Вчені вперше використали лазерний промінь, щоб зігнути блискавку

Джерело: Insider

Дослідники змогли відхилити блискавку майже на 60 метрів за допомогою потужного лазерного пострілу в небо — це вперше в науковій сфері.

Висновки показують, що одного разу лазери можна буде використовувати як захист від небезпечних гроз, які вбивають або ранять людей.

Принцип полягає в тому, що лазерні промені, якщо вони достатньо потужні, можуть нагрівати повітря настільки інтенсивно, що вони викликають молекули вивільняти електрони. Це створює канал, повний заряджених електронів уздовж лазерного променя — і всі ці електрони притягують блискавки, які шукають шлях найменшого опору між хмарами та землею.

Проблема в тому, що цей канал дуже короткочасний, і лазерні промені мерехтять. Хоча вчені змогли відбити блискавку в лабораторії, проте вони ще не змогли зробити це в реальних умовах.

Щоб переконатися, що канал залишався відкритим достатньо довго, щоб зігнути блискавку під час шторму, вчені розробили лазер, здатний запускати потужні імпульси 1000 разів на секунду.

Це були спільні зусилля Женевського університету (UNIGE) і EPFL у Швейцарії, École Polytechnique у Франції та наукової лазерної фірми TRUMPF у Німеччині.

Це відкриття дає надію на те, що одного дня лазери зможуть запропонувати вкрай необхідний новий спосіб захисту від ударів блискавки.

Джерело видання у Північноатлантичному альянсі повідомило, що під час зустрічі 31 травня у Чехії міністри закордонних справ країн НАТО закличуть союзників виділити щонайменше 40 мільярдів євро на рік для фінансування військової допомоги Україні.

У ніч на 31 травня російські війська обстріляли Харків. Влучивши у пʼятиповерховий житловий будинок, згодом ворог завдав повторного удару.

30 травня присяжні у Нью-Йорку ухвалили вердикт у кримінальній справі колишнього президента США Дональда Трампа.

30 травня прессекретарка російського МЗС Марія Захарова назвала “неприйнятними” плани США щодо подальшого стримування операцій тіньового флоту нафтових танкерів Росії. Вона поскаржилася, що перешкоджання російсько-китайській торгівлі є частиною “незаконної торговельної війни”.

У ніч на 31 травня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про два “прильоти” у місті.