З початком контрнаступу втрати України у живій силі зросли – NYT

Джерело: The New York Times

Військовий Тарас Свистун входить до складу військового підрозділу “На щиті”, який збирає, ідентифікує та повертає родинам тіла загиблих захисників України. За його словами, з початком контрнаступу кількість загиблих оборонців України зросла удвічі.

Двомісячний контрнаступ України просувався дуже повільно, підрозділи боролися з окопаною російською обороною та зазнавали великих втрат, хоча точні цифри не оприлюднено.

“Тіл наразі набагато більше”, – сказав Свистун.

За його словами, кількість загиблих у моргах району “більш-менш подвоїлася з початку контрнаступу” (підрозділ “На щиті” діє на Донеччині).

Прокидаючись щодня о 5 ранку, Свистун одягає футболку кольору хакі з трафаретом на спині “Евакуація 200” – український військовий код перевезення загиблих у боях солдатів. Потім він їде на своїй вантажівці-рефрижераторі Донецькою областю, зупиняючись біля моргів.

Людські останки, витягнуті з розбитих окопів, зруйнованих ландшафтів і зруйнованих будівель, часто пошкоджені до невпізнання.

“Якщо у них немає обличчя, ми зрізаємо одяг і шукаємо татуювання, шрами та інші ознаки особистості. Це моя робота – допомогти нашим хлопцям, які загинули, повернутися додому”, – сказав Свистун.

Журналісти NYT супроводжували Тараса Свистуна протягом двох днів, коли він здійснював обхід. Українські військові не оприлюднюють кількість втрат, яких зазнали їхні сили, і доступ був наданий за умови, що точні цифри загиблих не будуть розголошені.

Проте очевидно, що кількість смертей солдатів зростає. У військових моргах скупчилися купи тіл.

Більшість загиблих вбито під час останніх бойових дій, але оскільки Україна досягла певних успіхів у своїй кампанії з повернення території, раніше окупованої російськими військами, тіла солдатів, убитих кілька місяців тому, також знаходять, – сказав Свистун.

Українські військові підрозділи зазвичай повідомляють підрозділу “На щиті” новини про зниклих безвісти та загиблих військових, включаючи імена солдатів, приблизну оцінку їх останнього відомого місцезнаходження та будь-які можливі ознаки ідентифікації.

45-річний Тарас Свистун та інші члени його підрозділу розстібають блискавку в кожному мішку з трупами та розрізають закривавлену форму, бронежилети та інше спорядження, включно з боєприпасами. Після перевірки та оформлення документів гаманці та мобільні телефони померлих засовують під пряжки ременів або в чохли, складені в мішок для трупів.

“Деякі люди не можуть виконувати цю роботу”, – сказав Свистун.

Він приєднався до ЗСУ після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року. З 2015 по 2018 рік він працював медиком, евакуюючи поранених з передової.

“Це складніше. Коли солдати поранені і відчувають біль, вони кричать і просять допомоги. Тут ніхто нічого не просить”, – сказав він.

Свистун фотографує останки бійців на мобільний телефон і викладає їх на онлайн-портал, щоб учасники підрозділу “На щиті” могли порівняти надані дані з тими, що є в їхній базі даних про зниклих безвісти.

Одного разу під час недавньої поїздки останки, які він перевозив, були ідентифіковані за час, який знадобився Свистуну, щоб перевезти свій вантаж мертвих із моргу до сусіднього логістичного центру.

“Я радий, що він рік не буде в морзі, і що його не поховають як невпізнаного. Ще один хлопець повернеться додому”, – сказав він.

Станом на 23 червня Росія зосередила свої зусилля на Покровському напрямку, де відбулася майже половина від загальної кількості бойових зіткнень.

Начальник управління нацбезпеки адміністрації президента Південної Кореї Чан Хо Чжин заявив, що країна може скасувати обмеження щодо військової допомоги Україні. Це трапиться, якщо Росія надасть Північній Кореї високоточну зброю.

На одному з енергетичних об’єктів Києва виявили тіло чоловіка. Загиблим є працівник підприємства.

Власник будинку на півночі Лондона Чарльз Рівз після повернення з роботи за кордоном виявив, що його родинний дім перетворили на ферму з вирощування канабісу. 10 тонн ґрунту висипали прямо всередині будівлі.

Кілька десятків однакових графіті у виглядів літаків-винищувачів із трунами та написом “Mirage для України” зафіксувала поліція у трьох округах Парижа.