підвищення комунальних тарифів, масові відключення інтернету і згасання надій на угоду щодо України зі США вдарили по рейтингах російської влади. Хоча, більшість росіян все ж підтримує очільника Кремля Володимира Путіна і його уряд.

У ніч на 12 липня (з вечора 11 липня) російські окупаційні війська випустили по Україні 623 засоби повітряного нападу.

Український лікар Борис Тодуров під російською атакою віз донорське серце, аби пересадити його дитині.

В Павлограді на Дніпропетровщині кінологиню пошуково-рятувального загону “Антарес” Карину Колісниченко разом із її онкохворою собакою Ханною вигнали з парку.