ЄС має 100 систем Patriot, але все ще не здатен надати їх Україні — Боррель

Джерело: виступ на європейському форумі Nueva Economia Forum

Європейський Союз не вживає належних заходів для захисту України від спроб Росії зруйнувати українські міста з використанням ракет та керованих бомб, заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель. Тому негайно потрібно забезпечити Україні більше засобів протиповітряної оборони та боєприпасів.

“Я говорив з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою кілька днів тому, і він терміново просив про надання семи батарей Patriot, щоб захистити свою країну. Не може бути переконливим (аргумент), що ми не можемо їх надати, враховуючи, що європейські армії мають близько 100 батарей Patriot. І все ще ми неспроможні надати сім, яких вони відчайдушно просять”, – сказав високий представник ЄС.

Він також підкреслив, що ЄС повинен більше уваги приділяти не лише майбутньому відновленню України, але й вживати заходів для запобігання її руйнації. Це найбільш ефективний спосіб мінімізувати витрати на відновлення, що полягає в більших витратах на запобігання руйнуванню.

Він зазначив, що Україні не вистачає засобів, щоб уникнути руйнування, і відзначив, що потрібно більше та швидше діяти, щоб забезпечити Україну необхідними ресурсами.

Щодо поставок боєприпасів, Боррель вказав, що потрібно розв’язати питання спроможності європейської оборонної промисловості виробляти більше боєприпасів, а також створити інституційні засоби для досягнення цієї мети. Тому що історично європейська оборона не ґрунтувалася на єдиному наднаціональному плані, і досі повноваження в цій сфері належать країнам-членам ЄС.

Він закликав розв’язати дві проблеми, з якими стикається сучасність. По-перше, це фінансові ресурси та фінансування. А по-друге, це питання колективних дій: як організувати та здійснити наші колективні заходи? Він підкреслив, що є проблема витрат, оскільки питання оборони та безпеки були запущені на задній план під час європейської кризи.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.

27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.

До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.

27 квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна не повинна погоджуватися на пропозицію президента США Дональда Трампа поступитися територією в обмін на припинення вогню з Росією, оскільки це було б схоже на “капітуляцію”.

У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.