ЄС визначив правові основи спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України

Джерело: Офіс президента

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Окрім того, визначили найважливіші елементи проєкту статуту Шумана – основного юридичного документа, що регулюватиме діяльність трибуналу.

Після початку роботи трибунал матиме повноваження притягати до відповідальності російських політичних і військових керівників, котрі несуть найвищу відповідальність за злочин агресії.

Коли Росія вирішила порушити кордони України, знехтувавши Статутом ООН, вона скоїла один із найтяжчих міжнародних злочинів – злочин агресії. Тепер наближається справедливість. Справедливість для України. Ми заклали правові основи для створення спеціального трибуналу, – зауважила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Генсекретар Ради Європи Ален Берсе назвав результати зустрічі прогресом, який відчуватимуть також наступні покоління українців.

Створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи дасть змогу нашим міжнародним партнерам, зокрема Україні та Європейському Союзу, повною мірою використати наш досвід і знання в захисті прав людини та верховенства права в усьому світі, – додав Ален Берсе.

Додамо, Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Спеціальний трибунал створять на основі Ради Європи, до групи його засновників входить 41 представник, і Каллас закликала решту країн приєднатися до цієї ініціативи.

Очікується, що фінальна, 14-та зустріч групи відбудеться у квітні, і на ній підпишуть документ про створення Спеціального трибуналу.

Читайте також: Голова Міжнародного кримінального суду пообіцяла покарати Путіна за злочини в Україні

Довідка. Злочин агресії — окрема категорія міжнародних правопорушень, яка полягає у розв’язанні війни проти іншої держави. На відміну від воєнних злочинів та злочинів проти людяності, за які можуть бути притягнуті до відповідальності як рядові учасники, так і командири обох сторін, злочин агресії можна інкримінувати виключно вищому керівництву країни, що приймав рішення про напад. Тож, робота трибуналу насамперед стосуватиметься глави РФ Володимира Путіна.

Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.

Контейнерний потяг із Росії вперше пройшов через тимчасово окуповані території Донецької, Запорізької та Херсонської областей до порту Севастополя.

У Києві рятувальники деблокували з-під завалів тіло 17-річного підлітка. За оновленими даними, кількість загиблих внаслідок російської атаки на столицю зросла до 12 осіб.

Сполучені Штати вимагатимуть від Росії визнати право України на власну озброєну армію та оборонну промисловість як частину мирної угоди між Москвою та Києвом, заявили поінформовані джерела.