ЄС вирішив остаточно позбавити Угорщину та Словаччину російського газу

Джерело: заява Ради ЄС

Після трьох років умовлянь і поступок країни ЄС вирішили покінчити із закупівлями російського газу Угорщиною та Словаччиною, а також зупинити потік зрідженого газу. Рада ЄС у понеділок затвердила план відмови від імпорту з Росії, обійшовши вето головних покупців її сировини.

Угода “вводить юридично обов’язкову поетапну заборону на імпорт із Росії як трубопровідного газу, так і зрідженого природного газу (ЗПГ), повна заборона діятиме з 1 січня 2028 року”. Воно “є амбітним сигналом про готовність до здійснення поетапної відмови”. Заборона запроваджується з 1 січня 2026 року із збереженням перехідного періоду для чинних контрактів: короткострокові, укладені до 17 червня 2025 року, можуть діяти до 17 червня 2026 року, а довгострокові – до 1 січня 2028 року. Зміни до чинних контрактів можна буде вносити лише у “вузько визначених операційних цілях”.

Міністри енергетики країн ЄС узгодили позицію кваліфікованою більшістю голосів. Вона є не санкцією, яка вимагає одностайної підтримки всіма країнами блоку, а торговою мірою, і Угорщина та Словаччина не можуть її заблокувати. Тепер цей захід має бути погоджений з Європарламентом, який нещодавно закликав прискорити введення ембарго на імпорт нафти та газу з Росії. У ЄС ставлять за мету досягти остаточної домовленості до кінця року, зазначає Bloomberg.

Попри заклики ЄС, Будапешт і Братислава відмовлялися активно займатися диверсифікацією постачання нафти і газу, заявляючи, що через відсутність доступу до моря та недостатню потужність трубопроводу через Хорватію вони не здатні замінити російську сировину за прийнятними цінами. Вони навіть наростили закупівлі: за даними Центру вивчення енергетики та чистого повітря (CREA), цього року вони вже заплатили за них 5,58 млрд євро проти 5,56 млрд євро за весь 2024 рік.

Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко заявила, що очолить українську делегацію на конференції з відновлення України у польському Гданську. Раніше медіа повідомили, що президент Володимир Зеленський відмовився їхати туди після загострення відносин.

Президент США Дональд Трамп заявив, що американські автовиробники Ford і General Motors спільно з іншими компаніями можуть найближчим часом долучитися до виробництва озброєння для потреб армії.

У Нікополі Дніпропетровської області російські війська завдали удару по рятувальниках ДСНС, які ліквідовували наслідки попереднього обстрілу.

Народна депутатка від партії “Слуга народу” Ольга Василевська-Смаглюк повідомила, що у Верховній Раді готують збільшення штрафів за перевищення швидкості.

Російські окупанти атакували FPV-дронами житлові будинки у приватному секторі Краматорська та багатоквартирний будинок у Дружківці.