ЄС навряд чи конфіскує активи російського Центробанку – Reuters

Джерело: Reuters

Європейський Союз навряд чи конфіскує активи російського центрального банку, заморожені в Європі, попри плани G7 обговорити законність такого кроку на зустрічі в лютому.

ЄС, США, Японія та Канада заморозили близько 300 мільярдів доларів активів російського центрального банку у 2022 році, коли Росія повномасштабно вдерлася в Україну. Близько 200 мільярдів доларів з них зберігається в Європі, переважно в бельгійській розрахунковій палаті Euroclear.

Обговорення відбувається в той момент, коли президент США Джо Байден стикається з опозицією республіканців щодо його прохання про виділення ще 61 мільярда доларів допомоги Україні.

ЄС також намагається узгодити пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро до 2027 року через спротив Угорщини, прем’єр-міністр якої Віктор Орбан має тісні зв’язки з Росією.

Конфіскація російських активів і передача їх Україні послабила б тиск на Захід щодо допомоги українській армії, але європейські посадовці відкидають це як надто ризиковане з правової точки зору.

“Конфіскації капіталу російських активів не відбудеться. Немає згоди щодо цього серед держав-членів ЄС”, – сказав на умовах анонімності один високопосадовець, який бере участь у переговорах з цього приводу.

В інтерв’ю Reuters міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель сказав, що він “дуже обережний” щодо арешту активів.

“Уявіть собі, якщо ми політично вирішимо дати Україні мільярди. І через шість місяців у нас буде судове рішення про те, що ми не маємо права їх їм давати. Хто тоді буде платити?”, – сказав Беттель.

Європейські посадовці стурбовані не тільки законністю конфіскації суверенних активів, але й потенційними наслідками для євро; інвестори можуть вийти з активів у євро через занепокоєння, що їхні гроші одного дня також можуть бути конфісковані.

Крім того, Москва пообіцяла у відповідь конфіскувати західні активи в Росії, які, за деякими даними, оцінюються у 288 мільярдів доларів.

Міністр фінансів Бельгії Вінсент ван Петегем, країна якого головує в ЄС до липня, дуже стримано ставиться до можливості конфіскації російських активів.

“Ми повинні бути дуже обережними з цією пропозицією. Я вважаю, що важливо, щоб те, що може вийти на стіл, було юридично обґрунтованим, і ми повинні уникати будь-якого впливу на фінансову стабільність”, — сказав він журналістам.

Бельгійська Euroclear має значну кількість активів у Росії, заявили посадовці, які можуть бути конфісковані Москвою, що може створити ризик фінансової стабільності для розрахункової палати з серйозними наслідками.

“ЄС не може виручити Euroclear. Euroclear управляє трильйонами, і його банкрутство буде набагато більше, ніж бюджет ЄС. Ми повинні збалансувати ризик і прибуток”, – сказав інший високопосадовець.

Замість того, щоб конфіскувати російські активи, уряди ЄС, швидше за все, підтримають пропозицію Європейської комісії від грудня отримати лише прибутки, отримані від активів, залишивши принципала недоторканим.

За словами посадовців, це могло б отримати приблизно 15-17 мільярдів євро протягом чотирьох років, які можна було б перерахувати в Україну.

  • Адміністрація президента Джо Байдена підтримує законодавство, яке дозволить конфіскувати близько 300 мільярдів доларів із заморожених російських активів, щоб допомогти у відновленні України. Білий дім прагне залучити підтримку в Конгресі для подальшого фінансування війни проти РФ.

НАТО не піддасться на російські погрози і продовжить активну підтримку України, заявив Генсекретар альянсу Марк Рютте під час свого першого візиту до місії НАТО в Вісбадені, котра має на меті повністю взяти на себе координацію військової допомоги Києву.

Силам оборони вдалося зупинити просування російської армії під містом Селидове на Донеччині, зазначив експерт видання з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке. Оборону на цій ділянці фронту тримає 15-та бригада Нацгвардії України Кара-Даг.

Представник РПЦ, митрополит Єкатеринбурзький та Верхотурський Євген назвав повномасштабну війну РФ проти України процесом “лікування”, тоді як Росія, за його словами виступає в ролі “хірурга”, який проводить операцію, щоб видалити “щось, що несе в собі смерть”.

Уповноважений з прав людини у Таджикистані Умед Бобозода звернувся до російської омбудсменки Тетяни Москалькової через порушення прав земляків у Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 жовтня. Загалом від початку цієї доби відбулося 189 бойових зіткнень. Найгарячіше сьогодні на Курахівському, Покровському та Лиманському напрямках.