Южаніна розкритикувала термінове погодження комітетами ВР законопроєкту про реформу БЕБ

Джерело: Ніна Южаніна/Telegram

Народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Ніна Южаніна розкритикувала розгляд та погодження комітетами Верховної Ради урядового законопроєкту № 10439 про реформу БЕБ. Раніше вона наголошувала, що БЕБ має бути органом, який аналізує економічні ризики, збирає інформацію, і тільки на основі такого аналізу ініціює ті чи інші дії щодо підприємців. Також застерегла, що “маски-шоу” повертають Україну у часи Януковича.

Южаніна повідомила, що 21 лютого майже одночасно у терміновому порядку відбулося засідання двох комітетів ВР: з питань фінансів, податкової та митної політики, а також з питань правоохоронної діяльності.

Як зазначила депутатка, під час засідань розглянули законопроєкти щодо перезавантаження Бюро економічної безпеки та вдосконалення “правових засад його діяльності”. Ці два проєкти уряд розробив на рішення РНБО і наказу президента Володимира Зеленського.

Проте, народна обраниця наголосила, що обіцянки президента представникам громадської спілки “Маніфест 42”, створення Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану виявилися “просто словами”.

Так, вона пояснила, що стосовно створення конкурсної комісії для обрання нового директора БЕБ, щодо проведення конкурсу – погоджено виключно рамкові норми.

Тоді як щодо внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, Южаніна процитувала декількох членів профільного комітету, котрі зазначили, що “нічого пропозиції не дають, не вносять ясності, призводять ще до більшого хаосу”.

Чи усвідомлювали ви, що норми закону “Про БЕБ” не передбачають превентивної функції цього органу. Чи розуміли ви, що відсутність концептуального бачення шляхів імплементації ризик-орієнтованого підходу буде головною проблемою і що цей орган не буде реагувати на ризики – лише на вже скоєні злочини. Хто понесе відповідальність за витрачені кошти з держбюджету на утримання БЕБ за всі роки, – поставила запитання депутатка тим, хто “проштовхнув” через парламент взагалі створення Бюро економічної безпеки.

Вона додала, що “вражена рівнем безвідповідальності і цинічних обіцянок, які обернулися брехнею”.

Варто зауважити, що раніше на повідомлення про розгляд законопроєкту, найбільші бізнес-асоціації розкритикували цей документ, натомість підтримали альтернативний – №10439-2. Одначе, комітети рекомендували відхилити альтернативний проєкт закону.

У Центрі протидії корупції зазначили, що “ухвалення законопроєкту в такому вигляді фактично означатиме, що БЕБ залишається під впливом Татарова”.

Бізнес-асоціації перед засіданням комітету заявили підтримку законопроєкту депутата Ярослава Железняка, але депутати підтримали урядову версію, яка не має погодження від міжнародних партнерів, — мовили у повідомленні.

Своєю чергою, посли держав G7 у листі до керівництва українських органів влади застерегли від ухвалення реформи Бюро економічної безпеки, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду, повідомляє ЄП, посилаючись на текст лист, який є у розпорядженні видання.

Зазначається, що лист написали на ім’я голови парламенту Руслана Стефанчука, також він адресований прем’єру Денису Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку та ще кільком урядовцям і парламентарям із правоохоронного та фінансового комітетів.

Посли G7 наголосили, що реформа БЕБ повинна містити чотири ключові положення:

  1. Відкритий і прозорий конкурс на посаду нового директора БЕБ.
  2. Незалежний аудит діяльності БЕБ через один і три роки після призначення нового директора.
  3. Можливість звільнення директора БЕБ на підставі висновків аудиту й неможливість звільнення рішенням уряду на підставі “незадовільних результатів” роботи.
  4. Переатестація всіх працівників БЕБ і призначення нових протягом року після призначення нового директора за прозорою та врегульованою законом процедурою.

Посли G7 акцентували, що ухвалення будь-якого документа без вказаних складових негативно вплине на фіскальну стабільність країни та виконання умов програми МВФ і європейської інтеграції.

Щобільше, у листі наполегливо рекомендували не включати в закон про БЕБ будь-які положення, які “підривають незалежність інших інституцій”.

У грудні міністри сільського господарства України та Польщі мають намір провести переговори стосовно ситуація на сільськогосподарських ринках.

Сполучені Штати Америки мають намір щотижня відправляти Україні партії озброєння, щоб встигнути використати залишок у 7,1 млрд доларів до завершення каденції чинного президента Джо Байдена.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 138 бойових зіткнень.

Попри поширений стереотип про “безневинність” пива порівняно з іншим алкоголем, вчені зі США виявили, що воно завдає організму більшого впливу, ніж вино, коктейлі чи лікер. Дослідження розкрило, що пивні споживачі мають нижчий рівень харчової якості і менш активний спосіб життя.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп обрав лояльних до своєї політики осіб із невеликим досвідом на кілька ключових посад, приголомшивши деяких союзників і давши зрозуміти, що він серйозно налаштований на зміну.