«Велике вимирання»: після знищення 90% життя на Землі настали 5 мільйонів років смертельної спеки. Нове дослідження пояснює чому

Джерело: CNN

Близько 252 мільйонів років тому Земля пережила наймасштабніше вимирання в історії – подію, яка стерла майже 90% усього живого. І хоча вчені давно пов’язували цю катастрофу з масовими виверженнями вулканів у Сибіру, нове дослідження показало, чому після цього планета залишалася смертельно спекотною ще 5 мільйонів років.

Команда науковців з Університету Лідса (Велика Британія) та Китайського університету геологічних наук встановила, що ключовим чинником стало масове зникнення тропічних лісів. Їхнє дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Після того, як вулканічні виверження викинули в атмосферу гігантські обсяги вуглецю, почалося стрімке потепління. Однак замість того, щоб зупинитися після згасання вулканів, планета продовжувала нагріватися. Як з’ясували науковці, причина – у повному зникненні лісів, які до цього слугували природним буфером, поглинаючи вуглець.

“Це унікальна подія, бо це єдиний момент в історії, коли всі рослини фактично вимерли”, – пояснює професор Бенджамін Міллс, співавтор дослідження. За його словами, без лісів вуглець залишався в атмосфері, а природні механізми очищення, як-от силікатне вивітрювання, майже зупинилися.

Використовуючи архів скам’янілостей з Китаю, що збирався кількома поколіннями геологів, дослідники реконструювали давні карти рослинності до, під час і після масового вимирання. Вони вперше наочно показали, як повне зникнення рослинності порушило вуглецевий цикл і спричинило довготривале надмірне потепління.

Рослина після вимирання, яка називається спорофілом плауна. Доктор Жень Сю

Складна широколистна насіннєва папороть з дощового лісу Південного Китаю, що ще не зник. Доктор Жень Сю

Професор Майкл Бентон з Брістольського університету, який не брав участі у дослідженні, підтвердив, що відсутність лісів руйнує стабільність киснево-вуглецевих циклів і заважає вуглецю зникати з атмосфери природним шляхом.

Це не лише відповідь на давнє наукове питання, а й тривожне попередження. Якщо людство й далі буде сприяти знищенню лісів і викидати парникові гази, ми ризикуємо пройти той самий шлях – із “точкою неповернення”, за якою потепління вже не зупиниться, навіть якщо повністю припинити забруднення.

“Якщо тропічні ліси стануть жертвами перегріву, ми дуже добре знаємо, що буде далі. І це дуже погано”, – підсумовує Міллс.

  • У шматку бурштину віком 99 мільйонів років вчені виявили муху, інфіковану грибком-паразитом, який контролював її поведінку. Знахідка вважається одним із найдавніших відомих прикладів того, як паразитичні гриби могли “керувати” розумом комах ще за часів динозаврів.

Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.

У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.

Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.