Війна загострила проблему домашнього насильства: кількість випадків зросла на 63% – Тетяна Зотова
Повномасштабне вторгнення Росії негативно вплинуло на ситуацію з домашнім насильством в Україні. Про це заявила директорка Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству (КМЦГР) Тетяна Зотова.
“У 2022 році ми спостерігали зниження кількості випадків домашнього насильства, ймовірно, через зміщення суспільного фокуса. Проте вже за наступні два роки ситуація кардинально змінилася. Ми переживаємо небачений сплеск домашнього насильства. Лише у першому півріччі цього року кількість зареєстрованих кримінальних проваджень зросла на 63% у порівнянні з аналогічним періодом 2023-го. І це лише офіційні дані. Реальна картина значно масштабніша”, – повідомила Зотова.
За її словами, війна створила нові соціальні категорії у групах ризику. Зокрема, це люди, які через бойові дії змушені були змінити місце проживання. “Чоловіки на новому місці часто не можуть знайти роботу, забезпечити родину чи вирішити побутові умови. У таких ситуаціях виникають зловживання та агресія стосовно близьких”, – зазначила вона.
Окремою проблемою стало домашнє насильство у родинах військових. Тетяна Зотова підкреслила, що після повернення з війни багатьом захисникам складно адаптуватися до мирного життя. “У зоні бойових дій постійна напруга та контроль – це питання виживання. Але коли військовослужбовці приносять ці закони війни додому, їхні родини не завжди готові до цього”, – пояснила вона.
Інша сторона проблеми – жінки, дружини чи матері військових, які через стрес та переживання можуть проявляти агресію стосовно дітей чи літніх родичів. “Добре, коли жінка це розуміє і звертається за психологічною підтримкою. Але, на жаль, так буває не завжди”, – додала Зотова.
Фахівці наполягають, що проблему домашнього насильства потрібно розглядати через призму війни. У Києві вже реалізують ініціативи підтримки родин військових. “У рамках пілотного проєкту з превенції домашнього насильства та надання психологічної допомоги ми підтримали понад дві тисячі людей“, – розповіла директорка КМЦГР.
Однак для ефективної боротьби з проблемою потрібна загальнонаціональна програма психологічної реабілітації – як для військовослужбовців, так і для їхніх родин.
- Результати опитування Агенції фундаментальних прав ЄС свідчать, що кожна третя жінка в ЄС зазнала сексуальних домагань, насильства та погроз вдома, на роботі чи у громадських місцях.
У грудні 2024 року німецький оборонний концерн Rheinmetall отримав замовлення на постачання 20 бойових машин піхоти Marder 1A3 для України.
До того, як почути ці слова, Ярослав став свідком окупації рідного Криму, розірвав стосунки з рідними, пережив свавілля російських прикордонників, а в сірій зоні на його руках померла людина. Це шлях молодого хлопця до вільної України довжиною в десять років, який залишився сам у ворожому оточенні, та все одно зберіг Україну в собі.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте планує зустріч з президентом України Володимиром Зеленським 18 грудня у Брюсселі.
У Донецькій області прийняли рішення про примусову евакуацію 146 дітей з 7 населених пунктів Удачненської громади Покровського району.
17 грудня президент Володимир Зеленський підписав Закон № 4069-ІХ стосовно зарахування у запас військовослужбовців Державної прикордонної служби.