Як український центр «PULSE» навчає такмеду НАТО
За даними з відкритих джерел, до повномасштабного вторгнення щорічно помирало, переважно, від зупинки серця, інсультів, побутових травм, близько 50 000 українців, яким не встигли надати належної медичної допомоги. Оцінити масштаб цієї ж проблеми у теперішній воєнний час надзвичайно складно. Однак заперечувати догмі немає сенсу – ми щохвилини втрачаємо кращих синів і дочок України на фронті через тотальний брак розуміння тактичної медицини та невідкладного її застосування. Не є виключенням і цивільні – у прифронтових і не тільки населених пунктах, що також стають жертвами російського терору.
Сьогодні спілкуємось зі співзасновником організації “PULSE”, що розвиває тактичну медицину в Україні та проводить тренінги для бійців за стандартами НАТО – Федором Сердюком.
“PULSE” – це благодійний фонд, який розвиває тактичну медицину в Україні. Є авторизованим сертифікованим тренінговим центром NAEMT. Завдяки фінансовій підтримці донорів проводить безоплатні тренінги для військовослужбовців за рівнями ASM, CLS та MP. Тренінги базуються на рекомендаціях комітету ТССС. Інструктори проводять навчання військовослужбовців по всій Україні за попереднім запитом.
— Федоре, розкажіть, будь ласка, детальніше, власне, про себе, свою діяльність та участь в “PULSE”.
— Я багато років займаюсь питаннями тактичної медицини, першої допомоги, реагування у надзвичайних ситуаціях, безпекою життєдіяльності. Якщо узагальнити – усім, що повʼязано з недопущеннями різних трагедій та з порятунком життя людей. Крім “PULSE”, у мене ще є низка проєктів, один із них – участь спільноти у Всесвітньо Економічному форумі, але під час війни це менш актуальні речі. За весь час своєї діяльності я був “у різних шапках”: був у ролі волонтера, менеджера, підприємцем, провайдером допомоги тощо. Зараз я власник компанії “FAST”, яка надає комерційні послуги українським бізнесам, НДО та міжнародним організаціям, повʼязаним із першою допомогою. І головне – я співзасновник благодійної організації “PULSE”, який є, ймовірно, найбільшим партнером з такмеду ЗСУ. Ми безоплатно готуємо для них особовий склад, навчаючи надавати медичну допомогу на полі бою, розвиваємо різні спроможності, наприклад, переливання крові, готуємо інструкторів, формуємо навчальні центри всередині ЗСУ.
— З чого і коли розпочалась діяльність організації “PULSE”?
— Коли у 2013-2014 був Євромайдан, пізніше в травні – події в Одесі, стало зрозуміло, що в країні розпочались часи, де люди можуть загинути у будь-який день. Завдяки інформації із загонів швидкого реагування Червоного Хреста, я дізнався, що далеко не всі смерті є невідворотними – є багато випадків загибелі через відсутність оперативної допомоги. Так я став частиною команди Червоного Хреста, а пізніше – командиром обласного загону швидкого реагування. Далі ми з командою почали навчати цієї справи військових, адже відповідний досвід мали ще з 2014 року. Проте досягти системності й стійкості у цій історії було дуже складно, тому, власне, ми й створили приватну компанію, де почали навчати такмеду цивільних людей. Гроші з проєкту йшли на волонтерську діяльність для військових. Це називається соціальне підприємництво. З початком великої війни масштаб наших задач надзвичайно збільшився. Саме тому ми створили окремий глобальний проєкт – “PULSE”, до якого я запросив своїх близьких друзів – Ігоря Корпусова та Леоніда Копуса, що працювали разом зі мною багато років. Наразі в команді – десятки людей, окремий менеджмент та стратегія.
— Як відбувається навчання наших захисників?
— Почнемо з навчального процесу – є ТССС (з англійської – сучасна система допомоги на полі бою), винайдена в США на підставі аналізу досвіду, великих масивів статистичних даних. Це чітка організація процесу надання допомоги – що робить військовий при само- й взаємодопомозі, що робить бойовий медик, як проводиться евакуація поранених тощо. Ця система дозволила американцям досягти найнижчої в історії війн попереджувальної смерті. Від 2014 року впровадження TCCC відбувається в ЗСУ. А у 2022 році Залужний підписав наказ, згідно з яким саме цю систему взято за основу в підготовці українських бійців. Саме за такими стандартами, з урахуванням власного досвіду, ми навчаємо воїнів. Нині ми маємо такі самі сертифікати, які має американська армія.
Якщо про практичну частину проведення курсів говорити – коли в якоїсь бригади є можливість провести ротацію, військові будуть знаходитись в ППД, то ми приїжджаємо їх навчати, за попередньою домовленістю. Навчання в середньому займає від 2 до 14 днів, де бійці отримують теорію і багато практичних занять.
— Як в цілому військові або ж керівництво дізнається про волонтерську діяльність проєкту “PULSE”?
