ЄС остаточно затвердив план для програми Ukraine Facility: Україна отримає 1,89 млрд євро

Джерело: Мінекономіки

Європейський Союз остаточно затвердив план для Ukraine Facility – відтак Україна отримає 1,89 млрд євро попереднього фінансування.

У вівторок, 14 травня, Рада ЄС затвердила план для Ukraine Facility. Імплементаційне рішення відкриває шлях для підписання відповідних документів про фінансування в межах програми, а також подальшої реалізації Ukraine Facility у 2024-2027 роках.

Затвердження плану також дозволить Європейській комісії надати Україні до 1,89 млрд євро попереднього безумовного фінансування. Цей транш очікується після підписання Україною Рамкової угоди та її ратифікації Верховною Радою.

Україна вже отримала 6 млрд євро фінансової підтримки у березні та квітні цього року за успішне виконання 5 індикаторів першого кварталу.

У другому кварталі необхідно виконати 9 індикаторів, що дозволить отримати 4,110 млрд євро у вересні 2024 року.

Крім того, уряд України паралельно з затвердженням плану провів переговори з Європейською комісією та узгодив Рамкову угоду, яка стане правовою основою для отримання Україною сталого фінансування у межах Ukraine Facility до 2027 року за умови успішного виконання плану. Угода також передбачає посилену співпрацю з питань фінансового моніторингу та аудиту з відповідними інституціями ЄС, як OLAF та Європейський суд аудиторів.

Загалом план для Ukraine Facility включає 151 індикатор за 69 напрямками реформ, виконання яких заплановане на період до 2027 року. План розроблявся в повній синхронізації з ключовими міжнародними партнерами України. З огляду на це, передбачені планом індикатори частково відповідають вже наявним міжнародним зобов’язанням України в межах інших угод.

За виконання індикаторів плану для Ukraine Facility у 2024 році Україна має отримати 16 млрд євро, у 2025 році – 12,5 млрд євро, у 2026 році – 7,25 млрд євро, 1,2 млрд євро у 2027 році, а також 1,32 млрд євро у січні 2028 року за виконання індикаторів 4 кв. 2027 року.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.