Ядерний вибух може захистити Землю від астероїдів – вчені

Джерело: Popular Science

Учені з Sandia National Laboratories випробували новий спосіб захисту Землі від астероїдів за допомогою вибуху рентгенівських променів.

Зазначається, що для проведення експериментів американські науковці розробили метод, який отримав назву “рентгенівські ножиці”. За допомогою цієї технології можна імітувати вибух ядерної бомби у лабораторних умовах замість випробування ядерної зброї на реальних астероїдах.

Як розповіли у виданні, у 2022 році NASA вдалось реалізувати складний проєкт зі зміни курсу астероїда, коли космічний апарат DART на швидкості понад 21 тис км/год врізався в космічний об’єкт шириною 170 метрів. Це досягнення коштувало 325 млн доларів.

Витрачати такі суми для подальших випробувань та експериментів видається неможливим. Зараз же американські дослідники переконані, що розробили доступніший та ефективніший спосіб захисту планети від загрози зіткнення з астероїдами.

Для створення умов, які б імітували вибух ядерної бомби та його вплив на астероїд у лабораторії, команда дослідників вирішила використати власний найпотужніший прилад – Z-машину.

Z-машина – це пристрій розміром із кімнату, який здатний створювати умови, наближені до космічних ядерних вибухів. Коли її вмикають, всередині утворюється гаряча плазма, температура якої подібна до поверхні Сонця. Разом із плазмою виникають величезні спалахи рентгенівського випромінювання, яке нагадує ядерний вибух у космосі. Ця сила настільки потужна, що здатна розплавити навіть алмази.

Фото: Popular Science

Однак головною проблемою під час проведення подібних експериментів на Землі є гравітація, яка впливає на будь-які змодельовані умови. У космосі астероїди не прив’язані до чогось, а в лабораторії все притягується до поверхні через земну гравітацію.

Для вирішення цієї проблеми науковці розробили технологію “рентгенівських ножиць”.

Спершу вони підвісили невеличкий шматочок силіки (речовини, схожої на астероїд) у камері Z-машини, використавши ультратонку фольгу. Коли рентгенівський вибух спалахнув, ця фольга миттєво випарувалася, і на кілька мікросекунд шматок силіки опинився в стані невагомості – без впливу гравітації.

За цей час дослідники змогли виміряти силу та швидкість моделі астероїда, а потім використали ці дані для створення комп’ютерних моделей більших астероїдів та їхньої реакції на ядерний вибух.

Як зауважили фахівці, технологія потребує подальших випробувань та проведення експериментів, адже астероїди складаються не тільки з силіки — вони можуть містити різні мінерали або навіть бути купою уламків, що тримаються разом під дією гравітації.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.

Нідерланди направлять свої винищувачі F-35 для реалізації безпеки повітряного простору Польщі, повідомив глава Міноборони Рубен Брекельманс.

У Харкові внаслідок російських обстрілів 7 липня постраждала 71 особа, зокрема діти. Також у лікарні після важкого поранення померла жінка.

Продукти з високим вмістом триптофану – амінокислоти, з якої організм синтезує серотонін – можуть позитивно впливати на настрій. Йдеться про такі звичні речі, як яйця, сир, лосось, індичка, горіхи, насіння і навіть тофу.

У міланській опері Ла Скала нагадали публіці, що шорти, майки та шльопанці – не варіант для вечора в театрі. Якщо хтось вирішить проігнорувати вимоги і прийти “по-літньому”, його просто не впустять. І гроші за квиток не повернуть.