— Існує три канали. Перший – моє безпосереднє спілкування з військовим керівництвом. У нас підписано меморандуми з низкою державних осіб всередині Сил Оборони країни. Другий канал – у нас є одна з найпопулярніших в східній Європі сторінка, присвячена питанням екстреної і тактичної медицини. Серед наших підписників – велика кількість військових, які можуть заповнити заявку на участь у навчанні. Після верифікації, ми з ними працюємо. Для цього не треба бути генералом, достатньо просто узгодити це з командиром частини, будучи навіть молодшим офіцером. Третій канал – сарафанне радіо, адже я вже 10 років в цій сфері.
— Розкажіть про вашу команду – інструкторів, їхню освіту та досвід роботи.
— У команді – десятки інструкторів. З приводу освіти – в Україні майже відсутня інструкторська підготовка, тобто якщо з коледжу чи університету ти можеш випуститись слюсарем чи адвокатом, то інструктором з тактичної медицини – аж ніяк. Відтак підготовка фахівців є нашим внутрішнім питанням. Ми беремо людей із тим рівнем, який нас влаштовує, та додатково навчаємо їх за своїми програмами. Перевага надається, звісно, людям з бойовим, медичним досвідом, ветеранам війни, людям, що працювали у сферах реагування на надзвичайні випадки. Проте є окремі програми, в яких беруть участь виключно лікарі різних спеціалізацій. У нас постійно є ротація наших людей, і це нормально, але “костяк” команди – незмінний. Багато інструкторів після роботи в “PULSE” мобілізуються в українське військо.
— Яка кількість українських військових вже пройшла навчання завдяки вашим тренінгам?
— Від 24 лютого у нас пройшли навчання понад 22 тисячі українських військовослужбовців, в тому числі й за доволі тривалими і складними програмами. Крім військових ЗСУ, також беруть участь у тренінгах представники ССО та спецслужб. Ми обслуговуємо потреби понад 130 військових частин.
— Відомо, що ваша команда проводить тренінги для бійців НАТО, а саме для Естонії. Можемо про це поговорити детальніше — з чого почалась співпраця та чи можемо висвітлювати деталі?
— Треба розуміти, в Україні зараз повномасштабна війна, з якою не стикалась Європа останні 80 років. Ми намагаємось рефлексувати та передавати наш безцінний гіркий досвід. Доктрина військова і, відповідно, військово-медична країн НАТО була побудована навколо глобальної війни з тероризмом – Ірак, Афганістан, Сирія, Лівія тощо. Їм цікаво з нами спілкуватись, робити дослідження, навчатись у нас, змінювати власні підходи. Відбувається це у форматі постійного спілкування з посадовцями Естонії та навчання в очному форматі для естонців у Таллінні.
— Чому нам важливо передавати свій досвід Естонії?
— Народ Естонії підтримує Україну у медично-військових питаннях з 2015 року, а з повномасштабною війною ми отримуємо від них підготовку наших бійців та спорядження. Отже, чим краще вони розуміють контекст цієї війни, реалії та виклики українців, тим краще допомагають й підтримують ЗСУ. І головне: якщо ми хочемо в НАТО, ми маємо всіма силами сприяти його посиланню та покращенню.
— Що є в подальших планах проєкту?
— Збільшення кількості, покращення якості навчання військовослужбовців всіма наявними силами – сприяння створенню державних центрів підготовки, збільшення власного капіталу, тобто залучення додаткових ресурсів, наймання ветеранів бойових дій й розвиток інших програм, таких як, наприклад, переливання крові, подальша активна міжнародна співпраця.
Facebook – https://www.facebook.com/pulseofukraine
Instagram – https://www.instagram.com/pulseofukraine/
Site – https://pulse.charity
Оскароносний Джаред Лето, відомий за фільмами “Дім Ґуччі” та “Далласький клуб покупців”, перевтілиться в головного антагоніста Скелетора у майбутньому художньому фільмі “Володарі Всесвіту”. Картина стане живою екранізацією популярної франшизи 1980-х років, яку створює Amazon MGM. Скелетор, культовий черепоподібний лиходій, стане головним ворогом Хі-Мена, роль якого виконає Ніколас Ґалітцайн.
Під час поїздки на Сумщину п’ятий Президент України Петро Порошенко передав підрозділам Збройних сил експериментальну партію термостійкого шоколаду, спеціально розробленого для військових працівниками корпорації “Рошен”. Шоколад зберігає свої властивості за будь-яких температурних умов.
Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що російські окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні.
Генеральний штаб ЗСУ заперечив інформацію британського видання The Guardian про нібито переведення військових ППО на фронт як стрільців.
Сьогодні вранці, 21 грудня, безпілотники атакували російське місто Казань. Повідомляється про вісім прильотів, з них один – на промислове підприємство, один – над річкою, шість – на житловий масив.