Ви – супергерої: ода батькам українських дітей

Владіслава Чорна
Шеф-редакторка Букв

Я щойно народила, моя дитина лежала на грудях – і тут зазвучала повітряна тривога. Мій світ перевернувся. Ніколи так не було страшно. Моє єство кричало, що я маю захистити своє дитя від усіх небезпек цього світу, і навіть від цих звуків”, – написала молода мати у соцмережах. 

Народження дітей змінює свідомість. Ти уже розпоряджаєшся не лише собою, ти пізнаєш новий рівень всеосяжної відповідальності. У твоїх руках – найбільша тривожність і найпалкіша любов, твоє серце і твоя турбота, твоя радість і найбільше випробування нервів. У твоїх руках – твоя дитина, яку ти привела/привів у цей бентежний світ. Ти живеш своє життя вперше і сама/сам розгублена/ий, але тепер твій обов’язок це не показувати. Тому що для дитини ти – весь світ.

Ти хочеш захистити дитину від простуди, розбитих колін, розчарувань і складнощів життя. Ти знаєш, що колись треба буде відпустити, але зараз дитя сопить поруч – і хочеться цю мить розтягнути назавжди. Батьківство – це складно. Але батьківство під час війни – це немислимо. І це та дійсність, яку довелося прийняти: у своє життя, побут, у страхи та почуття провини.  

 

Сьогодні по всій країні звучав перший дзвоник. Черговий перший дзвоник, коли батьки стоять на лінійці і думають: “А чи буде моя дитина тут у безпеці?” 

Київських батьків і дітей ранок зустрів не дзвоном будильників, а черговими російськими ударами по місту, коли гриміло небо, а стіни ходили ходуном. У більшості міст такий звуковий супровід уже став рутиною. Сьорбнувши кави на ходу, мами зав’язували своїм донькам бантики на голові, татусі – робили комплімент новій шкільній формі насупленого та сонного сина, і кожен із них думав: “А чи не ударять росіяни по школі моєї дитини під час уроків?” А потім робили те, чому навчилися вже протягом останніх двох з половиною років – припиняли думати про майбутнє; діставали з вази квіти і йшли з дітьми прохолодним вересневим ранком назустріч шкільним знанням. Як колись з ними йшли їхні батьки. Колись, задовго до цієї війни. Головне, не показати малечі, що тобі страшно і ти не знаєш, що робити. Бо для них ти – Дорослий. 

На лінійці, як горобчики, метушаться розгублені першачки. Їхні батьки не розуміють, коли малята так швидко виросли – нещодавно ж тільки виносили їх закутаними з пологового будинку. Ці діти не пам’ятають значною мірою життя поза війною, і батькам чомусь за це соромно. 

А чи завершиться війна тоді, коли вони перейдуть у четвертий клас?”, – стривожено думають їхні матусі й татусі

Що робити? Їхати за кордон? Лишатися тут?”, – батьки випускників намагаються увібрати в пам’ять кадри кінця дитинства своїх раптово дорослих дітей. 

Ось 16-річний син хоче наступного року йти у військову академію і стати героєм, як і його батько, чий посмертний орден “За мужність” зараз у рамці висить біля ліжка малого. Мати пишається сином, та й утомилася сперечатись, адже він упертий – весь у свого тата. Але тепер, коли бачить фоторепортажі, де ховають молодих хлопців, її тиск підскакує до 180. Вона весь час думає, що могла зупинити чоловіка, і він був би живим: “А якщо тепер щось із сином трапиться? Як і навіщо жити після цього?

 

Усі батьки знають: що б вони не робили, цього буде не досить. Для них самих і для суспільства. Під час “прильотів” неподалік обов’язково сусідка скаже наляканій матері, яка о 4-й ранку схопила під руку свого сонного малюка та поспішає до укриття: “Ну, а що ти хотіла? Треба було їхати в іншу країну. Впаде ракета – сама будеш винна, якщо щось станеться з дитиною”. 

