Воєнна економіка РФ «перегріта» і починає виснажуватись – Bloomberg
Джерело:Bloomberg
Конкуренція за працівників між військовими та цивільними секторами та скорочення робочої сили ще більше вдарять по економіці Росії.
Будівельний та банківський сектори також постраждають через високі відсоткові ставки і скасування державних іпотечних програм.
ВВП виріс на понад 4% у другому кварталі, але економісти прогнозують сповільнення зростання до 2% у другій половині року і до 0,5%-1,5% наступного року.
Після вторгнення в лютому 2022 року уряд Росії значно збільшив витрати на військову та оборонну промисловість, намагаючись пом’якшити вплив санкцій. Це призвело до перегріву економіки, зокрема через високе внутрішнє споживання.
Безробіття в Росії впало до 2,4%, а підприємствам не вистачає понад 2 мільйони працівників. Банк Росії закрив свій парк броньованих машин через витік співробітників на оборонні заводи.
Економічна активність у червні показала ознаки охолодження в більшості секторів, а темпи зростання будівництва були найнижчими з 2020 року. Зростання переробної промисловості вдвічі зменшилося, а оптова торгівля сповільнилася до менш ніж 2%.
Росія послаблена довгостроковими проблемами, такими як погана демографія, високі трудові витрати та слабкий інвестиційний клімат.
Короткострокове зростання може сповільнитися через посилення грошової політики та закриття пільгової іпотеки, що вдарить по будівельному та банківському секторах.
Військова промисловість має проблеми через брак робочої сили, завантаження потужностей і обмеження імпорту, а цивільні галузі не можуть компенсувати зростання, враховуючи високі ставки позик.
Медіанна оцінка зростання ВВП у III та IV кварталах, за даними опитаних Bloomberg економістів, становить 2,3% та 1,7%.
Конкуренція за працівників між військовим та цивільним секторами, а також скорочення робочої сили через від’їзд противників війни і рекрутування, призвели до нестачі 2 млн працівників.
У червні спостерігалося значне падіння активності: промисловість зросла на 4,6% після 9,1% у травні, оптова торгівля — на 1,8% після 11,1%, будівництво — на 1,2% після 7%, а сільське господарство впало на 0,3%.
- Економіка Північної Кореї “ожила” після постачання зброї Росії. Валовий внутрішній продукт Північної Кореї зріс на 3,1% у 2023 році. Це продемонструвало найбільше зростання з 2016 року.
- Міністри фінансів країн-членів ЄС закликають до посилення санкцій на тлі ознак ослаблення воєнної машини Москви.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.
У низці приватних переговорів з командою Дональда Трампа трансатлантичні партнери висловили аргументи на користь продовження підтримки України. У результаті, союзники заявили, що нова адміністрація США не стане змушувати Київ до передчасних переговорів з Росією.