Які отруйні змії живуть в Україні та як діяти при укусі: нагадування МОЗ

Джерело: пресслужба МОЗ

Влітку розпочинається сезон активності плазунів. На території України мешкають кілька видів отруйних змій, чиї укуси несуть серйозну загрозу здоров’ю, і подекуди життю. Тож у МОЗ нагадали основні правила при зустрічі з плазунами та у разі укусу.

Зокрема у квітні й травні зареєстровано 31 звернення по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою – серед постраждалих троє дітей до 17 років.

На території України мешкають декілька видів отруйних змій:

  • гадюка звичайна – Карпати, Полісся, лісостеп, біля галявин, боліт, берегів водойм, луків;
  • гадюка степова – степи та лісостепи України, Лівобережжя, схили Кримських гір;
  • гадюка Нікольського – лісостепова зона північної частини Одещини, Вінниччини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Полтавщини, північ Донеччини, південь Харківської, Сумської, Луганської та Чернігівської областей.

Гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Вони здебільшого є невеликими, з вертикальною формою зіниць.

Якщо плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг – високі черевики, довгі штани з цупкої тканини, заправлені у черевики. Будьте обережними під час відпочинку на природі. Якщо побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів. Зачекайте, поки змія відповзе сама. Завжди перевіряйте місце відпочинку – перед тим, як сісти на колоду, камінь чи траву, постукайте по них палицею.

Якщо вкусила отруйна змія – якнайшвидше доставте постраждалого до найближчої лікарні або медичного пункту. Якщо ви знаходитесь у віддаленій місцевості, надайте першу домедичну допомогу:

  • розмістіть потерпілого в зручному положенні, обмежте його рухи;
  • звільніть місце укусу від взуття, одягу або прикрас;
  • при транспортуванні фіксуйте кінцівку у піднесеному положенні;
  • обробіть місце укусу антисептиком і накладіть слабко стискаючу пов’язку;
  • можна дати потерпілому 1-2 таблетки проти алергії.

Якщо укусила гадюка, не робіть наступного:

  • не висмоктуйте отруту – це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут – це може спричинити некроз тканин і гангрену;
  • не припікайте рану – це не допоможе нейтралізувати отруту, а лише погіршить ситуацію;
  • не давайте алкоголь – він може прискорити кровообіг і поширити отруту.

У Мексиці застрелили 23-річну блогерку Валерію Маркес, яка знімала ролики про красу та макіяж. Правоохоронці повідомили, що справа розслідується як феміцид.

Великобританія і Німеччина спільно розроблятимуть нову зброю “глибокого точного удару” з дальністю дії понад 2000 кілометрів.

ВМС Естонії повідомили, що 13 травня намагались затримати у Балтійському морі нафтовий танкер, який перебуває під санкціями Великої Британії.

Прем’єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім повідомив, що спілкувався з російським президентом Володимиром Путіним щодо авіакатастрофи рейсу MH17, який російські військові у 2014 році збили у небі над тимчасово окупованою Донеччиною.

14 травня російські окупаційні війська обстріляли притулок для тварин “Кот Бегемот” у Херсоні. Внаслідок злочинних дій окупантів кілька тварин загинуло, у деяких – важкі травми.