Від резервіста в Румунії до бойового медика в Україні – румунський бойовий медик навчає іноземців у ЗСУ

Old Fox – бойовий медик із Румунії. У 4 Інтернаціональному легіоні оборони України він навчає новобранців основам такмеду та готує майбутніх бойових медиків до виконання своїх обов’язків на полі бою.
У рідній Румунії Old Fox перебував у військовому резерві. Однак понад рік тому приїхав до України, щоб ділитися знаннями, набутими в армії однієї з країн НАТО. За плечима легіонера – досвід декількох воєн, який він готовий передати новим рекрутам. Власний бойовий досвід Old Fox вперше здобув ще три десятиліття тому – під час Боснійської війни. Порівнюючи той конфлікт із Російсько-українською війною, бойовий медик констатує:
– Та війна була зовсім інакшою – переважно снайперською. Звісно, ми мали змогу вдосталь насолодитися такими “радощами”, як міни. Однак більшість місій полягала у протидії та підтримці снайперів. Це кардинально відрізняє те протистояння від сучасної війни, де за тобою постійно полюють дрони й тебе повсякчас можуть накрити артилерією.
Основне завдання бойового медика – рятувати життя піхотинців. Але медичного хисту замало, коли справа стосується власного життя. З першого дня у Легіоні Old Fox усвідомив: щоб вижити на передньому краї, слід насамперед опанувати фах піхотинця, лише потім бойову медицину:
– Скажімо, першим медиком, якого ми навчили, була дівчина з однієї з країн Балтії. Готуючи її до роботи на нулі, ми наголошували, що медик мусить вміти робити все те, що й піхотинець. Вона постійно сперечалася: “Я ніколи не ритиму окопи”. Але коли врешті-решт потрапила на передову, то зателефонувала мені і сказала: “Ваша правда. Найперше, що я там зробила, – викопала собі яму”. Вона ледь не втратила ногу, але їй вдалося уникнути міни завдяки тому, що ми навчили її, як правильно рухатись та реагувати в умовах фронту.
Бойовий медик – пріоритетна ціль. Адже гарний спеціаліст може врятувати безліч життів. А врятовані повернуться на поле бою вбивати своїх убивць. Тому росіяни не гидують щонайменшою нагодою вбити таку людину, нехтуючи нормами Міжнародного Гуманітарного права. Втім у цій надризикованій роботі Old Fox бачить простір для справжнього героїзму:
– Один з наших медиків надіслав мені фото: на руці – величезна рана. Він сам собі наклав турнікет, а потім із цим пораненням продовжував допомагати іншим. Тож, наскільки я розумію, його рекомендуватимуть до нагороди.
Те, що Old Fox побачив на передовій, зайвий раз його переконало: історія ще не знала таких воєн, як російська агресія проти України. Саме тому він всіляко акцентує, що нові рекрути мусять забути усе, що знали про бойові дії до цього.
Його ціль як інструктора – зламати мислення новоприбулих та переформатувати його під адекватні виклики цієї війни, аби майбутні легіонери змогли ефективно знищувати ворога чи бодай просто вижити у просторі, де над головою десятки fpv-дронів, а під ногами сотні мін.
– Напочатку більшість легіонерів мали досвід Афганістану, Іраку. Там був доступ практично до всього, що вам потрібно. Евакуація? Зазвичай, протягом 10-15 хвилин тебе забирав гелікоптер чи “хамві”. А тут ти сам собі медик. Якщо ти не здатен надати собі першу медичну допомогу, щоб протриматися у перші хвилини після ураження, – твоя доля майже вирішена. Кожна секунда має значення.
Іноземцям, які прибувають воювати за Україну, ми намагаємось донести: усі твої знання про війну – лише дещиця від того, що ти мусиш знати. Тут ти повинен починати підготовку з нуля. Мусиш почати думати по-новому, незалежно від досвіду, який уже маєш. Коли вони це усвідомлять, то матимуть більше шансів вижити в бойових умовах. Більшість помилок робляться тому, що солдати переконані, що готові до цієї війни.
Під час навчання Old Fox цінує, коли йому ставлять запитання. Адже коли запитуєш – значить тобі дійсно цікаво. На будь-яке питання у нього є готова відповідь. Але якщо літатимеш у хмарах, начувайся: він заввиграшки випалить напалмом із дотепів кожного, хто пропустить його поради повз вуха:
– Не вважайте, що ви все знаєте. Це не так. Пам’ятайте: ви воюватимете не проти селян чи непідготовлених ополченців – ви будете битися з добре навченою армією. Росіяни вчаться на своїх помилках і користуються нашими промахами проти нас самих.
