Я надто часто чула «Ти ж жінка». Ми мусим доводити, що на щось здатні – військовослужбовиця

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Згідно з даними Міністерства оборони, понад 60 тисяч жінок зараз проходять службу в складі Сил оборони України. Попри те, що у порівнянні з 2014 роком, спостерігається позитивна динаміка ставлення до ролі й місця жінки у сучасному українському війську, зберігаються й певні ознаки гендерного дисбалансу, характерні для окремих верств українського суспільства. Адже все це – наслідки “радянщини”, де гендерна роль жінки – пасивна. Однак, в умовах сьогодення, наша армія – це українці й українки, які раніше не мали жодного бойового досвіду, не проходили спеціальних навчань, але керувалися внутрішньою потребою захистити нашу свободу. Тож, питання поваги до гідності жінок – це питання рівності на всіх рівнях. 

Тетяна обрала шлях служіння громадянам держави ще до подій “великої війни”, склавши клятву Гіппократа. Вже з розгортанням повномасштабної війни, чітко окресливши власну відповідальність у прагненні боронити свою країну, склала присягу на вірність українському народові. Сьогодні Тетяна працює в бойовій бригаді і, хоча, поки не є залученою до виїздів безпосередньо на лінію фронту, активно до цього готується. Однак, як зазначає Тетяна, у війську їй довелось зіткнутися з типовим радянським устроєм і відповідним сексизмом. Так, важливим аспектом є закликати жінок військовослужбовиць говорити про свої потреби і в контексті побуту, і в контексті взаємостосунків у колективі, аби викорінювати дискримінацію не лише в армії, а й на соціальному рівні.

Тетяна розповіла Буквам більше про порівняння досвіду навчання в Естонії та Україні, ділиться власною трансформацією опанування військової справи з нуля, викликами, що супроводжуються низкою упереджень щодо бойової спроможності жінок, а також про дискусію навколо питання “ненародженості для війни” на противагу тому, яким сьогодні є право “бути українцем”.

Фото: особистий архів Тетяни

– Насамперед, перед тим, як розпочати розмову про військовий шлях, цікаво почути про те, якою ви зустріли повномасштабне вторгнення? Як розгортались події, що вплинули на усвідомлення себе саме в ролі “військовослужбовиці”?

– Повномасштабне вторгнення я зустріла у Львові, в той час працювала 3D-візуалізаторкою, це була нова для мене сфера, адже за фахом я медсестра. Було б добре знати тоді, що це далеко не останній раз я все кидаю, щоб почати з чистого аркуша. Але у мене були великі амбіції і сподівання, тож мені здавалося, що я віднайшла роботу мрії. Так я вважала до 24-го лютого. Я ніколи не уявляла себе всерйоз у ролі військовослужбовиці, проте не вагалася у рішенні вступити до лав ЗСУ. Після того як я вивезла бабусю, яка була після двох інсультів, до Польщі – то вдома залишилися двоє моїх молодших сестер, які також були у небезпеці. Я не знайшла жодного виправдання для того, щоб залишитися закордоном. Я не мала досвіду тактичної медицини чи стрільби, ніколи не відрізнялась міцним здоровʼям чи спортивною підготовкою. Проте я дала собі 9 місяців для того, щоб підготуватися до вступу у військо, щоб здобути навички яких не вистачало і паралельно шукати підрозділ, в якому захочу служити. 

– Тетяно, розповісте, будь ласка, як розпочався ваш свідомий шлях у війську? Знаю, що ви проходили навчання для солдат в Естонії, тож можете, будь ласка, детальніше розповісти про цей досвід? 

– Так, все почалося в Естонії. Я пройшла попередній відбір до штурмової бригади, тож за термін, менший ніж два місяці, нас – юнаків і дівчат без жодного досвіду, віком від 18 до 35 років, мали навчити як вижити, як захищатися, як вести наступ, володіти всією доступною стрілецькою зброєю, та як керувати власними думками, боротися з втомою і співпрацювати командою. Нам пощастило з компетентними інструкторами, які розуміли чому ми тут і намагалися віддати всі знання та досвід, який мали. 

– Окрім навчання в Естонії, ви також проходите службу в армії України, навчаючись за нашою системою. Чи можемо ми наочно порівняти досвід навчання в Естонії та Україні? Чи є те, що ви хотіли б перейняти?

– За час перебування у Збройних Силах України я встигла пройти декілька навчальних курсів. І, відверто кажучи, різниця і якість навчання колосальна. Варто зазначити, що від самого початку я призивалася як медична сестра, сподіваючись стати бойовим медиком. Проте за документами встигла побути ким завгодно, крім професії за фахом. Тож я змирилася і наразі обіймаю посаду “оператор БПЛА”. Мені знову пощастило і мене вчили кращі з кращих у своїй справі українці. Завдяки ним я опанувала багато нового за короткий термін, прагну дізнатися ще більше, щоб бути у своїй справі кращою. Це обовʼязково, коли ти просто солдат і страшно необхідно, коли до того всього ти ще й жінка. Лише за умови постійних доказів своїх можливостей можна отримати повагу і визнання. Говорячи про навчання в Україні, варто зазначити, що за останні роки багато змінилося на краще. Фахівців не вистачає і навчальні центри справді тепер схожі на навчальні заклади, а не виправні радянські колонії. Тепер, коли у нас є співпраця та обмін досвідом з країнами НАТО – є взірець прагнень і основа, до якої нам варто рухатися, адаптуючи їх систему під наші вимоги та особливості. На жаль, це буде не так швидко, як хотілося б. 

Фото: особистий архів Тетяни

– Розкажіть про службу під час війни. Якими є ваші обов’язки, що формують будні? Можливо є деталі служби, якими можна поділитися, і які є показовими для звичайного, не надто дотичного до війни, громадянина?

