З 2014 року в Китаї ув‘язнили сотні тисяч уйгурських жінок – The Guardian

Джерело: The Guardian

Згідно з аналізом нещодавнього витоку файлів поліції КНР, з 2014 року у китайській провінції Сіньцзяні заарештували та ув’язнили сотні тисяч уйгурських жінок, серед яких – релігійні лідерки.

Як розповіли у виданні, з’являється все більше доказів того, що у Китаї жорстоко поводяться з мусульманським населенням уйгурів. Зокрема, їхні традиції та релігію розглядають як докази екстремізму і сепаратизму.

Дослідники з американської організації Uyghur Human Rights Project, які проаналізували виток файлів правоохоронних органів, зазначили, що понад 400 жінок – деяким з них понад 80 років – китайська поліція засудила за носіння релігійного одягу, набуття або поширення релігійних знань. Більшість з них засудили за вивчення Корану.

Наприклад, у 2017 році 70-річну Патіхан Імін засудили до шести років позбавлення волі. “Злочинами” жінки, за версією китайської поліції, названо вивчення Корану з квітня по травень 1967 року, носіння консервативного релігійного одягу з 2005 по 2014 рік і зберігання вдома електронної версії Корану.

Тоді як Езізгюль Мемет звинуватили в тому, що вона протягом трьох днів “незаконно” вивчала Святе Письмо разом зі своєю матір’ю. Примітно, що відбувалося це “у лютому 1976 року або близько того”. На той момент Езізгюль Мемет було всього п’ять чи шість років. Жінку затримали 6 липня 2017 року і засудили до 10 років ув’язнення.

Зазначається, що матеріали поліції КНР вперше опублікували кілька ЗМІ, зокрема BBC, у 2022 році. Утім, вказано, що це перший випадок, коли поводження з уйгурськими релігійними лідерами проаналізували дослідники.

Попередні свідчення жінок, ув’язнених у таборах у Сіньцзяні, показали, що китайський уряд нібито примусово їх стерилізував, змушував робити аборти. Також жінки розповіли, що піддавалися сексуальному насильству, а крім того, їх примушували до шлюбу.

Інші звинувачення включали носіння “незаконного релігійного одягу”, придбання або зберігання релігійних книг вдома, відвідування “незаконних релігійних зборів” і навіть організацію весілля без музики. Останнє, згідно зі звітом, у Китаї офіційно вважається ознакою релігійного екстремізму.

Цікаво, найдовший вирок отримала 35-річна Айтіла Розі, яку засудили до 20 років за те, що вона вчилася читати Коран і при цьому працювала у центральному Китаї в 2007 році.Також Айтілу Розі звинуватили у викладанні та вивченні Корану з невеликою групою жінок з 2009 по 2011 рік.

Доповідь з’явилася в той час, коли Велика Британія, США та інші країни засудили ставлення Пекіна до уйгурів під час рідкісного розгляду ситуації з правами людини в цій країні в ООН. Велика Британія закликала Пекін “припинити переслідування і свавільні затримання уйгурів і тибетців і дозволити справжню свободу релігії або переконань і культурного самовираження”.

Своєю чергою, посол Китаю в ООН Чень Сюй заявив, що занепокоєння викликане “нерозумінням або дезінформацією”, і що “деякі країни безпідставно звинувачують Китай, ґрунтуючись не на фактах, а на ідеологічних упередженнях і необґрунтованих чутках і брехні”.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.