Якщо мати виїде, обов’язково хтось скаже їй, що в Україні живе купа дітей, і все з ними добре, а виїхати було її капризом і надмірною панікою. Що вона забирає в України майбутнє – дитину; що вона, саме вона руйнує свою сім’ю. І, взагалі, “100% поїхала шукати іноземця”. “Оксанка”, – зневажливо напише про неї якийсь ноунейм у соцмережах. 

Якщо ти українська мати – ти завжди в усьому винна. 

 

Батько пішов воювати і бачить, як його дитина росте без нього. Коли він приїжджає у рідкісні відпустки, маля його соромиться, бо відвикло. Дружина виглядає втомленою, а свіжі зморшки під її очима – німий знак багатомісячного стресу. Батькова душа – не за сімейним столом, а в окопі з побратимами. Він через це почувається винним перед рідними. Відпустка завершилася, і на порозі дитина схопилася своїми рученятами за форму і плаче так, що, здається, душа зараз розірветься на шмаття. Ніколи не було так боляче, як від цього дитячого голосіння. “Ну, і кому ти зробив краще? Хочеш, щоб дитина оплакувала твою смерть? Щоб її виховував інший?”, – запитає хтось у військового. Але найчастіше про це він запитує себе сам. 

Батько удома, з рідними, бо переконаний, що повинен захищати свою сім’ю насамперед. Він постійно це собі повторює, відкидаючи те, чого від нього вимагає держава. Він дивиться на свою донечку і згадує пост одного з військових: “Прийдуть росіяни – і зґвалтують твою дружину та твою дитину у тебе на очах. І ти, сцикун, сам будеш винен”. Йому соромно перед усіма і страшно приймати будь-які рішення. Але найстрашніше – розбити серце своєї маленької принцеси.

Якщо ти український батько – ти завжди будеш неправий. 

 

Мати з 16-річним сином виїхала за кордон. Білоручка з кількома вищими освітами, зараз вона змушена мити чужі хати, аби протриматися у цій країні. Її чоловік сам удома, в Україні. Її переповнюють страхи: “Чи не знайде він когось? Чи не прилетіло в його квартиру? Він відвик? Він сумує?” Потім дивиться на сина, і, стиснувши зуби, повертається до роботи. “Він же у тебе ще молодий чоловік, ти сама не боїшся, що там удома вже інша хазяйнує?”, – запитують лукаво її подруги.

Батько лишився в Україні. Він прощався з підлітком, в якого доламувався голос і смішно росли вуса, якими той щиро пишався. За два роки в іншій країні батько перестав впізнавати цього юнака – той став кремезним дорослим чоловіком з повноцінною темною щетиною та своїм життям, яке побудоване вже без рідної країни та рідного тата. Не спроможний подолати тугу, батько думає: “Коли у нього будуть діти, я не знатиму мови власних онуків”. Але потім радіє, що син живе не під російськими ракетами і має у житті свободу вибору

 

Треба бути безвідповідальним дурнем, щоб народжувати під час війни”, – написав коментатор блогерці – без кількох тижнів мамі, яка продемонструвала свій животик з підписом “життя триває!”. Як ніби вона і сама не думає про це: чоловік – на війні, у неї через це весь час стрес, від чого вона відчуває провину перед ще не народженою дитиною, бо боїться, що це може негативно вплинути на вагітність і здоров’я малечі, через що тривожиться ще більше. “Але це ж продовження коханого! А раптом з ним щось трапиться? Він – єдина дитина у сім’ї! Невже коментатори не розуміють, що багато українських родів так і зникли на цій війні?”, – обурюється вголос сама до себе майбутня матуся, а малюк від чергової порції адреналіну почав товкти їй ребра. 