– На жаль, багато розказати не зможу, проте роботи вистачає. За час своєї служби я встигла побути стрільцем, інструктором з тактики та стрільби, трошки повчитися інженерно-саперній справі, побути планшетисткою. Тепер я оператор і сподіваюсь, що це надовго. Часом є невеличкі відрядження, під час яких я наповнююся ентузіазмом, а часом я сиджу і зшиваю робочі журнали, відчуваючи себе максимально не корисною.

– Чи відчуваєте себе, або, можливо, акцентують інші на вашій “відмінності” серед маскулінного армійського оточення? Чи впливає це на розподіл обов’язків або відмову допущення до певних процесів?

– Це така болюча тема, навіть важко вкласти всі емоції в коротку відповідь. На жаль, так, я надто часто чула «Ти ж жінка», часто в грубішій формі. Коли мені кажуть, що в армії немає статі, я питаю: “Чому я це слухаю в чоловічих штанях?”, “Чому я мушу отримувати чоловічі труси XXXL, бо там хороша резинка і ними буде зручно мити підлогу?” В роботі майже все як ті труси. Прийнято, що чоловіки і жінки мають різну роботу, обовʼязки, відрядження… Більше того, жінки постійно мусять доводити, що вони на щось здатні. Мені відмовляли не один раз з тим самим аргументом: “Це не жіноча справа, там немає умов, ми не будемо шукати тобі окреме житло, нам не потрібен тягар”. 

Фото: особистий архів Тетяни

– Згідно з даними Міністерства оборони, сьогодні кількість жінок, що стали на захист Батьківщини, зросла до 62-х тисяч. Попри це, в мережі все ще можна почути упередження, які висміюють жінок-військовослужбовиць та мають некоректний підтекст щодо їх перебування у війську. На вашому досвіді чи є місце подібному?

– Армія – це таке невеличке замкнуте суспільство… Суспільство, в якому чоловіків більшість і багато хто з них вважає, що так і має залишатися, що у жінок є тільки декілька причин бути в армії – це може бути бажання знайти тут чоловіка, чи це бажання бути біля вже визначеного чоловіка, чи це гроші, які вона отримує просто так за гарні очі і жарти про Машку, яку за ляшку. Але є і ті чоловіки, які поважають жінок, їх вибір і внесок. І я рада пишатися тим, що у мене є чудовий досвід роботи з такими людьми. 

Фото: особистий архів Тетяни

– Аналізуючи власний досвід, чи можливо навчитися військовій справі з нуля? Адже питання про “ненародженість для війни” залишається дискусійним

– Я не бачу жодної причини для дискусії з цього приводу. Щоб бути народженим не для війни – треба народитися не в Україні. Хоча я не думаю що двадцятирічні чоловіки з інтернаціонального легіону, які гинуть боронячи нас з вами – народилися вже в берцях і стоячи. Чи всі мої загиблі товариші… Не впевнена, що їх перші слова були про війну. Якщо ти називаєш себе українцем, то май волю, щоб захистити власну країну, свободу та незалежність. Ніхто з нас не хотів бути готовим, ніхто з нас не хотів ховати друзів, ніхто з нас не  народився, щоб померти саме на війні. «Ти або у війську, або для війська» – це вже крилатий вислів для того населення України, яке не хоче вчити кацапський гімн. 

“Зустрінемося у вічності, друже. Дякую за твою жертву”
Фото: особистий архів Тетяни

– Тетяно, як сьогодні ваш ментальний стан? Протягом періоду проходження служби, чи є звички, які ви перейняли, що пов’язані з професійною трансформацією? 

– Я змінилася. Це я можу сказати точно. Іноді мені прикро, що я втратила ту себе, яка робила на роботі дизайн інтерʼєру чи брала у немовлят кров, щоб перевірити чи малеча здорова. Мені було важко відпускати звички та людей. Та я б не сказала, що змінилася в якусь сторону, бо я стала просто іншою. Я менше сплю, я засинаю швидше, я ношу турнікет в правій кишені штанів, навіть коли їду до сестри в Київ. Я менше говорю, я можу взагалі не говорити днями, я багато думаю, проте більше не фантазую. Я часто чогось чекаю, я іноді плачу. Я п’ю більше води, я маю в телефоні контакти тих, хто більше не візьме слухавку. Я не знаю, чи я щаслива, я не знаю, що таке щастя. Я хочу пережити цю війну, я хочу зробити хоч щось, що допоможе прискорити перемогу. Я часто відчуваю себе винною, що зробила недостатньо. Але правда в тому, що завжди буде недостатньо та всім нам варто збільшувати свій максимум. 

Фото: особистий архів Тетяни

– Насамкінець, не можу не запитати про усвідомлення себе в ролі цивільного громадянина. Протягом досвіду проходження служби, ви більше відчуваєте себе зараз серед цивільних чи серед армійського оточення? 

– Навіть не думала, що буде так важко надати однозначну відповідь. Я десь посередині, таке собі чистилище. Проте мені зараз важче зрозуміти цивільного, ніж військового. Мабуть, справа у цінностях, у військових з цим простіше, менше різноманітних «але». Наразі моє коло спілкування переважно складається з військових, і я розумію, чому мало людей повертається до цивільного життя після закінчення служби. Це дуже не комфортна зона комфорту, до якої звикаєш і потім важко відмовитись. Військові все спрощують та забагато наперед не думають. Проте після перемоги я не маю наміру залишатися в цій структурі, хоча мені видається, що це буде непросте рішення. 

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.

15 вересня відбувся останній день щорічної міжнародної виставки сучасного мистецтва viennacontemporary. Подія об’єднала провідних художників,…