Які отруйні змії живуть в Україні та як діяти при укусі: нагадування МОЗ

Джерело: пресслужба МОЗ

Влітку розпочинається сезон активності плазунів. На території України мешкають кілька видів отруйних змій, чиї укуси несуть серйозну загрозу здоров’ю, і подекуди життю. Тож у МОЗ нагадали основні правила при зустрічі з плазунами та у разі укусу.

Зокрема у квітні й травні зареєстровано 31 звернення по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою – серед постраждалих троє дітей до 17 років.

На території України мешкають декілька видів отруйних змій:

  • гадюка звичайна – Карпати, Полісся, лісостеп, біля галявин, боліт, берегів водойм, луків;
  • гадюка степова – степи та лісостепи України, Лівобережжя, схили Кримських гір;
  • гадюка Нікольського – лісостепова зона північної частини Одещини, Вінниччини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Полтавщини, північ Донеччини, південь Харківської, Сумської, Луганської та Чернігівської областей.

Гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Вони здебільшого є невеликими, з вертикальною формою зіниць.

Якщо плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг – високі черевики, довгі штани з цупкої тканини, заправлені у черевики. Будьте обережними під час відпочинку на природі. Якщо побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів. Зачекайте, поки змія відповзе сама. Завжди перевіряйте місце відпочинку – перед тим, як сісти на колоду, камінь чи траву, постукайте по них палицею.

Якщо вкусила отруйна змія – якнайшвидше доставте постраждалого до найближчої лікарні або медичного пункту. Якщо ви знаходитесь у віддаленій місцевості, надайте першу домедичну допомогу:

  • розмістіть потерпілого в зручному положенні, обмежте його рухи;
  • звільніть місце укусу від взуття, одягу або прикрас;
  • при транспортуванні фіксуйте кінцівку у піднесеному положенні;
  • обробіть місце укусу антисептиком і накладіть слабко стискаючу пов’язку;
  • можна дати потерпілому 1-2 таблетки проти алергії.

Якщо укусила гадюка, не робіть наступного:

  • не висмоктуйте отруту – це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут – це може спричинити некроз тканин і гангрену;
  • не припікайте рану – це не допоможе нейтралізувати отруту, а лише погіршить ситуацію;
  • не давайте алкоголь – він може прискорити кровообіг і поширити отруту.

Державний департамент США висловив стурбованість розширенням воєнної співпраці між Північною Кореєю та Росією, повідомив речник Держдепартаменту США Метью Міллер.

16 вересня Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що вітає переговори про використання Україною ракет великої дальності для ударів по території Росії, однак, зауважив, що будь-яке рішення з цього питання повинні приймати окремі союзники.

Обороняючи Україну на фронті загинув 59-річний офіцер Сил спеціальних операцій, старший лейтенант ЗСУ, партієць “Євросолідарності” Андрій Гринюк. 

Окрім регулярних обстрілів та загострення ситуації на лінії фронту, в Україні нині вирує економічна війна. Росія продовжує вивозити крадене зерно з окупованих територій, поповнюючи власну казну.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативні ситуацію на фронті станом на 22:00 16 вересня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойових зіткнення.