Якщо є попередній бойовий досвід, це стане в пригоді. Проте збагніть: ваші життя залежать від отриманих під час навчання знань, а також від чоловіків та жінок поруч. Ви залежите від них, вони – від вас. Тож чим наполегливіше ви з ними тренуєтесь, тим злагодженіше будете воювати.
Ми мусимо невпинно вчитися, щоб пристосовуватися. Як тільки ви побачите на власні очі, що там відбувається, миттєво згадаєте все, чому навчилися. Та якщо ви все проспали, то що ж: хай щастить!
Підготовка легіонерів – випробування навіть для найзагартованіших. Однак найнемилосердніший крик інструктора здаватиметься матусиною колисковою у порівнянні з тим, що чекає новобранців на реальному полі бою.
– Спочатку більшість з них впевнена, що й так усе знає. Тоді ми ділимо їх на пари, щоб на практиці зрозуміти, чи вони володіють потрібними навичками. Ми повторюємо це протягом усього тренувального процесу. У нас є два-три дні на теорію. А далі – практика, практика, практика.
Кожного разу, коли вони на полігоні, ми поєднуємо тактичні завдання із медициною. Моделюємо ситуації, в яких одні отримують поранення, а інші мусять надати першу допомогу. На фронті поруч з ними не буде інструкторів. Тож маємо переконатися, що вони не тільки розуміють, а й діють інстинктивно, не чекаючи, поки хтось дасть їм вказівки.
У складі Інтернаціонального легіону воюють добровольці з-понад 75 країн світу. Це надзвичайна честь, але й вагомий виклик. Досконало володіючи англійською та іспанською мовами, Old Fox все ж зауважує, що іноді буває непросто впоратися із різномов’ям легіонерів:
– Мовний бар’єр – це найважче. Ми маємо солдатів, які чудово володіють англійською чи іспанською. Наше завдання – дізнатися, чи вони зрозуміли інформацію, яку ми їм надаємо. Наприклад, відтепер у нас є солдати з Тайваню, з Південної Кореї. Тож ми мусимо подолати будь-які мовні перешкоди та уникати їх надалі.
Це війна, де все безупинно змінюється. Нові технології та підходи множать на нуль попередній досвід. Тож навіть інструктори мають виходити на поле бою, щоб оновлювати навички та перевчатися. Тому Old Fox радить своїм “учням” завжди дослухатися до всіх порад вчителів. Адже від цього навчання згодом залежатиме їх доля на полі бою.
– Найкраща відзнака нашої роботи – коли вони повертаються з червоної зони, і кажуть: “Дякуємо вам за навчання, бо завдяки вам ми живі”. Тож налаштовуйтесь вчитися – а ми приймемо вас як братів, щойно ви довірите нам свої життя, а ми вам – свої.
Дізнатися більше про Інтернаціональні легіони оборони України можна на офіційному сайті: https://ildu.mil.gov.ua/
Матеріал для Букв підготував Дмитро Толкачов.
Згідно з даними екзитполі, у другий тур президентських виборів у Польщі виходять Рафал Тшасковський та Кароль Навроцький. Антиукраїнський кандидат вибуває з перегонів.
У другому турі президентських виборів у Румунії проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан перемагає проросійського кандидата Джорджа Сіміона.
Тіло одного з лідерів палестинського угруповання ХАМАС Мухаммеда Сінвара було знайдено у тунелі в Хан-Юнісі на півдні Сектора Гази.
58-річний британський шеф-кухар, власник ресторанів із зірками Мішлен та ведучий “Пекельної кухні” Гордон Рамзі розповів про життя з великою родиною під час етері Live with Kelly and Mark 12 травня. Зокрема після жарту ведучої про те, що за перервою в народженні дітей подружжя знову зважилось на батьківство, Рамзі з усмішкою відповів: “Це все ідея Тани”.
Росстат зупинив публікацію щомісячних детальних даних про народжуваність, смертність, шлюби та розлучення. З останнього звіту вилучили показники за минулий звітний місяць, а також повністю зникла регіональна статистика, котра раніше дозволяла відстежувати ситуацію у кожному суб’єкті РФ.