В українських сім’ях має бути по троє дітей, інакше через вашу лінь нація загине!”, – стукають кулаками по столах перед журналістами українські міністри. Мати б з радістю народила ще діток, вона їх дуже любить. Але з чоловіком і так набрали кредитів, аби зібрати своїх двох до школи: після того, як вони виїхали з Харкова, вона ніяк не може знайти роботу, а чоловікової зарплати не вистачає на оренду дорогущого житла для них, харчування та реабілітацію старшого сина з аутизмом (на тлі постійних прильотів і переїзду у нього трапився тяжкий регрес). Взагалі, знайти доступне житло з двома дітьми та собакою – завдання майже неможливе. Навіть якщо у цьому місті й раді переселенцям, то хіба самотнім. Батьки не можуть дати дітям усього, чого хотілось би – щасливого, безтурботного дитинства. І щодня вони зжирають цими докорами самі себе й одне одного. 

А є мати з трьома дітьми, як і заповідали можновладці. Її чоловік – на війні. Вона спілкується з такими ж жінками, і в їхніх соцмережах видно прибрані квартири, квіти та доглянутих дітей. “Я – слабачка і недомати”, – думає жінка щоразу, коли їй тяжко. Вона переконана, що не справляється, а дідусі-бабусі – далеко і занадто старі для допомоги. Кожного “дня бабака” їй все нестерпніше прокидатися вранці. Вона ненавидить себе та почувається винною перед дітьми. І ні з ким не ділиться, бо найбільше боїться почути лицемірне “Так, а про що ти думала, коли народжувала так багато?”.

 

У нас багато говорять про найрізноманітніших героїв сьогодення. Але у цих переліках чомусь немає українських батьків – тих, хто береже продовження українського майбутнього, хто несе у собі найбільші страхи і замовчувані виклики. Тих, чия робота – без нормованого робочого дня, вихідних і відпусток.  

Матусі й татусі! Ви – найкращі! Можливо, вам цього ніхто й не говорив за останні 2,5 року. Ваша місія – тяжка й неоціненна, і у цьому світі є занадто багато тих, хто скаже, що ви щось робите не так. Але я кажу вам чесно: ви робите більш ніж достатньо, кожен у свій ролі і на своєму місці. Це знають ваші діти – прийміть це також і ви. Вас не можна засуджувати, вами потрібно захоплюватися. Щоразу, коли ви вискакуєте з дітьми і чимдуж біжите у сховище, ви – супергерої. Щоразу, коли сирену намагаєтеся замаскувати колисковою – ви дивовижні. В окопах, далеко від синів і доньок, за кордоном, лишивши все життя позаду, ви – приклад самопожертви. Ви надзвичайно різні, але у вас є дещо спільне – вогник життя в очах ваших дітей, який ви щодня підтримуєте своїм існуванням. 

Тож дякую вам за те, що ви є. 

Ну і ще: вітаю більшість батьків з початком навчального року. Бажаю вам міцних нервів, якомога менше домашніх завдань, нехай ваша малеча вчасно згадує про те, що треба зібрати жолуді або листочки на урок праці (а не о 12-й ночі), і, найголовніше, нехай ваші діти будуть у безпеці!

 Російське оборонне відомство поінформувало про ймовірне “знищення” 29 безпілотників у ніч на 15 вересня. П’ять російських регіонів зазнали атаки дронів. 

Канцлер Німеччини Олаф Шольц поки що не має наміру розглядати питання про надання Силам оборони далекобійних ракет Taurus.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що станом на сьогодні, близько 300 тисяч українських чоловіків мобілізаційного віку проживають у Польщі, тоді як загалом за кордоном перебуває близько мільйона військовозобов’язаних осіб.

Вероніка Гапченко – українська художниця родом з Києва. У столиці вивчала сценографію лялькового театру в…

Міністр оборони Данії Трольс Лунд Поульсен повідомив, що Силам оборони України спорядили 18 нових самохідних артилерійських установок “Богдана”, профінансовані Королівством Данія.