Вже восени Молдова проведе референдум щодо вступу до ЄС
Джерело: Мая Санду/Facebook
16 квітня президентка Молдови Мая Санду повідомила, що Конституційний суд схвалив проведення референдуму стосовно євроінтеграції країни, який може відбутися 20 жовтня.
Остаточну дату затвердить парламент.
Громадянам Молдови поставить запитання: “Ви за вступ Молдови до Євросоюзу?”. Санду закликала всіх мешканців не залишатися осторонь та проголосувати.
Нам потрібна єдність, участь кожної партії, громадської організації, громадянина, щоб разом ми гарантували мир та добробут, — наголосила вона. — Об’єднавшись за Європейську Молдову, нам вдасться досягти нашої спільної мети – щоб молдавани жили в мирі, гідності та свободі в сильній європейській країні.
Так, у разі позитивного рішення, у Конституцію внесуть кілька поправок. У преамбулі з’явиться згадка про європейську ідентичність та незворотність європейського шляху розвитку Молдови. Також основний закон доповнять статтею “Європейська інтеграція”, де вкажуть, що Молдова приєднується до договорів щодо створення ЄС та інших актів об’єднання, які матимуть пріоритет над національними законами.
ЄС надав Молдові статусу кандидата на вступ у червні 2022 року.
У грудні 2023 року Санду оголосила про намір балотуватися на пост глави держави, пообіцявши зробити все можливе, аби Молдову прийняли до Євросоюзу. Санду переконана, що такий крок дозволить підвищити рівень життя громадян та захистити етнічні меншини.
Інтеграція в ЄС є однією з цілей Санду.
Наше майбутнє в європейській сім’ї, і ми повинні чітко сказати — всією країною — який шлях ми обираємо для Молдови. Я закликаю парламент ініціювати наступної осені референдум, на якому голос громадян буде вирішальним, — наголосила вона.
18 березня президентка Молдови Мая Санду розпочала кампанію з просування майбутнього референдуму щодо прагнення Молдови приєднатися до Європейського Союзу.
Молдова подала заявку на членство в ЄС у 2022 році та отримала проєкт рамок для переговорів про вступ у березні разом із Україною.
Пізніше Санду оголосила про плани провести референдум про вступ до ЄС. На референдумі буде проголосовано за закріплення амбіцій Молдови щодо вступу в ЄС у конституції, що гарантуватиме, що майбутні уряди не зірвуть цю заявку.
Санду засудила повномасштабне вторгнення Росії в Україну та звинуватила Москву в плануванні державного перевороту з метою її усунення.
- Молдова може вступити до Євросоюзу без тимчасово окупованого Росією Придністров’я. Водночас в ЄС сподіваються, що цього можна буде уникнути.
- 17 грудня 2023 року армія Молдови розпочала військові навчання поблизу Придністровського регіону країни.
- 16 жовтня президентка Молдови Майя Санду взяла участь у 27-й конференції “Форум 2000”, що традиційно відбулася в Чехії. У своєму виступі Санду наголосила на важливості демократії у контексті повномасштабної війни Росії проти України.
- Аналітики ISW зреагували на заяву депутатів невизнаного Придністров’я, які попросили захисту у Росії через “посилений тиск Молдови”.
У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.
У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.
Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.
3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.