З 44 одиниць медобладнання, купленого в 2023, використовують всього 2 – Рахункова палата

Джерело: Рахункова палата, Ольга Піщанська/Facebook

Рахункова палата повідомила, що більшість медичного обладнання, яке Міністерство охорони здоров’я закупило у 2023, досі не почали використовувати.

У 2023 році МОЗ України вперше централізовано закупило 44 одиниці дорогого медобладнання на суму 1,6 млрд гривень. Зокрема, 15 інноваційних систем лінійних прискорювачів, 28 магнітно-резонансних томографів та стоматологічний комп’ютерний томограф. Ці прилади призначені для медзакладів, де лікують військовослужбовців і онкологічних пацієнтів.

Однак, більшість обладнання досі не почали використовувати.

“МОЗ планувало закуплене медобладнання поставити до медзакладів та ввести його в експлуатацію до кінця 2023 року. Фактично ж в експлуатацію було введено лише дві одиниці з 44! Решта – чекала на готовність приміщень”, – повідомила голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

Затримки виникли через кілька проблем: погану організацію закупівель, відсутність чітких правил розподілу обладнання, труднощі з підготовкою приміщень, де його мали б встановити, а також обмеження конкуренції в тендерах через дискримінаційні вимоги.

Однак, очільниця Рахункової палати зауважила, що внаслідок аудиту були й позитивні моменти:

  • Завдяки великим закупівлям та пільговим умовам виробників вдалося зекономити кошти. МРТ були куплені на 34% дешевше, а лінійні прискорювачі — на 47%.
  • Поки тривав аудит Рахункової палати, деякі об’єкти ввели в експлуатацію, наприклад, МРТ в Павлограді та лінійний прискорювач у Черкасах.
  • МРТ з Кривого Рогу та Львівського медуніверситету передали іншим лікарням, де приміщення були готові.
  • МОЗ повідомило, що планує уточнити медико-технічні вимоги та посилити контроль за документами щодо якості та комплектності обладнання.

“Централізована закупівля високовартісного медичного обладнання – це великий крок вперед для Міністерства охорони здоров’я. Він дозволить не тільки зменшити корупційні ризики, а й забезпечити необхідними медичними послугами від держави громадян, які цього потребують. Водночас неналежні організація процесів та управлінські рішення можуть нівелювати позитивний ефект цієї ідеї”, – підсумувала Піщанська.

  • Рахункова палата України заявила про “маніпуляції та викривлення інформації” щодо результатів її аудитів. Інституція заявила, що офіційна позиція відображається виключно у звітах та публікаціях на її сайті.
  • За три квартали 2024 року (з січня по вересень) уряд розподілив 99,9% коштів, запланованих на рік, з резервного фонду держбюджету. Однак, частину розподілених видатків не проведено вчасно. Наприклад, на будівництво фортифікацій витрачено на 27,2% менше плану, а на обладнання для Міноборони та Держспецзв’язку – на 85,6% менше.
  • За три квартали 2024 року (з січня по вересень) видатки уряду склали 2,98 трлн грн. З них майже 65% витрачено на безпеку та оборону.

Плантації бананів у Латинській Америці та Карибському басейні опинилися під загрозою зникнення через зміну клімату. Згідно з дослідженням, майже 60% нинішніх територій вирощування бананів у цьому регіоні можуть стати непридатними до 2080 року.

Ізраїль звернувся до суддів Міжнародного кримінального суду з проханням скасувати ордери на арешт прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу та ексміністра оборони Йоава Галланта.

12 травня військові Тайваню вперше здійснили бойове випробування американських реактивних систем залпового вогню HIMARS, що стало важливим етапом у посиленні обороноздатності острова на тлі зростаючої загрози з боку Китаю. 

Правоохоронці викрили на Київщині підпільний цех із виробництва сигарет, облаштований на території колишньої свиноферми. Потужності дозволяли виготовляти понад 50 тисяч пачок контрафактної продукції щодня. 

Світові фінансові ринки продемонстрували різке зростання після оголошення США та Китаю про досягнення нової тарифної угоди, котра передбачає 90-денне зниження взаємних мит, що стало найбільшою деескалацією торговельної війни між двома найбільшими економіками світу.