Як Фінляндія скорочує споживання ресурсів: досвід циркулярної економіки для України

Джерело: Міндовкілля

Фінляндія впроваджує циркулярну економіку, скорочуючи використання ресурсів та викиди СО₂. Як країні вдається скоротити екологічний слід і що з цього варто перейняти Україні.

На тижні відбувся п’ятий фінсько-український вебінар, у межах якого представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища Фінляндії, інших органів влади та фінські компанії розповіли про те, як країна рухається до побудови циркулярної економіки.

Насамперед для країн ЄС це концепція, яка передбачає зменшення використання природних ресурсів.

За оцінками експертів, за минулі 50 років видобуток природних ресурсів у світі зріс втричі. Фінляндія є одним з найбільших “споживачів”. Так, у 2021 році кожен фін споживав 47 тонн природних ресурсів, тоді як середній показник по ЄС складає 15 тонн на людину. При цьому, в ЄС рівень рециклінгу становить 12%, а в Фінляндії – 4,5%. Відтак Фінляндія є однією з перших країн ЄС, яка встановила цільові показники зменшення споживання природних ресурсів.

Управління відходами фіни розглядають як чи не останній крок в побудові циркулярної економіки. На перших щаблях такі інструменти, як раціональний підхід до:

  • планування та проєктування виробів і продукції — з довшим терміном експлуатації, можливістю ремонту тощо;
  • виробничого процесу — мінімальне можливе використання енергії та необхідного матеріалу тощо;
  • використання виробів — зважений підхід до придбання товарів, їх довший термін використання, надання “другого життя” тощо.

Наприклад, такий інструмент, як повторне використання виробів, дуже широко застосовують у текстильній галузі Фінляндії. В середньому за рік кожен фін купує до 40 одиниць одягу. Кількість щорічних текстильних відходів в країні становить 92 млн кг. Це 16-17 кг на кожного мешканця. Обсяги продажу текстилю зростають, а це означає, що все більше одягу лежить у шафах не використаним. Його вартість експерти оцінюють в 6 мільярдів євро.

Один з інструментів для розв’язання проблеми — повторне використання. Експерти прогнозують, що частка секонд-хенду на загальному ринку буде зростати. Так, наприклад, у Фінляндії 64% представників покоління Z  розпочинають свої закупівлі саме в магазинах секонд-хенду. Зі збільшенням рівня їх купівельної спроможності, зростатимуть і обсяги придбання такої продукції. Щобільше, за оцінками експертів, продовження терміну життя текстильного виробу на дев’ять місяців, знижує вуглецевий слід всієї галузі на 20-30%. Крім того, таке повторне використання текстилю може призвести до збільшення кількості робочих місць на 5 тисяч та понад 1,5 мільярда євро інвестицій у текстильну галузь.

На 95% можна знизити вуглецевий слід і у сфері будівництва шляхом повторного використання матеріалів. Як зауважується, у Фінляндії вже реалізуються відповідні пілотні проєкти — для будівництва нових будівель та облаштування вулиць. Зокрема у місті Тампере з розібраної навчальної установи та клініки отримали 42 тисячі цеглин, які вже використовують для будівництва нового житлового об’єкта. Іншу будівлю розібрали на залізобетонні плити, з яких звели житловий об’єкт та планують створити ще й  промисловий комплекс.

Раніше ми повідомляли, що в Україні використовуватимуть підходи циркулярної економіки для відбудови. Мінінфраструктури вже вивчає існуючий міжнародний досвід та результати проведених наукових досліджень.

Зауважується, що переробка відходів містить сортування, обробку, виробництво та транспортування. Все це потребує значних фінансових вкладень. Тому, з боку держави мають бути розроблені відповідні економічні моделі, а також встановлені цільові показники переробки відходів від руйнувань та норми щодо обовʼязкового використання певного відсотка вторинної сировини в проектах відновлення.

Також наголошується, що за підтримки уряду Японії та Японського агентства з міжнародного співробітництва JICA Ukraine Office у відомстві вже реалізують пілотний проєкт з організації місця тимчасового зберігання та лінії переробки відходів від руйнувань на Київщині. Так, у межах проєкту, надалі розроблять план стосовно поводження з відходами від руйнувань, в якому також враховуватимуться й аспекти виготовлення продукції з переробленого ресурсу.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.